Reklama
Archiv - Zprávy

Automobilová ikona slaví narozeniny - je jí 60 let!

Znáte snad jiný automobil, jenž by se vyráběl šedesát let? Spartánský roadster Seven se zrodil u Lotusu, který pak předal produkci Caterhamu, aby se mohl věnovat jiným projektům. Britský Caterham Seven se však vyrábí dodnes!
Zdroj: Caterham Cars

Hlavně co nejlehčí...

            Colin Chapman dobře věděl, že při nízké hmotnosti jsou jízdní vlastnosti i s menším výkonem lepší, než u přemotorovaných, ale těžkých vozů! Tato myšlenka ho provázela celou kariéru, kdy vládl svojí firmě Lotus Group. Prosazoval ji na silnici i na závodní dráze. Začínal s lehkými speciály pro automobilový trial, od nichž už byl jen krůček ke sportovním roadsterům. Seven dostal útlý trup jako závodní vozy, čtyři kola pod samostatnými blatníky, ale hlavně hmotnost pouhých 450 kg, takže i základní čtyřválec 1,2 litru z Fordu Anglia dokázal vozu udělit největší rychlost přes 120 km/h (psal se rok 1957)! A co teprve se závodním čtyřválcem Coventry-Climax 1,1 litru? Pak s výkonem 75 koní (55 kW) uháněl rychlostí 167 km/h, tedy přes bájných sto mil za hodinu. Byl to jen začátek, Seveny sílily, Lotus vyrobil čtyři série. Vizionář Chapman mířil výše, a tak práva na prodej a produkci prodal firmě Caterham Cars...

Od roku 1973 nepřetržitě...

            Caterham připravil obnovenou výrobu v roce 1973 a pokračuje dodnes. Vzniklo nepřeberné množství levnějších i dražších typů, s různými motory, původním podvozkem S3 i rozšířeným SV pro dnešní, často poněkud mohutnější postavy jezdců! Výkony různých motorů narůstaly přes 300 koní (221 kW), pokus o sportovní Caterham se zakrytými koly se nevydařil, vzniklo jen 48 kousků, klienti prostě chtějí jen původní koncepci. Caterham Seven se stal ikonou. Na Revivalu v Goodwoodu se loni představil akční model Seven Sprint a do týdne byla limitovaná šedesátikusová série rozprodána! A letos? Na oslavu 60. výročí tam firma Caterham Cars uvedla spartánský Caterham Seven Super Sprint s malým tříválcem Suzuki, vyladěným na 95 koní (70 kW), který nabízí v jednomístné závodní i dvoumístné silniční verzi! Barevné provedení je odrazem závodních vozů šedesátých let! Podle odstínu nese jméno slavného závodního okruhu. Můžete mít Aintree (tmavozelený), Hockenheim (stříbrný), Imolu (červený), Watkins Glen (bílý), Dijon (modrý) nebo Zandvoort (světlezelený).

Setrvalý úspěch

            Lidé prostě sportovní automobily chtějí. Nikoli všichni, ale stačí stálá klientela, aby podnik prosperoval. Loni odbyt Caterhamů dosáhl 600 vozů, což je nejvyšší hodnota od roku 1996! Vyvezlo se 270 vozů, doma ve Velké Británii jich zůstalo 330. Některé se nadále dodávají jako kits, tedy stavebnice, takže si klienti svůj automobil sestavují doma sami, stejně jako před šedesáti lety. A úředník z Bruselu tomu už nemůže zabránit!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan

Autor foto: Caterham Cars


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV