Reklama
Archiv - Testy

BMW M550d xDrive - Unikátní diesel, který dopují čtyři turba!

Vyvrcholením nabídky BMW řady 5 jsou modely M Performance, pokud nepočítáme extrémní M5, která již přináší více podstatných změn. Testované provedení je ovšem unikátem, jeho vznětový motor dopují čtyři turbodmychadla!
Zdroj: Tom Hyan

BMW řady 5 kódového označení G30 znamená už sedmou generaci osvědčeného konceptu prestižního sedanu sice s komfortní výbavou, ale s výrazným sportovním charakterem, který verze M Performance ještě více zdůrazňují. O tom, že se tvůrci pětky trefili do černého, svědčí prodejní čísla, na mnohých trzích patří k nejprodávanějším vozům prémiové třídy (loni celkem 328 997 včetně kombi Touring). Vyznačuje se nejen vysokými výkony, ale i překvapivě nízkou spotřebou paliva, jak jsme se mnohokrát přesvědčili. S třílitrovým šestiválcem BMW, ať vznětovým či zážehovým, lze jezdit hospodárněji než s mnoha malými turbomotory, které musíte opravdu točit, aby vůbec slušně jely. Vývoj řady 5 postupuje rovněž směrem k moderním asistenčním systémům, ale i ke stále více žádané konektivitě digitálního věku. Nás však více zaujala proslulá optimalizace všech důležitých systémů, která v programu EfficientDynamics zaručuje maximální účinnost poháněcí soustavy bez omezení jízdních výkonů.

BMW M550d xDrive - Unikátní diesel a čtyři turba

Od roku 1972 vzniklo téměř osm milionů BMW řady 5 v šesti generacích, když už druhá generace přinesla první verzi M5 a turbodiesely, třetí zavedla karosářskou variantu Touring a pohon všech kol, v poslední se objevily hybridy. Obvyklá nabídka motorů přichází s downsizingem, i pod kapotou BMW M550d je sice řadový šestiválec místo očekávaného osmiválce, ale je to unikátní verze třílitrového motoru B57 s přeplňováním čtyřmi výfukovými turbodmychadly Quad Turbo! Tedy něco, co tady ještě u dieselu nebylo, u zážehových motorů se tato koncepce v sérii uplatnila pouze u znovuzrozených Bugatti EB110, Veyron a Chiron; jinak se čtyři turba objevila jen u konceptů (např. dvanáctiválec Ford GT90), prototypů (tajemstvím zahalený dubajský Devel Sixteen), či různých amerických custom cars.

Quad turbo - Útok na osmiválce!

Tvůrci originálního dieselu se čtyřmi turbodmychadly nazývají svou konstrukci V8 Fighter, neboť s ní definitivně nahradili čtyřlitrový vznětový osmiválec typu M67. Před deseti lety se zrodily hliníkové vznětové řadové šestiválce N57, jejichž poslední verze N57S v roce 2012 překvapila plněním trojicí turbodmychadel (z toho jedno nízkotlaké) a rekordním výkonem 280 kW (381 k) i pro dřívější typy řady 5. Nový modulární motor B57, který enko vystřídal v roce 2015, navzdory shodnému objemu i rozměrům válců přináší další inovace. Verze se čtyřmi turbodmychadly se představila na Vídeňském motorsympoziu 2016 a záhy putovala pod kapotu velké řady 7, našeho M550d (G30) a letos rovněž do nových SUV X5 a X7 s doplňkovým označením M50d. Samozřejmě vždy s pohonem všech kol xDrive, aby se výkon 400 koní (294 kW) podařilo optimálně přenést na vozovku.

Složité, ale účinné

Záběr nového motoru je obdivuhodný, točivý moment vrcholí hodnotou 760 N.m v rozsahu otáček 2000 až 3000 za minutu, dvoustupňové přeplňování čtyřmi turby, která se doplňují, zcela vymazává jakýkoli turboefekt, tedy časovou prodlevu po sešlápnutí plynového pedálu! Do 1750 otáček pracuje jedno vysokotlaké turbo, do 2600 otáček je podpoří obě nízkotlaká, při vyšších otáčkách pracují všechna, roztáčejí je výfukové plyny všech šesti válců, které naopak turba plní společně s přímým vstřikem nafty. Všechna turbodmychadla jsou umístěna na pravém boku motoru (vysokotlaká za sebou nahoře, nízkotlaká pod sebou vpředu dole); každý z okruhů, tedy vysokotlaký i nízkotlaký, využívá jeden chladič stlačovaného vzduchu. Motor pohání všechna kola prostřednictvím sportovní osmistupňové samočinné převodovky Steptronic s možností řazení páčkami pod volantem. I při svižnější jízdě se vůz spokojil s osmi litry motorové nafty na stovku kilometrů (výrobce udává 6,5 l/100 km).

BMW M550d xDrive - Sportovní podvozek z hliníku

Stejně jako u všech jiných typů řady 5 byl kladen důraz na sníženou hmotnost, hliníkové jsou i hlavní části vyspělých závěsů všech kol, na přání můžete mít aktivní stabilizátory i tlumiče, ale rovněž integrální aktivní řízení s proměnným převodem vpředu a natáčením kol zadní nápravy. Výsledkem jsou při sníženém sportovním podvozku M Performance vynikající jízdní vlastnosti, podpořené ideálním rozložením hmotnosti s polovinou na každou nápravu. Příkladná je účinnost brzdové soustavy, vpředu s čtyřpístovými třmeny a kotouči s vnitřním chlazením na obou nápravách. Lze volit různá kola z lehkých slitin, na testovaném voze byla větší dvacetipalcová (sériově devatenáctipalcová).

BMW M550d xDrive - Ovládání gesty i mobilem

Systémy konektivity jsou na úrovni doby, nic známého nechybí, byť je to někdy úsměvné. Třeba jsem si pohybem ruky, jen tak nechtěně a příliš, přidal na hlasitosti audiosoustavy, protože jsem nevědomky použil nezažité ovládání gestem při běžné konverzaci se spolujezdkyní. Mnozí naopak ocení, že lze automobil zaparkovat do úzké mezery jen pomocí digitálního klíčku (jako u větší řady 7 nebo sportovního hybridu i8), kontrolovat mobilním telefonem, využívat neomezeného připojení k internetu v rámci Connected Drive a podobně. Dotykový displej 10,25 palce má vylepšené rozlišení, Head-Up Display je větší a zobrazuje také 3D křižovatky. Další asistenční systémy Driving Assistant Plus (tempomat, udržování jízdního pruhu, samočinná brzda) jsou cestou k autonomní jízdě, byť právě u BMW to působí poněkud zvláštně, když bavorské vozy patří k těm, jež nadále řidiči poskytují radost z jízdy, což se o mnoha konkurentech říci nedá.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV