Reklama
Archiv - Testy

Hybrid a k tomuKompaktní SUV s pohonem všech kol? Toyota RAV 4 Hybrid má vše!

Toyota to vzala skutečně důkladně. Pod kapotou je zážehový čtyřválec a dva elektromotory, na zadní nápravě další elektromotor. Jde tedy o čtyřmotorový automobil? Teoreticky ano, byť jeden z předních elektromotorů pracuje pouze jako generátor pro rekuperaci elektrické energie při brzdění...
Zdroj: Tom Hyan

Deset milionů hybridů

            Přes deset milionů vyrobených hybridů hovoří jasnou řečí, Toyota svůj koncept úspěšně prosadila a do budoucna plánuje hybridní verzi do každé typové řady. Navíc ji k tomu nutí evropská legislativa, jinak emisní limity nesplní. Toyota RAV4 patří k nejúspěšnějším typům na mnoha trzích světa, první se představila jako Recreational Activity Vehicle už v roce 1993, dnes se vyrábí čtvrtá generace, samozřejmě mnohem větší. Během let se vyrobce pokusil nabídnout vůz fleetovým zákazníkům jako čistý elektromobil, naposledy ve spolupráci s Teslou, ale neuspěl. Pro čtvrtou generaci zvolil tedy hybridní alternativu! Vyzkoušeli jsme ji ve speciální verzi Selection, která nabízí exkluzivní výbavu včetně koženého čalounění a osmnáctipalcových kol. Vzhledem ke značnému výkonu jede Hybrid opravdu svižně, převodovka je samočinná, na silnici ale příliš neuspoříte, elektrická asistence přijde vhod hlavně při pojíždění ve městě. Reálná úspora paliva proti zážehovému dvoulitru činí kolem tří litrů na stovku kilometrů.

                     

Žádný drobeček

Přestoře je RAV4 kompaktním SUV, není to žádný drobeček. Délka vozu převyšuje 4,6 metru, šířka činí 1,85 metru a výška 1,68 metru, takže v pětimístném interiéru se rozhodně nikdo netísní. Odpovídá tomu pohotovostní hmotnost podle verze od 1,5 tuny, ale i Hybrid může ještě vléci brzděný přívěs do 1,65 tuny, což jinak není příliš obvyklé! Ostatně je z nabídky nejsilnější. Jeho zážehový čtyřválec má největší objem 2,5 litru, výkon dosahuje 155 koní (114 kW) při 5700 otáčkách za minutu a točivý moment 206 N.m v rozsahu 4400 až 4800 otáček. To však není všechno, když se zapojí oba trakční elektromotory, vzroste systémový výkon na 197 koní (145 kW). Není to samozřejmě součet maximálních výkonů všech strojů, ale využitelný rovněž vzhledem ke kapacitě nikl-metalhydridových akumulátorů. Vpředu je elektronická planetová převodovka s plynulým převodem, která propojuje zážehový motor, trakční elektromotor i generátor podle potřeby. Na zadní nápravě je elektromotor 50 kW, takže odpadá mechanické propojení se čtyřválcem vpředu. Základní cena testovaného vozu byla v době testu 869 900 Kč při devadesátitisícovém akčním zvýhodnění. Standardní 2.0 D-4D (diesel) tehdy začínal na 609 900 Kč, ovšem jen s pohonem předních kol navzdory označení RAV4.

Reklama

Exkluzivní Selection

Na první pohled novinku odlišuje metalická temně černomodrá barva Azure (náš vůz) anebo stříbrná zirkonová Platinum spolu s velkými pětipaprskovými koly se zdvojenými paprsky, jež se však rozhodně nehodí do terénu, ale oceníte je především na dobré silnici. Výbava Selection přináší soubor zajímavých prvků s cenovým zvýhodněním až 130 tisíc korun českých, k nimž patří pneumatiky rozměrů 235/55 R 18, účinnější hlavní světomety Bi-LED s automatickým nastavením výšky osvitu, vyhřívání obou předních sedadel, kožené čalounění s elegantním prošíváním, zatmavená zadní boční okna a okno výklopné stěny (označeno jako Privacy Glass), bezklíčkový vstup s tlačítkem spouštěče, či třeba elektrické ovládání zadní výklopné stěny s polohovou pamětí. Kožený interiér je béžový u tmavého vozu, anebo červený u stříbrného. Vrcholná verze se sice dodává i se zážehovým nebo vznětovým čtyřválcem, ale na vrcholu je přece jen ta nejvýkonnější hybridní verze.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV