Reklama
Archiv - Zprávy

Autosalon bude vysílat z Afriky!

Nejnebezpečnějším zvířetem afrického kontintentu je hroch, jež váží 2 tuny a dokáže vyvinout slušnou rychlost. Už kvůli tomu musí být expediční auto odolné a rychlé. Však také speciál VOLKSWAGEN AMAROK V6 váží o půl tuny víc než obávaný sudokopytník a i s terénním obutím olízne 180! Dobrodružství ale začíná mnohem dřív než v cílové lokaci, kterou je Namibie…
Zdroj: Autosalon

Offroad tuning

To máte šroubky, matice, podložky, tlumiče, kryt motoru, kryt převodovky, terénní pláště, čtyři 20 l kanystry, náhradní oleje, náhradní kola, zásoba Ad Blue... Musíte vyřídit povolení k natáčení, povolení k přejezdu chráněných území, víza pro členy štábu, absolvovat očkování, zařídit pojištění aut i osob. Zajistit internet tak, aby se daly stahovat natočené materiály i tam, kde není běžně připojení. Dále je nezbytné sehnat letenky na daný termín pro celý štáb. A protože jezdíme tam, kam se většina turistů bojí, i to může být problém.

Jedeme na jih, míříme ale na sever…

Další úkol zní logistika přepravy expedičního vozidla trajektem až do cílové destinace. Loď, která nejlépe odpovídá harmonogramu výpravy, ale vyplouvá už za týden z anglického přístavu Sheerness. Co teď? Produkci, která má dvacetiletou zkušenost s výrobou hodinového televizního týdeníku, však nic takového nemůže rozházet! Během pár hodin je rozhodnuto. Vyráží se za dva dny, hned po natočení nového dílu pořadu. Záložním vozem bude Volkswagen Multivan, který je naším kamerovým vozem a při podobných akcích se osvědčil.

Reklama
Zdroj: www.google.com

Praha-Sheerness

Bůh se prý nejvíc směje, když lidé plánují. Nám se nikdo smát nebude, protože žádný itinerář 1252 km dlouhé cesty, ze sídla firmy v Čestlicích do Anglie, nemáme. Nejde o záměr, ale když točíte do tří do noci a brzy ráno odjíždíte, máte tak akorát čas na ultrarychlé sbalení věcí a ultra silnou ranní kávu. Můj spolujezdec na tom není, jako account director, o nic lépe.

Odvážným ale štěstí přeje, vše se daří na první dobrou. Chvíli sice před odjezdem bojujeme se zámkem hardtopu, ale našinec odkojený receptářem si poradí za všech okolností. Cesta přes Německo ubíhá nečekaně rychle, Amarok i Multivan bez problémů zvládají cestovní tempo kolem 160ti, 80-litrové nádrže zaručují slušný akční rádius. Dynamika 2,0 BiTDI vs 3,0 V6 TDI končí remízou. Šestiválec jede sice líp, a to i díky osmistupňovému automatu (oproti 7st DSG), těžká expediční výbava a vyšší jízdní odpory však dělají své. 

Reklama

Jediný trabl nastává při plánované zastávce v Bruselu, kde bleskově najdeme ubytování v centru i s parkováním, ale tam se s našimi expedičními vozidly nevejdeme. Navíc je, v rozporu s údaji na rezervačním webu, placené. Drahé vybavení bez dozoru nechat nemůžeme, musíme dál. Zanadáváme si, že v baště elektrokol holt nejsou dodávky vítány, o offroadu, co díky kamufláži a šnorchlu vypadá jako armádní vozidlo, nemluvě. (Není se čemu divit, po návratu čteme v novinách, že jen den po našem odjezdu jel po Bruselu atentátník v užitkáči… - pozn. red.) 

Ve francouzském Calais, kde se budeme naloďovat na trajekt, čekáme tisíce uprchlíků, ale napočítáme jich asi pět. Hrozba z teroristických útoků je však reálná, před naloděním nás tak čeká pět kontrol, včetně vojáků se samopaly. ,,Co máte vzadu?“ - Křikne na mě jeden z nich. ,,Kanystry….“, Rychle si uvědomuju, že to asi nebyla nejchytřejší odpověď, byť pravdivá. Dodávám, že ,,..jsme z televize, děláme motoristický pořad, něco jako váš Top Gear, a míříme na expedici do Afriky.“ ,,Top Gear!“ Vykřikne s neskrývaným nadšením samopalník a hned dodává ,,V pořádku, pokračujte!“.

Reklama

Doveru je to do malého přístavu Sheerness slabá hodinka cesty, přesto jedeme, co to dá. Jedna z podmínek vyexpedování vozidla lodí totiž zní, že v nádrži musí být co nejméně paliva. I to jsme nakonec splnili. Při předávání vozidla úředníkům ve starobylém doku, co se snad nezměnil od dob admirála Nelsona https://cs.wikipedia.org/wiki/Horatio_Nelson, svítí na palubním počítači dojezd 30 km. Ještě auto pečlivě nafotit jako důkaz, že jsme ho předali v pořádku, a doufat, že se vrátí v pořádku.

To se ostatně dovíte ve speciálním dílu AUTOSALON 43 – EXPEDICE NAMIBIA 2017 (premiéra 26.10. 2017), vysílaném přímo z Afriky. Tímto předávám klíčky i štafetu mému kolegovi, expertu Pepovi!  

Autor textu: expert Dan

Autor fotek: Martin Křivský     


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV