Reklama
Archiv - Zprávy

Kombi má zpoždění, až od třetí generace Golfu se vyrábí Variant!

Před nástupem SUV patřily k těm praktičtějším verzím osobních vozů karosářské varianty kombi. Vznikly z amerických Station Wagon, které dostaly jméno od toho, že jako vozy s větší ložnou plochou odvážely zásilky a zboží ze železničních stanic ke konečným uživatelům...
Zdroj: Tom Hyan

STW se mění na kombi

            Poměrně dlouho se tyto karosářské verze označovaly Station Wagon, dokonce i u nás, a proto Škody 1201 a 1202 se těšily populární přezdívce stejšn. Pak však přišla móda kombi, jak počátkem šedesátých let potvrdila první Škoda Octavia Combi. Ani to však některým nestačilo. Opel si pro verze kombi zvolil jméno Caravan (car & van), Audi zavedl Avant, Volkswagen použil Variant, jiní vymysleli Break, Countryman, Traveller a další názvy...

            Volkswagen s uvedením kombi dlouho váhal. Prvotní koncepce s motorem vzadu tuto variantu poněkud omezila, pouze díky ploché konstrukci motoru se mohly objevit první Varianty na základě sedanů VW 1500, u nichž byl čtyřválcový boxer ukryt pod podlahou ložného prostoru tak, jako donedávna náhradní kolo...

Kombi se mění na Variant...

            Nebylo to moc praktické, kromě jiného vám vzduchem chlazený motor zavazadlový prostor u kombi nejen zmenšil, ale i značně prohřál. Přesto byly první typy Variant docela oblíbené, ale teprve přechod na koncepci vše vpředu přinesl jejich největší rozmach. První Passat (1973) byl od počátku koncipován také jako kombi Variant, ale Golf nikoli, první Golf Variant vyjel až ve třetí generaci (1993). Takže pokud máme sedm generací Golfů, tak jen pět generací Golfů Variant! Nejnovější jsme vyzkoušeli s pokrokovým motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 k), jenž se stane základem koncernové nabídky (vedle tříválce 1.0 TSI). Paleta motorů je prakticky shodná se základním Golfem (tedy 1.0 TSI až 2.0 TDI), vypadl jen nejslabší tříválec.

            Nový Variant má sice shodný rozvor náprav 2620 mm jako Golf, ale prodlouženou záď, takže při celkové délce 4567 mm nabídne zavazadlový prostor o objemu 605 litrů, který se po sklopení zadních sedadel zvětší až na 1620 litrů! Ložnou délku lze prodloužit až na 1831 mm, a tak kombi konkurují mnohým SUV, nemluvě o lepším tvarování ložného prostoru. Jak jsme se přesvědčili, často odvezou mnohem více!

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV