Reklama
Archiv - Zprávy

Dnešek je motoristickým svátkem, slavíme DEN TRABANTU!

Dříve se tento den slavila opravdu podivná událost, dnes raději vzpomeneme, že před šedesáti lety oficiálně začala sériová výroba malého dvoutaktu Trabant 601, který zaplavil i československé ulice jako nejlevnější čtyřkolový dopravní prostředek...
Zdroj: VEB Sachsenring Automobilwerke

Z nouze ctnost

            Jestliže Wartburgy vyjížděly v Eisenachu ze stejné továrny, která před válkou vyráběla automobily BMW, tak malý Trabant byl ještě větším kontrastem, rodil se ve Cvikově, kde před válkou vznikaly luxusní Horchy a Audi. Byla to z nouze ctnost, nakonec se ale stal milým společníkem, na něhož jeho majitelé s láskou vzpomínají. Měl mnoho nectností, ale byl levný a jezdil poměrně spolehlivě. A když ne, tak se za patnáct stovek vyměnil motor...

            Historie je to pozoruhodná, daná zvláštnostmi minulé doby. V roce 1957 vyjely první pětistovky alias Trabant P50, v jejich starší karoserii se objevil stejný dvoudobý dvouválec, ale zvětšený na 600 cm3 pro Trabant 600 alias P60. Právě tento motor byl základem nejúspěšnějšího Trabantu 601, jenž vydržel ve výrobě bezmála třicet let...

S olejem do paliva!

            Dvoudobý motor se prostě maže olejem v palivu, a tak majitelé u čerpací stanice mísili. Z principu dvoudobého cyklu vyplývá i částečné spalování mazadla, což vysvětluje typickou kouřovou clonu, jež za Trabantem zůstávala. Trabant vynikal plastovou karoserií lisovanou z tzv. Duroplastu, jenže fámy o nerezavění je třeba brát s rezervou, kostra karoserie byla ocelová, spojená s ocelovou podlahovou plošinou! Ocelový skelet byl tedy obložen devíti velkoplošnými panely karoserie z Duroplastu. Modernizovaný Trabant 601, nejúspěšnější z rodu, se představil roku 1964 s dvouválcem o výkonu 17 kW (23 k), který po pěti letech výroby stoupl na 19 kW (26 k). V tomto provedení Trabant přežil do roku 1990. Stejně jako u Wartburgu přišel pokus o přechod na čtyřdobý čtyřválec z Volkswagenu poměrně pozdě (jen 39 747 vozů do jara 1991). Z dnešního pohledu je Trabant úspěch! Vzniklo 3 096 099 vozů, první milion padl v listopadu 1973, druhý v říjnu 1982. Asi pětina Trabantů byla v provedení Kombi (verze 601 Universal). A jak to bylo s tím 7. listopadem? Hádáte správně, vyjel na počest bolševické revoluce v Rusku!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV