Reklama
Archiv - Zprávy

Duster dostane úplně nový silnější benzínový čtyřválec specifikace Euro 6

Rumunská automobilka vlastněná Renaultem představila žhavou novinku pro modelový rok 2016. Oblíbené SUV Dacia Duster dostane zcela nový motor.
Zdroj: Dacia

Dacia oznámila, že pod kapotou dusteru se bude nově objevovat čtyřválec o objemu 1,6 l ve specifikaci Euro 6. Jde o zcela nový šestnáctiventilový motor, který nemá nic společného s předchozí šestnáctistovkou. Nová pohonná jednotka nabídne více výkonu, menší spotřebu a nižší emise oxidu uhličitého. Nový motor má přesně 1598 ccm a vícebodové vstřikování, přičemž jeho výkon narostl oproti předchůdci o zhruba deset koní, disponuje tedy 85 kW. Zvýšil se i točivý moment na 156 Nm.

Nový motor přinese dusteru i mírně lepší dynamiku. S pohonem pouze přední nápravy se zvládne rozjet z nuly na sto za 11 s, čtyřkolce to trvá ještě o sekundu déle. Emisní hodnoty oxidu uhličitého se nově pohybují na úrovni 155 g/km u čtyřkolky, předokolka vykazuje hodnotu 145 g/km, což je oproti staršímu dusteru zlepšení až o 30 g/km.

Sílu motoru bude u vozů s pohonem 4x2 přenášet na kola pětistupňová manuální převodovka, u těch se znakem náprav 4x4 to bude šestistupňová ručně řazená převodová skříň. Větší výkon i točivý moment zvýší především u předokolky tažnou sílu, nově tedy s ní bude možné tahat přívěsy až do hmotnosti 1500 kg, stejně jako u čtyřkolky. Dosud to bylo jen 1200 kg. Emisní normu Euro 6 bude nově splňovat i turbodiesel o objemu 1,5 l dCi, který dostal do vínku navíc 20 Nm točivého momentu. Duster je tak připraven na příchod dalších evropských ekologických restrikcí.

Zdroj: Dacia
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV