Reklama
Archiv - Testy

Honda Civic Type R - Pěkně ostrá!

K vůbec nejlepším sportovním hatchbackům patří Honda Civic Type R, odvozená z poslední desáté generace populárního japonského osobního vozu. Svoji rychlost potvrzuje sbíráním rekordů na světových okruzích.
Zdroj: Tom Hyan

Honda Civic je nejúspěšnějším vozem japonské automobilky, která je vlastně největším světovým výrobcem pístových motorů, když přičteme motocykly, lodní motory, generátory, zahradní traktory a další stroje! Civic je legendou, uvedenou v roce 1972, jež za více než pětačtyřicet let atakuje hranici devatenácti milionů prodaných vozů na celém světě! Desátá generace, představená na konci roku 2015, přinesla nové motory VTEC Turbo z programu Earth Dreams Technology, ale také poněkud málo zdůrazněný návrat k víceprvkovému zavěšení zadních kol, jehož byl Civic dříve průkopníkem! Futuristické tvary zůstaly, byť kokpit je útulnější a přístrojová deska přehlednější. Nezmizel trochu problematický výhled vzad, ale se sportovní verzí Civic Type R se příliš dozadu ohlížet nemusíte...

Type R - Přijíždí z Velké Británie

Sportovní verze Type R, uvedená na jaře 2017 ke 25. výročí vzniku série Type R, vychází z pětidveřového hatchbacku Civic evropské specifikace, vyráběného v britském Swindonu.

Základní design s ostrými rysy, krátkými převisy a koly v rozích karoserie byl ještě více přiostřen, objevily se přídavné aerodynamické prvky včetně spoilerů, bočních lišt, difuzoru a přítlačného křídla. Zcela nová platforma, s novým pomocným rámem vzadu pro víceprvkové závěsy kol MultiLink, vytváří o poznání tužší karoserii, ale je také o 16 kilogramů lehčí. Například hliníková kapota proti standardní ocelové uspořila 5,3 kg hmotnosti. Ve srovnání s předcházející generací Honda Civic Type R je automobil o 165 mm delší, o 2 mm širší a o 36 mm nižší, ale má prostornější interiér se sedadlem řidiče o 25 mm níže (poloha těžiště je nyní o 10 mm nižší).

Type R - Na silnici jako motokára

Změnilo se rozložení hmotnosti, nyní připadá o tři procenta více na zadní nápravu (vůz váží 1380 kg). Výrobce zdůrazňuje, že jde o nejlepší hot hatch na dnešním trhu, podle našich zkušeností tomu věříme, při srovnání s jinými nám poskytl rozhodně větší potěšení z jízdy.

Na silnici se Honda Civic Type R chová jako motokára, ochotně zatáčí, k čemuž přispívá složka AHA (Agile Handling Assist) elektronické stabilizace VSA, aktivující přibrzďování vnitřních kol v zatáčce při natočení volantu (asistence je skutečně diskrétní a nevadí). Systém spolupracuje se samosvorným diferenciálem, aktivními tlumiči a proměnným účinkem elektrického posilovače řízení. Velikost asistence odpovídá zvolenému režimu jízdy. Nyní jsou tři, přibyl nový Comfort, zůstávají Sport a závodní +R Mode.

Type R - Nyní více jízdních režimů

Jak zdůrazňuje Ryuichi Kijima, vedoucí inženýr programu sportovních podvozků, nová paleta více odlišených režimů vyhoví určitě všem. Měkčí Comfort je vhodný pro běžnou jízdu a horší rozbité silnice, Sport pro obvyklou jízdu a okruhový +R Mode má ještě o patnáct procent tužší základní nastavení tlumičů. Program ovlivňuje reakci motoru na sešlápnutí plynového pedálu, pocity z řazení podle systému Rev-Matching, aktivní odpružení a elektromechanické řízení. Proti základnímu hatchbacku dostal Type R větší motor, podobný jako u předchůdce, dvoulitrový čtyřválec VTEC Turbo, jehož výkon vzrostl o 10 koní (7 kW) na úctyhodných 320 koní (235 kW) při shodných otáčkách 6500 za minutu, přičemž vrchol točivého momentu zůstal na 400 N.m v rozsahu 2500 až 4500 min otáček za minutu. Legendární systém VTEC, specialita Hondy, kromě proměnného časování ventilů mění také zdvih sacích ventilů pro optimalizaci plnění, k čemž přispívá rovněž Dual-VTC, zlepšující funkci překrytím otevření ventilů.

Type R - Výhradně manuální řazení

Šestistupňová manuální převodovka s řazením na podlaze má vlastní kapalinový chladič převodového oleje. Systém Rev-Matching upravuje otáčky pro řazení nahoru i dolů, ve všech režimech jej však lze vypnout. Aktivní tříkomorové tlumiče ADS mají proměnný průtok kapaliny, který v milisekundách mění elektromagnetické cívky podle údajů čidel zrychlení, natočení volantu, zdvihu odpružení kol a tlaku v brzdové soustavě. Elektronickou stabilizaci lze v režimu +R Mode zcela vypnout podržením tlačítka VSA (ESC) po dobu pěti sekund. Také brzdová soustava se čtyřpístovými třmeny Brembo na předních kolech byla posílena. Používají se výhradně dvacetipalcová kola, alternativní montáž osmnáctipalcových není možná, protože by se zcela změnila geometrie závěsů a zhoršily jízdní vlastnosti! V továrním nastavení je Civic Type R nejrychlejším hatchbackem své třídy s největší rychlostí 272 km/h a zrychlením na stovku za pouhých 5,7 sekundy!

Type R - Bezpečnost na vysoké úrovni

Krátce po uvedení v Ženevě 2017 zajel Civic Type R nový rekord Nürburgringu časem 7 minut a 43,8 sekundy pro vozy s pohonem jen předních kol! Byl tam o téměř sedm sekund rychlejší než předchůdce. Později přidal rekordy i na jiných okruzích. Nový Civic Type R má ovšem i všechny dostupné prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, zejména pokročilý systém podpory řízení Honda Sensing, jenž zahrnuje varování před čelní srážkou, udržování jízdy v pruhu s jemným upozorněním na volantu a adaptivní tempomat; ve vyšší výbavě Type R GT nechybí detekce mrtvých úhlů a vozidel projíždějících vzadu (Cross Traffic Monitoring), ale také audiosoustava s dvanácti reproduktory a navigace Garmin. Nový interiér nabízí dva sedmipalcové displeje, TFT-LCD před řidičem a dotykový Honda Connect nahoře na středové konzole. Ceny Type R se pohybují kolem milionu korun českých, ale jízdní zážitky za to stojí!

Type R - Tradice zavazuje

Označení Type R se poprvé objevilo na supersportovním voze Honda NSX v roce 1992, poháněném třílitrovým motorem V6 o výkonu 280 koní (206 kW) a vylehčeném proti základnímu modelu o 120 kg, navíc v barevném provedení připomínajícím první monoposty Honda formule 1 z poloviny šedesátých let. Následovaly další vozy Integra Type R (1995), první Civic Type R (1997) a Accord Type R (1999). Dnešní vůz je také označován za pátou generaci Civic Type R s tím, že předcházející vozy byly uvedeny v letech 1997, 2001, 2007 a 2015. Jediným výrobním závodem nové generace Civic Type R pro celý svět je britská továrna Honda of the UK Manufacturing (HUM) ve Swindonu. Vozy jsou v prodeji od jara 2017 v Evropě, Japonsku a coby první Type R vůbec poprvé v USA. V případě posledního Type R probíhal vývoj paralelně už se základním Civicem desáté generace a nikoli opožděně jako u předcházejících generací.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV