Reklama
Archiv - Zprávy

Jediný Kodiaq na Sahaře

Pokud si myslíte, že rodinné SUV nemůže zvládnout písečné duny saharské pouště, prohlédněte si fotogalerii a změníte názor. Písečný balet v podání Škody Kodiaq Scout je dechberoucí…
Zdroj: Autosalon

Klíč k bráně Sahary

Pokud v Tunisku hodláte brázdit písky Sahary, zamiřte do města Douz. Silnice tady končí bombastickou skulpturou klíče, který symbolicky odemyká bránu Sahary. Pak už vás bude čekat jen poušť. A na tu musíte být připraveni.

Krevní tlak stoupá nahoru, u pneumatik naopak klesá

Zapadnout se dá i v tom nejnevinnějším písku. Na saharské vlnce, co má ani ne půl metru. Proto platí, raději třikrát vystup a zkontroluj cestu, než aby ses jednou zahráb. Pak taky upusť pneumatiky, ideálně na jednu atmosféru. Pozor na prudké pohyby volantem, můžeš podhuštěnou gumu svlíknout. A pravidlo poslední, do pouště vždycky minimálně ve dvou. Když jeden zapadne (jakože to přijde vždycky), ten druhý tahá. Naším parťákem proto byl místní průvodce Mustafa s Toyotou Land Cruiser 100. A začal tím, že ji hned pohřbil.

Saharský duel SUV kontra Off-Road, skóre 3:1

Uvíznutí v poušti dělím na tři kategorie. Lehký záhrab, kdy rukama odhrneš písek a pomůžeš si sám. Pak takzvané “pouštní lože”, kdy káru posadíš na břicho, musí ti pomoct druhý vůz, ale většinou se vyprostíte napoprvé. A pak nejhorší varianta, takzvaný “saharský hrob”. To auto nevytahuješ, ale vycukáváš. Stočíš kurtu jako hada před útokem, aby ti dala tak 5 metrů volnost, dáš plný céres a prásk. U káry, co vyprošťuje, tančí zadek, ale to zapadané o půl metru poskočí z rakve ven. A tak cukáš, dokud není zombie úplně venku. Prozatím nám stačila druhá varianta. Ale přišlo i na trojku. Během první hodiny totiž tahám s Kodiaquem nepojízdný Land Cruiser 3x, on mě jen jednou. A to si ještě myslím, že bych dal odhrabávací selfie.

Písečný balet

Není třeba slov. Prohlédněte si fotogalerii. Krásně uvidíte účinnost pohonu 4x4, podhuštěný gumy i to, jak se na nich Kodiaq brodí do půl kol požírán Saharou. Schytal i slušnou dávku ran, ale nic, kromě jednoho zbytečného plastíku neupadlo. Za mě obrovské překvapení.

PS: A ten klobouk, co ho vítr žene pouští v písni Voskovce a Wericha, je můj, protože jsem ho před Kodiaqem musel u města Douz smeknout.

V zubech písek, v očích sůl

Zítra se dočtete, jak Expert Pepa změnil písečné duny za solnou pláň. A zjistíte, proč se na ní chodí nakřivo.

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV