Reklama
Archiv - Testy

Další z nošovické party - Hyundai i30 Fastback

Vozy z Nošovic patří k nejprodávanějším na českém trhu. Hyundai i30 se tam vyrábí pro celou Evropu, ale i pro export do exotických zemí, na českém trhu však bojuje především proti výrobkům domácí značky Škoda. Od loňska běží plná výroba třetí generace, v létě přibylo kombi a na podzim sportovní verze hatchbacku i30 N, nejnovější je ovšem atraktivní Fastback, který jsme krátce vyzkoušeli.

i30 FASTBACK – TROCHU NOSTALGIE ?

Přestože je čtvrtá varianta i30 veskrze moderním automobilem, reprezentuje v Evropě vymírající druh sportovních sedanů, ale možná i proto se snaží zvýšit atraktivitu stylizovaným nápisem Fastback na zadním výklopném víku karoserie, jaký připomíná zlatá šedesátá léta. Proti hatchbacku nabízí reprezentativnější vzhled a podle šéfdesignera Thomase Bürkleho (přijel do Prahy na premiéru vozu, vždyť má i českou manželku) se opravdu snažili, aby vozu vtiskli více emocí. To se jim sice podařilo, otázkou zůstává, kolik z dnešních klientů to ocení, většina je posedlá touhou po SUV. Do budoucna chce ale Fastback zaútočit i sportovní verzí i30 N s výkonem až 275 koní (202 kW).

i30 FASTBACK – CHCETE SE ODLIŠIT ?

Nový Fastback, vlastně pětidveřový sedan sportovního střihu s výklopnou stěnou v zádi, je ojedinělou karosářskou variantou mezi vozy segmentu C, a proto si výrobce od něj hodně slibuje. Thomas Bürkle opět použil výraz čtyřdveřové kupé (boční dveře jsou čtyři), přestože norma definuje kupé jako dvoudveřový automobil, nicméně pan Bürkle uvádí (cituji), že dnes kupé není definováno počtem dveří, ale siluetou a dynamickým nábojem. Šéfdesigner připomněl, že dvoudveřová verze i30 existovala už ve druhé generaci, ale tehdy to byl úvodní model (entry level), navíc popularita dvoudveřových verzí u běžných vozů značně poklesla. Nový Fastback je něco jiného, tvoří naopak nadstavbu nad základním pětidveřovým hatchbackem i kombi i30, podle Bürkleho to byla výzva, chěli vytvořit nový styl karoserie, zkrátka něco emotivního. Splývající záď zakončuje spoiler, jenž eliminuje turbulence a znečištění zadního okna, nechtěli tam namontovat stírač kvůli čistému designu.

i30 FASTBACK – SPORTOVNÍ I PRAKTICKÝ

Jak je Fastback stylový, tak je i praktický. Objem zavazadlového prostoru 450 litrů je druhý největší po i30 kombi (602 litrů), ale před hatchbackem (395 litrů). Po sklopení druhé řady sedadel s asymetricky děleným opěradlem dostanete až 1351 litrů (u kombi 1650 litrů, u hatchbacku 1301 litrů). Vyšší verze mají v zavazadlovém prostoru průvlak pro přepravu lyží. Přestože interiér navazuje na hatchback, v exteriéru najdeme řadu odlišných prvků i tam, kde to nečekáte. Změnila se mřížka chladiče, nárazník i denní osvětlení LED, snížila světlá výška, zvětšilo nové výklopné víko zádě a nový je také design litých kol, vždy o palec větších než u hatchbacku, atd. Standardně se montují různé asistenční systémy, všechny vozy pro český trh mají autonomní nouzové brzdění (za příplatek druhé generace s detekcí chodců), sledování únavy řidiče (druhé generace, vyhodnocuje více parametrů), samočinné přepínání světlometů, udržování jízdy v pruhu a varování před čelní srážkou. Vyzkoušeli jsme základní provedení s litrovým tříválcem o výkonu 120 koní (88 kW), u kterého ani nepoznáte, že má o jeden míň. Jistě, varianta 1.4 T-GDI s výkonem 140 koní (103 kW) bude rychlejší, ale také žíznivější. Úsporné diesely 1.6 CRDi přijdou později, výrobce se musí vypořádat s novou emisní normou Euro 6c. Karosářsky je však Fastback rozhodně zpestřením nabídky.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV