Reklama
Archiv - Zprávy

Jakusa Triango – žádný japonský horor, ale maďarský elektrický sporťák

Když se řekne sportovní auto, většina si vybaví nějaký ten italský, německý nebo britský výtvor. Ale sportovní vozy se nedělají jen v tradičních zemích a u tradičních výrobců.

Ačkoliv bylo Československo bohaté na automobilovou výrobu, česká sportovní auta ve světě moc známá nejsou, a to jich tu pár zajímavých vzniklo. O dnešních supersportech Praga víme snad jen my v Česku a na Slovensku, o švédských vozech Koenigsegg vědí jen automobilový nadšenci, dánské Zenvo či nizozemský Spyker znají také jen oni. O sportovních vozech ze střední a východní Evropy v našich končinách nebo na západ od nich slyšel jen málokdo. Co třeba takový bulharský Sin R1 RS, polská Arrinera Hussarya či ruská Marussia série B? A co třeba Jakusa Triango? Ne nemluvíme tu o japonské mafii, ale o maďarském sporťáku.

Výtvor na čtyřech kolech pojmenovaný Jakusa Triango navrhl designér Tamás Jakus, v případě značky vozu tedy už víme, odkud vítr fouká. Triango není jeho první kreace, už pár sportovních vozů navrhl i nějaké úpravy motocyklů, ale jen Triango se zatím dočkalo reálné podoby. A nebylo to hned. První návrh Trianga měl Tamás hotový už před sedmi roky, několik let trvalo nákresy a plány převést do počítačového trojrozměrného modelu. Další čas pak zabrala výroba funkčního prototypu.

 


 Výsledek můžete posoudit sami. Poněkud výstřední pojetí i jméno vozu by odkazovalo spíše na už zmiňované japonské reálie, bizarní vzezření vozu by se určitě v nějakém japonském sci-fi filmu s hororovými i erotickými prvky uplatnilo. Zepředu vůz vypadá jako vyřezaná halloweenská dýně, ostré hrany pak jako by odkazovaly na japonské supersporty od Nissanu.

V útrobách je prý uschován blíže nespecifikovaný elektromotor o točivém momentu 2000 Nm, který má vůz vystřelit z nuly na sto za čtyři sekundy a maximální rychlost má údajně hodnotu 250 km/h. Dojezd je celkem průměrných 150 až 200 km. Nadprůměrná je ale cena, Tamás si se svými kolegy za Triango žádá od 70 do 80 tisíc dolarů. Hororová cena za vůz jako z hororu to není, ale vystrašit by dokázala… 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV