Reklama
Archiv - Zprávy

Kamiony už možná brzy přijdou o řidiče. Testy začnou v Německu

Auty bez řidičů nás automobilky a specialisté na automobilovou elektroniku straší už nějaký ten pátek. Jenže jejich čas opravdu přichází.
Zdroj: Freightliner

Velkou část dopravních nehod a průšvihů na silnicích mají na svědomí lidské chyby. A právě těm mají předcházet nejrůznější elektronické asistenty a bezpečnostní systémy. Z pohledu výrobců je ale nejjednodušším řešením, jak předcházet vlivu lidského faktoru, prostě jej zcela vyloučit, zamezit jeho působení na fungování a řízení vozidla. To je přístup, který dláždí cestu pro dopravní prostředky bez řidičů. A jejich doba se nezadržitelně blíží.

Například korporace Daimler chce během velmi krátké doby začít testovat na německých dálnicích těžké kamiony bez řidičů. Tyto náklaďáky budou vybaveny poloautomatickým řízením, tedy pohybovat se budou zcela samostatně, ale řídící centrum bude moci do jejich chování zasahovat přes komunikační a monitorovací systémy. Takovéto posly budoucnosti můžeme na dálnicích v Německu potkat už za pár týdnů, konkrétně to bude ve spolkové zemi Bádensko-Württembergsko. Sériová výroba takových vozů je prý možná už za dva roky.

Nicméně nadcházející německé testy nejsou u Daimleru první svého druhu. Už na jaře tohoto roku se podobné pokusy konaly ve Spojených státech na dálnicích v Nevadě. Tam se proháněly upravené kamiony Freightliner Inspiration, jejichž výrobce Freightliner patří do korporace Daimler. Kamiony bez řidiče a bez vnějšího zásahu nacpané kamerami a senzory bez problémů absolvovaly četné testy. Nevada byla zvolena záměrně, neboť tamní legislativa už s vozidly bez řidiče několik let počítá a jejich provoz je právně ošetřen. I tak ale pro testy v okolí Las Vegas musel Freightliner žádat o povolení tamní úřady, která zajímaly především bezpečnostní systémy.

 

Musíme ale podotknout, že celý systém Daimleru je zatím určen jen pro dálniční provoz. Má totiž samozřejmě své limity, nedokáže reagovat na nenadálé situace a navigační systémy nejsou ještě tak daleko, aby se kamion dokázal proplétat sítí okresek, nebo dokonce městkou zástavbou. Proto se také zatím označuje jako Highway Pilot System, přičemž dokáže díky optickým senzorům i radaru udržovat jízdní pruh a rychlost, brzdit i zrychlovat, stejně tak dokáže předejít střetům s jinými vozidly okolo.

Vypadá to tedy, že během následujících let mnoho kamioňáků přijde o práci. A to bude možná závažný sociální problém, protože kamionová doprava zaměstnává nemálo lidí. Například v USA patří spedice k odvětvím, jež zaměstnávají nejvíce lidí vůbec.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV