Reklama
Archiv - Zprávy

Auto, se kterým se nedá prohrát, ale stojí peníze

AUTOBAZAR: ŠKODA OCTAVIA III. generace (2012 - 2017)
Zdroj: Autosalon

                Naprosto dokonalý na nás čecháčcích je, jak umíme nenávidět všechno český. Naše hokejisty, když nevyhrají, pasujeme na kretény, fotbalisty na šmatlouny. Každej násoska v hospodě s pěti rumy, artrózou kloubů a se třemi dioptriemi by to trefil líp, a když už by nebyl geniální útočník, měl by sedět na lavičce místo toho kripla trenéra! 

                Podobně zacházíme s auty. Internet je plný odborníků na všechno, od Velorexu po létající Fantomasův Citroen. Zajímavý je pak sledovat, jakou averzí trpí řada uživatelů vůči domácí Škodovce, na kterou mají doslova alergii. Při pohledu na auto se šípem ve znaku je přepadá slovní průjem, vidí rudě, někteří vytahují japonský samurajský meče, někteří byli nakaženi virem HYU-ndai - každopádně jejich životní postoj zní: ,,ŠKODA do domu, jen přes mou mrtvolu.” No, každý svého automobilového štěstí strůjcem! 

                Riskuji čtenost tohoto článku, protože se právě škodovkou a jejím modelem Octavia hodlám zabývat. Moje úvaha a teoretizování zní: Mám jít do Octavie III. generace jako ojetiny?

                Nejdříve odbočka. S dvojkovou “ochcávkou” (takovou milou přezdívku na internetu model má) jsem najezdil víc jak 90 000 km, byl to kombík, čtyřkolka, a světe div se, nepodlehl jsem naftovému šílenství a krotil motorizaci 1,8 TSI. Problémy s autem nula. Spokojenost 89%. 

                Předtím jsem vlastnil jedničkový RS, který kromě toho, že se mnou putovalo dvěma příkopama, nemělo chybu, protože chybou toho auta jsem byl já. Nevycválaný pitomeček, který musel všem ukazovat, jak těch 180 koní letí, bohužel nejen obrazně, ale i reálně - mimo silnici. Mám tedy s “ochcávkama” dva životní výrazné vztahy, oba bezproblémové, a laškuju s tím, co takhle třetí.

                První, co zarazí: Cena ojetiny. Vysokááááá áááž do nebes. Lehký průzkum u třech největších prodejců ojetin ukazuje, že si musím připravit minimálně 200 000,- Kč, to za ty nejstarší kusy s nalítanejma 250 000 kilometrama a ne právě ideální motorizací. Pro informaci - virus HYU-ndai se v podobném ročníku a zdaleka ne s takovým kilometrovým zráním prodává o desítky i stovku tisíc levněji. Tím ho nechci vychvalovat, naopak - zůstatková cena auta po 3 až 5 letech podle mě patří mezi základní ukazatele kvality automobilu. 

Reklama

                Potěšilo mě, že málokdy nenalézám zázračné Octavie typu - rok výroby 2013, první majitel, najeto 50 000 km. Tlak na stáčení kilometrů a verifikační metody typu zkontrolujsiauto.cz mají svůj dopad. Větší kilometrový nájezd pak vykazují auta s dieselovými motory, ale najdete i výjimky, potvrzující pravidlo.

                Během lovení té správné ryby mne napadá myšlenka, že souběžně budu sledovat nabídku operativních leasingů pro nové škodovky. PROTOŽE!!! Cena nových aut, i po uvolnění kurzu koruny, je lisem trhu pořád tlačena dolů. Když čapnu slušný operák (OK - nevyberu si úplně barvu, ani výbavu a možná dám vale svému vysněnému motoru), nebude jeho měsíční splátka nijak zásadně odlišná od splátky na autobazarovém trhu za auto, co už má něco naskákáno a 2-3 roky ho někdo týral. Ale zpět.

                S výhledem na budoucí události ovlivněné ekoterorismem a dieselmánií ve smyslu - nafťákům zakážeme vjezdy do měst a podobný blafy, podvědomě prahnu po benzínech, kde bohužel chybí střed, který bych chtěl, a sice 1,8 TSI. Cenově mi přijde nejvýhodnější, taková Popelka mezi dieselovými a downsizingovými 1,0 a 1,2 princeznami (mimochodem má výkon jako moje první RS). Tady cena půjde nahoru s každou poplašnou zprávou a debilním rozhodnutím politiků, kteří v honbě za znovuzvolením budou vymýšlet nové a nové NOx restrikce.

                Pak bych neměl zapomenout CNG. Zaprvé proto, že koruna za kilometr jsou lákavé provozní náklady, a pak taky - vzadu mám, podobně jako u výkonných Oktávií, lepší víceprvkovou nápravu. Těžký rozhodování. Za mě asi 1,8 TSI 4x4 nebo G-Tec. RS mi přijde až moc vyprofilovaná, nepotřebuju ukazovat paví pera výkonu, jako když jsem byl pitomeček.

                Tolik moje úvaha o bazarový Octavii III. generace, kterou musím zakončit upřímným přiznáním, že je to auto, do kterýho, když si sednu, vždycky si říkám: Jak to, že jsme zapomněl, po všech těch kilometrech v BMW, Mercedesech, Lexusech, jak je ta obyčejná “ochcávka” výborný auto.

Reklama

Autor textu: expert Pepa

Účinkující ve videu: Radovan Djelmo - expert na ojeté automobily, ředitel Autocentra DAVO CAR


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV