Reklama
Archiv - Testy

MERCEDES-AMG GLA 45 – S REKORDNÍM VÝKONEM!

Modernizovaný špičkový typ 45 z konstrukční kuchyně AMG je nyní k dispozici pro několik modelů kompaktní řady...
Zdroj: Tom Hyan

AMG GLA 45 – na silnici i okruhy

Nejprve jsme vyzkoušeli špičkové provedení třídy A třetí generace (W176), známé jako Mercedes-AMG A 45 4Matic, na závodním okruhu Lausitzring u Drážďan, a to ještě dříve, než bylo oznámena jeho přeměna na DEKRA Technology Center. Nový majitel však nakonec pod vedením Volkera Noeska rozhodl o pokračujícím využití i pro veřejnost, a tak kromě zkoušek automatizovaných systémů řízení a dalšího programu DEKRA zůstává trať nadále otevřena nejen závodům (letos DTM, německý rallykros DRX a ADMV Classic Cup), ale i tréninkovým jízdám a motoristickým slavnostem (Fast Car Festival). Testovací jízdy tedy mohou pokračovat.

Za volantem AMG A 45 jsme se přesvědčili v extrémních podmínkách, že jízdní vlastnosti vlka v rouše beránčím jsou opravu obdivuhodné, zejména vzhledem k výchozímu typu s předním pohonem; nedotáčivost účinně eliminuje nový mechanický samosvorný diferenciál na přední nápravě (s příplatkovou AMG Dynamic Plus Package); točivý moment na přední a zadní kola rozděluje podle potřeby mezinápravová vícelamelová spojka ve skříni zadního diferenciálu. Výsledek je úžasný, vůz je zcela neutrální, ochotně sleduje pokyny od volantu, a to jsme zdaleka nedosáhli umění Bernda Schneidera a Jana Seyffartha, dvou instruktorů AMG Driving Academy s bohatými závodnickými zkušenostmi! Přesto byla jízda pro silničním okruhu uprostřed oválu Lausitzringu velkým zážitkem; navzdory vysokému výkonu je vůz vhodný i pro běžnou jízdu po normálních silnicích, což jsme vyzkoušeli v okolí Drážďan. Proti o dva roky starší původní verzi jde o výrazný krok vpřed...

AMG GLA 45 – také do crossoveru

Podobné vlastnosti má spřízněný crossover AMG GLA 45 4Matic, jenž jsme krátce okusili na domácích silnicích. Konstrukčně je téměř shodný, a pokud nejste Bernd Schneider, tak mírně vyšší polohu těžiště nepocítíte, největší změnou A-Klasse proti GLA-Klasse je totiž vnější výška narostlá o 61 mm, z čehož těží zejména cestující na zadních sedadlech. Délka byla prodloužena jen vzadu, rozvor 2699 mm i přední převis 913 mm zůstávají shodné; zadní převis narostl ze 687 na 812 mm, takže se zvětšil objem zavazadlového prostoru.

V případě AMG však o to vůbec nejde, rozhodující jsou výkon a jízdní vlastnosti. Vůz má upravenou aerodynamiku se spoilery a difuzory, příslušně je naladěn podvozek, jenž může být vylepšen paketem Dynamic Plus a doplňky AMG Ride Control (volitelná tuhost odpružení s aktivními tlumiči). AMG Dynamic Select, známý ze špičkových typů AMG GT a C 63 AMG, umožňuje volbu čtyř programů jízdy; s Dynamic Plus dostanete nejen zmíněný samosvorný diferenciál vpředu, ale také pátý režim Race. Při jeho zapnutí pracuje motor a samočinná převodovka (s možností manuálního řazení páčkami pod volantem) ještě rychleji než v programu Sport Plus, přičemž stabilizace ESP přejde do Sports Handling Mode, jenž dovoluje driftování se značným vybočením zádě. Samozřejmě, funkce ECO Stop/Start a sailing (jízda setrvačností s odpojením motoru) se v tomto programu neaktivují. Další z pěti programů jsou Comfort (s aktivací zmíněných šetřících funkcí), Sport, ostřejší Sport Plus a rovněž Individual, v němž můžete jednotlivé části systému nastavit podle své nálady a potřeby. Soustava pohonu všech kol 4Matic plynule rozděluje točivý moment vpředu/vzadu od 100/0 do 50/50 %; stabilizace ESP je třístupňová se zásahem dle zvoleného programu jízdy.

Reklama

AMG GLA 45 – unikátní čtyřválec!

Samostatnou kapitolou je čtyřválec 2.0 Turbo, ručně vyrobený podle filozofie AMG One Man – One Engine (jeho tvůrce, v našem případě Sylvio Müllera, prozrazuje štítek na motoru), nejvýkonnější ve třídě 1,8 – 2,0 litru, v níž třikrát získal ocenění World Engine of the Year 2014 až 2016 , a to zejména za rekordní hodnotu měrného výkonu 180 koní na litr objemu, v modernizovaném provedení dokonce dále zvýšenou na 190 koní! Vychází ze sériového čtyřválce M270 s přímým vstřikováním BlueDirect, upraveného u AMG-Motorenbau jako typ M133 na téměř dvojnásobný výkon! Motor má jiné časování ventilů, upravené přeplňování a další zlepšení, které po dvou letech od uvedení zvýšily výkon ze 381 koní při shodných otáčkách 6000 min-1 a točivý moment ze 450 na 475 N.m při identickém rozsahu otáček 2250 až 5000 za minutu. Hodnota zrychlení na stovku činí jen 4,4 sekundy, normovaná spotřeba paliva EU 7,4 l/100 km (jezdili jsme za dest!) a největší rychlost 250 km/h. Pozoruhodné je, že motor vyhovuje bez problémů jak běžnému pojíždění po městě, tak ostré jízdě na okruhu, zmíněné programy AMG Dynamic Select optimalizují funkci i pro tak odlišné podmínky.

Cena odpovídá kvalitě, nicméně za 1,5 milionu (A 45 za 1,3 milionu Kč) je to v jistém pohledu value for money, protože podobné jízdní zážitky nabízejí jen vozy o hodně dražší. S novou A-Klasse čtvrté generace (W177) přijede nejen ještě silnější A 45 (S), ale také přístupnější A 35 s výkonem 306 koní.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV