Reklama
Archiv - Zprávy

Lamborghini konečně vysvětluje, jak zajelo rekordní jízdu

Lamborghini Huracán Performante se před pár týdny stalo nejrychlejším autem na Nürburgringu. Ale výsledný čas byl tak překvapivý, že vzbudil hodně pochybností. Ty teď italská automobilka hodlá rozprášit.
Zdroj: Lamborghini

Čas měřeného kola, kterým Lamborghini doslova vyrazilo dech, je 6:52,01. Jakmile byl zveřejněn, ihned se začalo řešit, jestli je takový čas vůbec možný. Vyrojilo se také hodně otázek o tom, jak ho Huracán vůbec mohl dosáhnout. Zástupci Lamborghini se ke všem spekulacím moc nevyjadřovali, a tak vznikaly až konspirační teorie o tom, že jde vlastně o podvod.

Teď to ale vypadá, že o podvod opravdu nešlo, že se jen automobilce podařilo něco, co zatím nikomu jinému. Tedy dotáhnout technologie k dokonalosti a maximálně využít aerodynamiku. To se jí podařilo díky zbrusu novým prvkům aktivní aerodynamiky, které se označují zkratkou ALA, což znamená Aerodinamica Lamborghini Attiva.

Fyzikální zákony a vyspělé technologie

Ve výsledku má Huracán Performante oproti své standardní verzi přítlak navýšen až o neskutečných 750 %. A jak toho dosáhl? Velkou roli v tom hraje mohutné přítlačné křídlo. To má totiž dvě duté stojny, ve kterých je klapka upravující proudění vzduchu. Pokud je uzavřena, vzduch pouze obtéká křídlo a tím pomáhá k vyšší stabilitě a rychlosti v zatáčkách. Pokud se ale klapka otevře, vzduch proudí i skrz křídlo, což zase snižuje odpor a napomáhá rychlejší akceleraci.

Součástí systému ALA je také přední nárazník, ve kterém najdeme stejnou klapku upravující proudění vzduchu. Ten v praxi funguje vlastně stejně jako zadní křídlo. Jen reaguje na sešlápnutí plynového pedálu. Jakmile řidič plyn hodně přišlápne k podlaze, klapka se otevře, čímž upravuje odpor a tím zlepšuje akceleraci auta. K tomu všemu umí tento systém pracovat i s tím, jestli auto jede v zatáčce nebo po rovině. V případě zatáčky je pak schopen přítlakem zatížit vnitřní kolo a usnadnit tak řidiči zatáčení.

Upřímně si myslíme, že tohle všechno jsou vcelku pádné argumenty, které hovoří ve prospěch Lamborghini. Automobilka prostě jen vymyslela něco, co zatím nikdo jiný. Důkazem budiž fakt, že navzdory tomu neskutečnému přítlaku se nesnížila maximální rychlost auta. Italům se to zjevně opravdu povedlo.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV