Reklama
Archiv - Zprávy

Elektrická invaze pokračuje! Nový Nissan Leaf se představil v Praze!

Podobně jako je Toyota Prius synonymem pro hybridní automobil, tak je Nissan Leaf komerčně nejúspěšnějším elektrickým osobním vozem všech dob. Nissan má určitou tradici ve vývoji elektromobilů, první představil v roce 1970, ale chlubí se i elektrickým vozem Tama z roku 1947, jehož výrobce Tokyo Electric Automobile později pohltil...
Zdroj: Nissan ČR

Nový Leaf mnohem lepší...

            Pamatuji se, jak jsem s původním Leafem vyrazil za ideálních teplotních podmínek v rovinatém Dánsku, ale po ujetí třiceti kilometrů klesl dojezd o padesát, což byla polovina z avizované stovky. Konstruktéři však na elektromobilu dále zapracovali, a tak akční radius vozu na jedno nabití akumulátorů vzrůstal. Odborná porota COTY vyhlásila Nissan Leaf evropským Vozem roku 2011, aby podpořila nové technologie, jenže vznikla polemika, zda měl tehdy vůbec Leaf potenciál na prodej pěti tisíc vozů ročně nejméně v pěti evropských zemích. Nakonec podmínku splnil, odbyt na celém světě přesáhl 250 tisíc vozů...

            Nissan Leaf druhé generace je větší, s prostornějším zavazadlovým prostorem a prodlouženým dojezdem. První automobil, ještě v japonské specifikaci s pravostranným řízením, se představil nedávno v Praze s tím, že už lze objednávat v zaváděcí sérii Leaf 2.Zero, ovšem za baťovskou částku 990 tisíc korun českých...

Jak dál s elektromobily?

            Nový Leaf je bezesporu technicky zdařilým produktem, premiéru měl v létě v Japonsku, na Tokijském autosalonu 2017 zářila i opticky vylepšená verze Leaf Nismo s doplňky z uhlíkových kompozitů, ale nezměněným výkonem. Základní verze má zvětšenou kapacitu akumulátorů ze 30 na 40 kWh, hovoří se o dojezdu až 378 kilometrů (běžně 240 km); proslýchá se ale o dalším modelu Leaf Plus, který prý s ještě výkonnějšími akumulátory 60 kWh ujede až 500 kilometrů. Ostatně už se těšíme, jak budeme dojezd prověřovat v testu Autosalonu TV Prima! Jinak má novinka bezesporu modernější design, větší interiér i zavazadlový prostor (až 435 litrů objemu); poháněcí ústrojí s výkonem 110 kW (150 k) je zcela nové. Mnohé klienty ale odradí vyšší cena, za kterou jsou dva konvenční automobily, takže elektromobilitu zřejmě vyřeší jen legislativa, či související dotace.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV