Reklama
Archiv - Zprávy

Máš rychlý auto? Táhni do rezervace - a launch control si vem s sebou!

Porsche Sport Driving School byla otevřena už v roce 1974, tehdy ještě na Hockenheimringu. V roce 2002 se pak přesunula na okruh v Lipsku. A právě tam vyrazí expert Pepa, aby na limitu vyzkoušel aktuální modelovou řadu automobilky Porsche – od modelu Macan GTS po závodní 911 GT3 Cup!
Zdroj: Autosalon

Superauto jako ohrožený druh

Nic než zákon. Všude se jezdí 90, na dálnici 130. Člověk, který projede v noci tunelem nad 200 km/h, se dočká morálního odsouzení srovnatelného s vyvražděním domova bezbranných důchodců. Obdivujeme rychlé vozy, společenská nálada ale každé protůrování plynu bere stejně, jako bych hlasitě upustil bioplyn v nóbl restauraci.

Rychlá auta se postupně, podobna africkým zvířatům, stahují do okruhových rezervací, chráněných území polygonů, nebo se musí vyběhat v mizejících teritoriích svobodných německých dálnic.

Ve svém Porsche, BMW M nebo Ferrari se musí řidič cítit jako lev v kleci. Svět rychlostních možností se smrsknul z nekonečného prostoru na výběh 10x10 metrů, kam mu místo ulovené antilopy hází Babišova kuřata ,,Made in Poland“. Takový lev už ani neví, co znamená svoboda. Stejně tak řidič ztrácí schopnost zvládat sílu vozu, a pokud náhodou rozlomí rychlostní mříže, může se chovat jako pták náhle opilý prostorem. Ztratí orientaci a své superauto seznamuje s příkopem.

Launch Control = První Sex

Jak ale jiná je svobodná země závodního okruhu. Celé dva dny strávil tým Autosalonu na okruhu v Lipsku, druhém domově automobilky Porsche. A společnost nám dělaly kousky, co zrychlení nad 4,5 s z nuly na 100 považují za invaliditu. Všechny měly samozřejmě launch control (řízená kontrola rozjezdu – pozn. red.).

Osobně si pamatuji pár majitelů Ferrari, kteří při snaze použít tuto funkci, pohřbili svůj maranellský supersport. Ani první vlastníci Nissanu GT-R o launch control nemluví jako o kamarádovi na život a na smrt.

Start s launch control bych přirovnal k zážitku prvního sexu s novou partnerkou. Není možný to tam fláknout a hned si letět 300 z místa. Třeba v BMW musíte mít najeto tuším asi 4000 km milostné předehry. Auto musí před použitím launch control prodělat cca 10km nepřetržitou jízdu a tak dále a tak dále…. Kvalitní zrychlovací sex jednoduše vyžaduje přípravu.  

Reklama

0-100 km/ za 3,4 s !!

O to větší byl pro mě šok, že instruktoři Porsche Sport Driving School v Lipsku launch control proměnili na “lunch” control. Čekal nás opulentní bufet a švédský stůl narvaný nekonečným počtem ostrých startů! Takové launch control menu mi zatím nenabídl nikdo na světě!

Šokovaly především počty! V 911 GT3 během deseti minut určitě 8 krát za sebou. V Panameře Turbo během chviličky 6 krát. Motor pod direkcí dvojího sešlápnutí brzdy i plynu vyletí do otáček, eggggrrrrrrrrmmmmmm!!!!, pak pustit brzdu a Porsche raketa opouští Bajkonur vstříc 100-kilometrové rychlosti pod 4 akcelerační sekundy. Hlavně v GT3 se rozdíl běžného ostrého startu a launch control odpichu rozdílově jevil jako dva odlišné vesmíry.

Pokud je na běžné silnici, omezené čísly 90 nebo 130, launch control naprostá pitomost, nutně se ptám, kde ho využiju (nabízí se třeba ráno pod sousedovými okny, abych ho vyhnal z postele místo zvonění budíku, nebo na dvouproudovce v Praze, abych ohromil absolutním zrychlením maminu, která na mě vedle čučí z VW Touran 2.0 TDI). Na okruhu pak patří mezi hlavní esa jízdy, stejně jako v očích obyčejných smrtelníků “nesmyslný” výkon.

Sluneční brýle nenosím v noci, peřinu s polštářem netahám do vagonu metra, nečůrám do odpadkového koše v pasáži obchodního centra. Stejně tak musím užívat svůj super rychlý vůz. Tůrovat ho v podzemní garáži může jen idiot, gumovat na kruháči se rovná jízdní masturbaci - obojí jsou projevem stavu nouze a zbláznění se v kleci, podobné medvědovi, co chodí uvězněn tam a sem.

Svoboda rovná se okruh, letiště, uzavřená dráha, tam teprve se proměňuje supersport ve svobodnou šelmu, kde můžete ve dvou lovit zatáčky. Rychlý auto bude připraveno, co ale VY? Kdy naposledy jste si užili svobodu rychlosti?

Jak ji znovu získat, co to znamená, a že to nemusí být jen o lovu kořisti, ale o pilování loveckých technik, ukáže reportáž PORSCHE SPORT DRIVING SCHOOL v aktuálním dílu pořadu AUTOSALON dnes ve 20:15 na PRIMA COOL.

Reklama

Autor textu: Expert Pepa


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV