Reklama
Archiv - Zprávy

Měl být supersportem, nakonec je z Range Roveru Velar 400koňový luxusní offroad!

Výrobní program Land Roveru se neustále rozšiřuje. K původnímu spartánskému vozu 4x4 do terénu přibyly verze vpravdě luxusní. Tou poslední je stroj tajuplného jména Velar...
Zdroj: Tom Hyan

Kde se vzal Velar?

            Málokdo ví, že první prototypy luxusního Range Roveru, vyvíjené už od roku 1968, nesly krycí jméno Velar. Dokonce si tehdejší britská automobilka Rover nechala zaregistrovat hned dvě nové společnosti Velar a Talago, pod jejichž jmény zkoušela příští modely, aby zůstaly utajené konkurenci... Nebyl to hned terénní Range Rover, ale Velar vznikl u podřízené automobilky Alvis, která pod jménem Velar testovala prototypy supersportovních vozů s motorem uprostřed! A Talago? To vzniklo pro přípravu sedanů Rover 2000, jež se pak v roce 1963 staly prvními vítězi evropské ankety CAR OF THE YEAR (Vůz roku)!

            Sportovní Rover-Alvis byl v rámci racionalizace po pohlcení koncernem British Leyland prostě zrušen, ale technici Roveru si na to jméno vzpomněli, když připravovali Range Rover, v roce 1970 uvedený první luxusní evropský SUV. A co jméno Velar opravdu značí? Je odvozeno z italských a španělských slov pro tajemství či utajení...

Čtvrtý z Range Roverů...

            Možná to nevíte, ale Land Rover je značka, zatímco Range Rover označení luxusní řady Land Roveru! Původně to bylo jednoduché, byl jeden spartánský Land Rover (později zvaný Defender) a od roku 1970 luxusní Range Rover, během let však modelů přibylo a začaly se překrývat. Vyjely Discovery, Freelander a další Range Rovery, nyní známé jako Evoque, Velar, Sport a prostě Range Rover (ten velký, pokračování původního). Nový Velar se představil letos na jaře, má nejdynamičtější vzhled, robustní sportovní tvary a v hierarchii Range Roverů vyplňuje mezeru mezi Evoque a Sportem. Jeho design jde tak daleko, že nabízí součinitel odporu vzduchu jen 0,32, donedávna vlastní jen sportovním vozům. Výrobce si potrpí na kvalitu a vycizelované detaily, u Velaru došel nejdál. Vybíráte z motorů o výkonu od 180 do 380 koní, poslední je zážehový V6 s kompresorem. Vyspělý podvozek může mít pneumatické odpružení a řadu skvělých asistentů.

            Samozřejmě jsme Velara hned vyzkoušeli.

Expert Radek představí britskou novinku ze Solihullu v premiérovém Autosalonu dnes od 20.15 na Prima COOL!

Autor textu a foto: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV