Reklama
Archiv - Testy

BMW X2 - atlet v dobré kondici

Ať chceme, nebo ne, automobily kategorie SUV prostě letí. Jinak by u BMW vyráběli dále jen sportovní sedany, ale většina klientů má jiný názor! SUV vedou v prodejích, třeba X5 překonala klasickou řadu 5. A co víc, nové typy jsou založeny na platformě s motorem vpředu napříč a základním pohonem předních kol! Většině zákazníků to nevadí, nejsou žádní závodníci, a tak stejně všech možností dnešních vozů nedokážou využít. Když jsem o tom hovořil s jedním z velkých dealerů BMW, tak mi sdělil, že tyhle bavoráky kupují úplně jiní lidé. A proč z toho neudělat dobrý byznys? Tak se stali největším specialistou na BMW X1 a tourery řady 2. Nyní mají důvod k radosti. Nový BMW X2, který jsme otestovali ještě před uvedením na trh, spojuje vlastnosti nové generace předokolek s bavorskou klasikou. Vymyká se všem ostatním typům, výrobce o něm nyní právem hovoří jako o SAC, Sports Activity Coupé, a nový vůz se k tomu svým charakterem jasně hlásí.
Zdroj: Tom Hyan

BMW X2 – ŘADA ZAVRŠENA!

Dvojka ještě v seznamu chyběla, sedmička bude na podzim. Nový BMW X2 je završením palety, kterou zahajuje spřízněný BMW X1 na shodné platformě a ukončí mohutný BMW X7. Sportovnějším charakterem znamená X2 ve srovnání s usedlou X1 totéž, co X4 pro X3 a mohutná X6 pro X5. Na první pohled zaujme atletický postoj nové X2, který se blíží více dynamickému hatchbacku než vysokému SUV. Proti konceptu z pařížského Mondialu 2017 se design sériové verze příliš nezměnil, a to je moc dobře.

Poprvé se uplatnila typická příď BMW s upravenými ledvinkami, maska se totiž nyní rozšiřuje směrem dolů. Dvojice kruhových světlometů na každé straně doplňují pod nimi uložené mlhovky, tvůrci hovoří o šestioké tváři. Boky jsou zvýšené, střecha splývající, boční okna nižší než obvykle, což vše dynamiku opticky zdůrazňuje. A vše je aerodynamicky velmi účinné, součinitel odporu vzduchu činí skvělých 0,28! Mechanické skupiny s rozvorem náprav 2760 mm (stejným jako u X1), vycházejí z platformy shodné jak pro X1, tak pro Mini Countryman, jsou však odlišně naladěny s novými pružinami, tlumiči i stabilizátory. Doporučujeme podvozek M Sport (vyzkoušeli jsme), je o 10 mm snížený a nabízí lepší jízdní vlastnosti.

Reklama

BMW X2 – SÁZÍ NA ČTYŘI VÁLCE

Vrcholným typem je X2 25d, jehož dvoulitrový vznětový čtyřválec TwinPower Turbo má výkon 231 koní (tedy 170 kW), což je o jedenačtyřicet vraníků víc než u rovněž vyzkoušeného X2 20d. Větší výkon je znát, byť něco za něco, normovaná spotřeba vzroste o půl litru na 5,1 l/100 km. Oba typy jezdí výhradně s osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol xDrive, manuální bude pouze s nejslabšími motory (včetně tříválce 1,5 litru) a hlavně s pohonem sDrive, který prozrazuje u BMW donedávna nemyslitelný pohon předních kol. Na šestiválce, jaké jsme znali z první X1, prostě zapomeňte, ani BMW nechce dráždit pány z Bruselu. Pro ty má rozsah hodnot normované spotřeby 4,5 až 6,3 l/100 km z celé nabídky devíti modelů X2. Chcete-li spořit, tak přepněte tlačítkem Driving Experience Control do režimu EcoPro, ovšem my staromilci raději volíme Sport. Nová X2 může mít rovněž aktivní odpružení ve dvou volitelných stupních Comfort a Sport, poprvé novou atraktivní výbavu M Sport X, posílenou konektivitu se službami on line, pečlivě zpracovaný interiér s koženým čalouněním, ale proti X1 je o trochu menší i v interiéru. Nám to nevadilo, dáváme přednost sportu před stěhováním.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV