Reklama
Archiv - Zprávy

Dodávka nebo loď? Unikátní Fiat Eden Roc jde do dražby

Sběratelé a automobilový nadšenci mají rádi slavná nebo nevšední či unikátní auta. A nemusí mít pod kapotou stovky koní. Jeden takový jde nyní do dražby.
Zdroj: Wikimedia Commons

Vyrobily se ho všeho všudy dva kusy a sloužil prominentním majitelům. Nejde však o vůz s exkluzivní značkou na kapotě, ale o Fiat 600 Multipla. Ovšem samozřejmě ne o obyčejný model, ale jedinečný Fiat 600 Multipla Pininfarina Eden Roc. Není výjimečný jen svým designem, ale také účelem, pro který vznikl. V polovině 50. let vládl Fiatu Gianni Agnelli, jeden z jeho vlastníků, velmi významný italský průmyslník a nejbohatší muž tehdejší Itálie. A právě tento člověk si nechal postavit speciální vozidlo pro cesty z jeho vily v Nice na pobřeží. Chtěl v něm vozit i své přátele a návštěvy, takže sportovní vůz nepřicházel v úvahu. Volba tedy padla na dodávku Fiat 600 Multipla.

Ve své standardní podobě by však obyčejná multipla nemohla dostatečně reprezentovat. Jeden kousek tedy putoval do slavné karosárny Pinifarina, kde fiatkovi dali pod dohledem samotného Pinin Farini krásný livrej ve stylu vodního člunu. Kvalita provedení odpovídala postavení budoucího majitele, stejně tak i jedinečný design, který z obyčejné dodávky udělal skvost na kolech.

 

V roce 1956 se vůz ukázal i na pařížském autosalonu, kde se jím nadchl i naftový magnát a předseda představenstva společnosti Union Oil William Doheny. Ten ihned na autosalonu objednal kopii Agnelliho vozu, kterou chtěl využívat při vyjížďkách na svém sídle Lake Arrowhead. Bylo mu vyhověno, a tak u Pininfarini vznikl druhý a poslední exemplář Fiatu Eden Roc. A právě tento kus se má dražit v srpnu na aukci v Pebble Beach.

Vůz Dohenova rodina používala do 80. let, pak putoval do skladu. Před sedmi roky spatřil znovu světlo světa, a i když byl v dobrém stavu, rodina jej nechala zrestaurovat do absolutně dokonalé podoby. Od té doby se dokonce podíval na několik výstav a motorshow. Teď by tedy měl změnit majitele, doufejme, že se dostane do dobrých rukou a kousek historie italského automobilového umění zůstane zachován.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV