Reklama
Archiv - Zprávy

Hlavní je nenechat se sežrat ani zašlápnout! Prima COOL expedice Namibie 2017

V Namibii, která má rozlohu asi jako Francie a Německo, dohromady žije jen 2,5 milionu lidí. Stejný počet čítají místní kolonie tuleňů. Pokud bychom měli přihodit další divoká zvířata, museli bychom konstatovat, že Namibie je královstvím zvěře a rájem světa všech živočichů.
Zdroj: Autosalon

                Žije tady volně lev, slon, žirafa, hroch, asi nejpočetnější stáda afrických nosorožců, jednoduše pravé safari!

                Za zvířaty můžete do národních parků, které jsou mimochodem v Namibii nejstarší na světě. V některých dosáhla ochrana takové dokonalosti a dlouhodobosti, že zvířata ztratila přirozený strach z člověka. Nejznámějším namibijským národním parkem je Etosha. Na území cca 200 x 120 km uvidíte během 15 minut všechno, co si jen dovedete z Afriky představit. Snad jen velké kočky musí člověk trochu hledat a mít štěstí. Jinak slon na každým rohu. 

                Při průjezdu parkem musíme ale s Amarokem dodržovat přísná pravidla. Jedním z nich je - NEVYSTUPOVAT za žádných okolností z auta ven. A to ani pokud by si člověk potřeboval akutně odskočit. Jednoduše zadržet, zatnout svěrače a zamířit na místo k tomu určené, což může být třeba některý z lodgů nebo kempů obehnaných plotem uvnitř Etosha parku.

                Divoká zvířara nejčatěji uvidíte u napajedel, ale není výjimkou, že narazíte přímo u cesty na lva lovícího antilopu. Rada zní - určitě si na Etoshu nenechávejte jen jeden den. Ideální jsou dny dva a nezapomeňte dobrý foťák, kameru a dalekohled.

                Etoshu navštíví každý turista, co se pohybuje Namibií. Počet aut nebo autobusů v parku je docela vysoký, stejně tak Vás může překvapit ranní fronta před vstupními branami. Nicméně určitě si přijdete na své. Pozor jen na včasné opuštění parku - musíte to zvládnout do určité hodiny - jinak Vás čeká pokuta v přepočtu až 5000 korun! Vzhledem k tomu, na jak obrovském území se pohybujete, musíte odjezd dobře naplánovat. 

                V Namibii ale máte i variantu zamířit do míst, která nesou nálepku “opravdu divoká”, kde zvířata a vy zažijete návrat časem o stovky let zpátky k pořádkům, které platily v Africe kdysi. Tedy v dobách, kdy i člověk mohl být “lovenou zvěří”.

                Takovým místem je koryto a údolí řeky Hoanib River. Dostanene se do něj soutěskou mezi skalami. Najednou se před Vámi otevírá ztracený svět, poušt a písek se mávnutím proutku promění v zelenou zahradu. Žirafy Vám běhají přes cestu, jedete 5 metrů od slonů okusujících listy stromů... A můžete si být jisti, že stádo antilop, které už vnímáte jako “kachny”,  zpovzdálí hlídá nějaká velká kočka. Tady ultra opatrnost! V případě krize nepomůže žádný strážce parku. Od nejbližší civilizace jste desítky, ne-li stovky kilometrů a řešit defekt pneumatiky a být sám znamená skutečně životní riziko. Jeden z účastníku naší expedice, který Namibii zná, zůstal právě tady 3 dny viset díky prasklému chladiči auta, než se k němu dostala pomoc. 

                Parkujeme Amarokm pod skálou a hodláme nocovat. Žádný plot. Připadám si jako Jan Žižka, když budoval vozovou hradbu. Tu děláme z našich expedičních aut. Okamžitě zakládáme ohěň. Pryč jde i evropská intimita, všichni chodí na záchod nebezpečně blízko. Tam ve tmě Hoanib River může být cokoliv.

                V pořadu vysílaném  26.10. dostanete rady, jak se v divočině ubránit lvovi za pomoci toaletního papíru, zjistíte, jak se na takové expedici jí a dozvíte se, kde nejvíc v Namibii umírají turisté. To všechno na Prima Cool. Tady na stránkách čekejte zítra článek na téma - jak se žije ve slamu aneb typickém africkém domečku zvaném “plecháček”, kde paradoxně narazíme i na Čechy. Fakt!

autor textu: expert Pepa

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV