Reklama
Archiv - Testy

BMW X3 - Šestiválce žijí!

Rozšíření nabídky BMW o vozy kategorie SUV je velkým úspěchem, jednotlivé typy se průběžně zvětšují a stále lépe prodávají. K nejnovějším patří třetí generace BMW X3, interně značená G01, ale všechno vlastně zahájila první X5 (E53) už v listopadu 1999. Zrodila se nikoli jako SUV (Sports Utility Vehicle), ale pouze u bavorské značky prezentované SAV (Sports Activity Vehicle). Porovnáme-li její rozvor náprav a vnější rozměry s poslední třetí generací X3 (G01), pak je jasné, že dnes by musela nést také označení X3, vždyť je menší! Samozřejmě, i velikost tří generací X3 nenápadně narůstala, byť se konstruktéři snažili udržet hmotnost na stávající úrovni. Během let se ovšem řada BMW X rozrostla, pod X3 přibyly X1 (už druhá generace) a nová X2 (první), nemluvě o ještě sportovněji laděném klonu X4, přímo vycházejícím z X3.
Zdroj: Tom Hyan

BMW X3 - bavoráky z Ameriky

Na rozdíl od první X5 (E53) ze Spartanburgu v Jižní Karolíně se první X3 (E83) sice vyráběla v Evropě, poprvé však šlo tenkrát o produkci velkosériového vozu BMW u externího partnera, konkrétně firmy Magna Steyr v rakouském Grazu. Od druhé generace jsou už všechny X3 a X5 z Ameriky. Výroba druhé generace (F25) se v roce 2010 rozběhla v americkém Spartanburgu, kde nyní vznikají i nástupci X3 (G01), první vozy nové série kódového značení BMW, v němž písmeno G vystřídalo někdejší F a E. Ekologům hodlá bavorská automobilka zavřít ústa nabídkou PHEV a čistě elektrických verzí, jejichž vývoj naznačila studie iX3 z pekingského autosalonu Auto China 2018.

Nejnovější typ BMW X3 (G01) slavil premiéru závěrem loňského roku, a to ve třech motorových variantách, samozřejmě s osvědčenými řadovými šestiválci, jak zážehovým (X3 M40i), tak vznětovým (X3 30d), ale i s rozšířeným vznětovým čtyřválcem (X3 20d). Samozřejmě jsme při testech dali přednost šestiválcům!

BMW X3 - průkopník x-Drive

Oba testované vozy se šestiválcovými třílitrovými motory sází výhradně na osmistupňovou samočinnou převodovku se systémem trvalého pohonu všech kol xDrive, v jehož použití je X3 průkopníkem. Základem xDrive je elektronicky ovládaná vícelamelová spojka, nahrazující mezinápravový diferenciál, kterou ve zlomku sekundy uzavírá elektromechanický systém, takže připojuje pohon předních kol ještě dříve, než dojde ke ztrátě adheze. Využívá se čidel systému stability DSC, především úhlu natočení volantu, příčného zrychlení a rotace okolo svislé osy (yaw rate), jež vyhodnotí řídicí jednotka. Systém stability prochází neustálým zdokonalováním v souladu s rozvojem elektroniky, jeho součástí jsou podsystémy dynamické trakce DTC (Dynamic Traction Control), kontroly stability v zatáčce CBC, dynamické kontroly brzd DBC (Dynamic Brake Control), asistenty Start-Off a HDC (Hill Descent Control) pro usnadnění rozjezdu a kontrolu rychlosti ze svahu, případně příplatkové aktivní odpružení s nastavitelnými tlumiči DDC (Dynamic Damper Control).

BMW X3 - šestiválec je nejlepší

Dlužno říci, že jsme vyzkoušeli oba šestiválce TwinPower Turbo Technology, a můžeme potvrdit, že se s nimi opravdu vrací radost z jízdy, menší motory je totiž nemohou adekvátně nahradit. Pro splnění emisních limitů mají nyní přeplňování, ale bez jakékoli znatelné prodlevy turbodmychadla, přebytek výkonu je příspěvkem bezpečnosti provozu pro rychlé reakce a snadné předjíždění, stejně jako hospodárnosti, paradoxně nemusíte tak hodně stlačovat plynový pedál jako u vozu s maloobjemovou pohonnou jednotkou. Ve finále můžete dosáhnout dokonce lepší spotřeby paliva. Hnědý vůz na snímcích byl typu X3 xDrive 30d s výkonem 195 kW (265 k) vznětového řadového třílitrového šestiválce, modrý špičkovou verzí X3 xDrive M40i se zážehovým třílitrovým šestiválcem M Performance o výkonu 265 kW (360 k). Technologie TwinPower Turbo pro M40i zahrnuje turbodmychadlo Twin-Scroll, vysokotlaké přímé vstřikování paliva HPI a variabilní časování i zdvih ventilů Double-VANOS/Valvetronic, nechybí dokonce Launch Control; u vznětových motorů turbodmychadlo s proměnnou geometrií a přímé vstřikování common rail.

BMW X3 - čtyřválce jen pro úsporu

Třetím typem, uvedeným při premiéře vozu na podzimním autosalonu 2017 ve Frankfurtu, je oblíbený vznětový dvoulitrový čtyřválec X3 xDrive 20d s výkonem 140 kW (190 k), pro který výrobce udává kombinovanou spotřebu EU od 5,0 l/100 km. Další tři typy se zážehovým čtyřválcem 2,0 litru přišly na jaře, nejprve s větším výkonem 185 kW (252 k) jako X3 xDrive 30i, později s nižším 135 kW (184 k) coby X3 xDrive 20i. Posledně jmenovaný je pro mimoevropské trhy rovněž k dispozici jako X3 sDrive 20i, tedy s pohonem pouze zadní nápravy (sDrive se nabízí už od druhé generace X3). Ani těmi to nekončí, už byly oznámeny X3 sDrive 18d se sníženým výkonem vznětového dvoulitru na 110 kW (150 k), který jako jediný nabízí šestistupňovou manuální převodovku, či naopak střední xDrive 25d s výkonem 170 kW (231 k) a ani další varianty stavebnice nejsou vyloučeny.

Reklama

BMW X3 - ideální vyvážení

Vozy kromě základní výbavy lze mít v nové paletě Advantage, xLine, Luxury Line, či námi preferované M Sport. Design nové X3 je nezaměnitelný a jasně vyjadřuje příslušnost ke značce, mírně narostl rozvor náprav (+ 54 mm) i celková délka vozu (+ 56 mm). Hmotnost se proti srovnatelným typům snížila až o 55 kilogramů. Jízdní vlastnosti podporuje ideální rozdělení hmotnosti na nápravy v poměru 50:50 %, ty jsou obvyklého víceprvkového provedení tak, jak jsme u bavorských automobilů zvyklí. Základní osmnáctipalcová kola se pro špičkový model M40i zvětšila na dvacetipalcová, k dispozici je také sportovní řízení s variabilním převodem a elektrickým posilovačem. Účinná brzdová soustava má kotouče s vnitřním chlazením na všech kolech.

Za volantem máte pocit, že ani nejdete ve voze se zvýšenou polohou těžiště, reakce v zatáčkách jsou obdivuhodné, stejně jako brzdný účinek. Bohatá je také nabídka jízdních asistentů a komfortní i jiné výbavy, můžete poprvé u řady X využívat kontroly gesty jako u klasických sedanů řady 5 a 7 poslední generace, či digitálních služeb BMW Connected s platformou Open Mobility Cloud. Oblibu SUV/SAV potvrzuje rozšíření výroby X3 (G01) také do Rosslynu v Jižní Africe a Shenyangu v Číně. V americkém Spartanburgu vzniká zhruba 1400 automobilů BMW X3, X4, X5 a X6 každý den.

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV