Reklama
Archiv - Zprávy

Kdo neklopí, není Čech!

Extrémně naklápět se dá i bez toho, abyste riskovali zdraví a poškození majetku. A když nejde naklonit auto, musí se do téměř pravého úhlu nadzvednout silnice.
Zdroj: Autosalon

Jak se udržet na šikmé ploše

Pomineme-li aerodynamický přítlak, který funguje jen u supersportů, pak se princip stability automobilu neliší od toho, když se po vydatném alkoholickém dýchánku snažíte nespadnout. Rozhoduje poměr výšky těžiště a velikosti základny. Čím je auto při stejné výšce „rozkročenější“, tím lze poslat rychleji do klopené zatáčky. Stejně důležité je tužší uložení náprav a tvrdší odpružení s krátkými drahami. Proto není pro podobné manévry vhodná většina SUV. Však na to samy automobilky upozorňují a na stínítko lepí varování před převrácením. Jednou z mála výjimek je nejrychlejší softroad roku 2014 Range Rover Sport SVR.    

Abyste ale na plný plyn projeli okruh Terramar se sklonem 60°, chce to víc než jen adekvátní šasi. I osmnáctiletá slečna ví, že vysoké podpatky a víno není dobrá kombinace. Obutí vozu musí tudíž být nízkoprofilové, nejlépe se zesílenými bočnicemi – poznáte podle značení RF, XL či RFD. Zrovna takové má Seat Leon III Cupra R. Teď už hurá na klopenku? Ne tak rychle...

Reklama

Co když to klouže?

Posledním parametrem je solidní základ. To jest perfektní adheze a rovný povrch. V členitém terénu je kvůli tomu maximum bočního náklonu o cca 20° nižší než na perfektní asfaltce. Protože opuštěný španělský ovál připomíná místy českou okresku, uvidíme, jak rychle a vysoko si troufneme to ve čtvrtek poslat!

Reklama

Autor článku: Expert Daniel Dítě


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV