Reklama
Archiv - Zprávy

Legendární Africa Twin od Hondy je zpět. V úplně nové podobě

Dakarská ikona a později u motorkářů velmi oblíbené enduro, to byla Honda Africa Twin. Na dlouhá léta zmizela z portfolia Hondy, ale teď se vrací.
Zdroj: Honda

Po té, co se koncem 80. let zapsala nesmazatelným písmem do historie dakarské rallye tovární Honda NXR 750, začala v roce 1990 výroba Hondy XRV 650 Africa Twin, později s větším objemem motoru jako XRV 750 Africa Twin. Produkce pak skončila před dvanácti roky, a to ke smutku mnohých bez přímého nástupce. Ale čas přinesl změnu a Honda už chystá výrobu novodobého pokračovatele tradice – Hondy CRF1000L Africa Twin. První kousky by se měly k dealerům dostat na konci tohoto roku jako modelový rok 2016.

Nový stroj dostane litrový kapalinou chlazený dvouválec, přesný objem činí 996 cm3. Jeho výkon dosáhne hranice 70 kW a točivého momentu až 98 Nm, nová Africa Twin bude tedy spíše umírněnější záležitost, ovšem postavená i do náročných podmínek. Ostatně o tom svědčí i jednadvacetipalcový ráfek vpředu a osmnáctipalcový vzadu. Váha bez provozních kapalin se vyšplhala na 208 kg, plně vybavená motorka ve verzi s dvojspojkou pak bude vážit 242 kg.

Honda po vzoru jiných svých modelů vybaví i Africu Twin šestistupňovou dvojspojkou DCT se dvěma režimy, pro silnici a terén. V nabídce ale bude i klasické řazení. CRF1000L dostane i systém kontroly trakce HSTC se třemi režimy. Drive bude představovat kompromis mezi ekonomickým a dynamickým charakterem motorky, Sport, u něhož označení mluví samo za sebe, bude mít tři podvolby S1, S2 a S3, třetí možností bude úplně vypnutí HSTC.

 

Africa Twin se bude prodávat ve třech variantách, standard, střední s ABS a nejvyšší specifikace dostane zmiňovanou dvojspojku DCT a ABS k tomu. Určitě stojí za zmínku, že ABS bude na zadním kole vypínatelný. Nádrž pojme 19 litrů, což by mělo údajně stačit na dojezd kolem 400 km. Cena základní verze Hondy CRF1000L Africa Twin by se měla pohybovat na úrovni 12 400 eur, nicméně podrobnosti pro Evropu natož český trh ještě nebyly zveřejněny.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV