Reklama
Archiv - Zprávy

HYUNDAI solární i vodíkový

Alternativní pohony? Málokdo je zkouší tak dlouho jako největší korejská automobilka.
Zdroj: Hyundai

Hyundai: tradice elektromobility  

            Hyundai je sice automobilka mladá, ale zkušená. Alternativní pohony jsou v Koreji na pořadu dne už pořádně dlouho, vzpomenete si třeba na autosalon v Soulu v roce 1997? Tenkrát už nesly značku Hyundai nejrůznější elektromobily, k nimž patřil bateriový sedan Accent, ale také monopost Solar Car, lehký vůz s karoserií pokrytou fotovoltaickými články, určený pro závody těchto speciálních vozidel. Elektrifikace se nevyhnula ani jiným typům, při naší návštěvě výzkumného a vývojového centra v Namyangu jsme otestovali Tucsona ix35 FCEV, tedy SUV s vodíkovými palivovým články, ale také hybridní Sonatu pro americký trh či elektromobil BlueOn na základě malého městského typu i10. Hyundai pilně sbíral zkušenosti a pak jako první zavedl sériovou výrobu vodíkového Tucsonu na pásové lince. Vozy poskytuje zájemcům formou leasingu. Na stejném principu, jen ve větším měřítku, funguje Hyundai Super Aero City FCEV, velký autobus s trakčním elektromotorem, napájeným energií z vodíkových článků. V Namyangu s námi objížděl jednotlivé haly, v nichž se rodí automobily budoucnosti.

Hyundai: rozjedeme to zeleně!

            Závěrem minulého roku Hyundai Motor Group vyhlásila 38 zelených vozů během příštích osmi let, a to prvních sedm hned v nejbližší pětiletce. Náběh to tedy není lineární, ale vývoj přece jen nějaký čas trvá. Představitelé skupiny také prozradili, že půjde o automobily obou značek Hyundai a Kia. Většina zelených modelů jsou elektromobily, jak prohlásil Lee Ki-Sang, senior viceprezident největší korejské automobilky, a zdůraznil, že čistě elektrický akumulátorový Ioniq, vodíkový ix35 Tucson FCEV, hybridní Kia Niro a elektrická Kia Soul EV se už nějaký čas prodávají! V loňském roce to bylo přes 200 tisíc zelených vozů Hyundai–Kia. Ovšem v tomto počtu jsou zahrnuty i hybridy, jež tvoří jakýsi mezistupeň nad klasickými automobily se spalovacími motory a pod čistými elektromobily. Ostatně Hyundai Ioniq se stal prvním osobním automobilem na světě, který můžete mít jako Hybrid, Plug-In Hybrid, anebo All-Electric! A prodávají se i u nás...

Reklama

            A jak jezdí nejnovější, čistě elektrický Hyundai Ioniq? To už nám prozradí expert Pepa, který jej vyzkoušel před cestou do Koreje, kde se dozvěděl další zajímavosti. Nezapomeňte na premiérový díl pořadu Autosalon ve 20:15 na Prima Cool už tento čtvrtek!

 

Autor článku: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV