Reklama
Archiv - Zprávy

Alfa Romeo vyhrála první mistrovství světa F1, po letech se vrací! Nikoli s vlastními vozy, ale jako sponzor Sauberu pro sezonu 2018.

Alfa Romeo působila ve formuli 1 několikrát. Vyhrála první dva ročníky mistrovství světa 1950 a 1951 s legendárními Alfettami, několikrát se vrátila coby dodavatel motorů, od roku 1979 znovu připravila vlastní vozy, ale už neuspěla. Pro propagaci nových typů Giulia a Stelvio ovšem potřebuje dobrý marketingový nástroj, a tak znovu zamířila do formule 1...
Zdroj: Tom Hyan

Bude to jen sponzoring...

            Novou strategii navrhl Sergio Marchionne, mocný šéf skupiny Fiat Chrysler Automobiles a také generální ředitel Ferrari. Spojil jméno Alfa Romeo se švýcarským týmem Sauber, který už dlouhá léta používá motory Ferrari. Mají tam bohaté zkušenosti ze spolupráce s velkými automobilkami, při svém zrodu v roce 1993 byl Sauber neoficiálním projektem Mercedes-Benz, pak oficiálním partnerem Forda a nakonec továrním týmem BMW! Nyní se prostě změní na Alfa Romeo Sauber F1 Team. Na tiskové konferenci v továrním muzeu Alfa Romeo v Arese u Milána už byla oznámena jezdecká sestava. Za volanty ostrých vozů usednou Švéd Marcus Ericsson a nováček Charles Leclerc z Monaka, úřadující mistr formule 2. V roli náhradníka a testovacího jezdce pokračuje Ital Antonio Giovinazzi, který už loni se Sauberem startoval na dvou Velkých cenách F1. Dodávky pohonných jednotek opět zajistí Ferrari, nyní ale dodá nejnovější verze jako pro tovární tým (nikoli loňské jako letos).

Bohatá sportovní historie!

            Alfa Romeo byla dlouhá léta přímo synonymem pro sportovní automobil. Její úspěchy na závodní dráze jsou nespočetné. Osmiválcová Alfetta 158 vítězila už před válkou, po válce dobyli Nino Farina a Juan-Manuel Fangio na vylepšené Alfettě 159 první dva tituly mistrů světa 1950 a 1951! Po změně předpisů Alfa Romeo odstoupila. Její motory pro cestovní vozy však byly natolik dobré, že je do vozů F1 montovali i soukromí závodníci! Počátkem sedmdesátých let sportovní prototyp Alfa Romeo 33 vítězil ve vytrvalostních závodech, jeho třílitrový osmiválec se krátce objevil ve formuli 1 v britských vozech McLaren a March. Poté se italská značka oficiálně vrátila s dvanáctiválci, jež v podvozcích Brabham vyhrály několik Grand Prix, včetně legendárního triumfu tzv. vysavače, tedy Laudova monopostu, jehož přítlak k vozovce zajišťoval mohutný ventilátor! V roce 1977 začal vývoj dalšího monopostu Alfa Romeo F1 vlastní konstrukce. Návrat se uskutečnil v belgickém Zolderu 1979, ale nové působení Alfy Romeo ve formuli 1 už očekávané výsledky nepřineslo. Další šance tedy přichází s novým konceptem. Alfa Romeo Sauber F1 Team obohatí startovní pole MS 2018 jako reprezentant slavné automobilky.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV