Reklama
Testy

Test BMW M850i xDrive Cabrio: Lepším kabrioletem jsem za posledních 30 let nejezdil

Dokonale snoubí luxus, sportovnost a pohodlí. Zamrzí vysoká cena a několik nečekaně laciných řešení
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Modernizované BMW řady 8 Cabrio s osmiválcovým benzinovým motorem pod kapotou a pohonem všech kol mě uchvátilo dynamikou, zábavností, bezpečím, sametovostí chodu motoru, jeho burácením a překvapivě i spotřebou, luxusem, komfortem, stylem a vůní. Za 30 let kariéry motoristického novináře jsem netestoval kabriolet, který by se mu vyrovnal jízdními vlastnostmi. Pořídit si ho ale mohou jen multimilionáři a zamrzí absence podavače pásů nebo laciné řešení deflektoru na nouzová zadní sedadla.

Dá se jezdit i za 7 l na 100 km

Ne, tento test rozhodně nevznikl kvůli faceliftu řady 8. Modernizace se totiž dotkla jen některých částí exteriéru a interiéru vlajkové řady mnichovské automobilky. Znalci určitě vědí, že ta se po své reinkarnaci nabízí od roku 2018 v druhé generaci, když ta první byla vyráběna v letech 1990 až 1999. Tehdy však šlo pouze o dvoudveřové kupé, kdežto nyní vyrábí BMW "osmičku" i jako čtyřdveřové Gran Coupé a jako Cabrio se stahovací plátěnou střechou. A právě otevřenou variantu jsem měl možnost otestovat. Zatímco před faceliftem jsem BMW řady 8 Cabrio zkoušel ve specifikaci 840d xDrive s naftovým šestiválcem, tentokrát šlo o variantu M850i xDrive, tedy o auto poháněné dvakrát přeplňovaným benzinovým osmiválcem.

Už při testu před faceliftem jsem o největším mnichovském autě bez střechy (v nabídce je ještě řada 4 CabrioZ4 roadster) psal, že šlo o nejlepší kabriolet, který jsem kdy řídil. Tři roky poté můžu s klidným srdcem toto tvrzení zopakovat. Nikoli kvůli modernizaci, ale kvůli osmiválcovému klenotu pod kapotou.

Tenhle Motor totiž nabízí vše, co lze od pohonné jednotky v jakémkoli, a speciálně v luxusně-sportovním automobilu očekávat. V nízkých otáčkách řidič neví, jestli má pod kapotou osmiválec, čtyřválec, nebo elektromotor. Pohonná jednotka zkrátka v kabině není slyšet. A to nejen se staženou střechou, když kolem uší fičí vítr, ale i tehdy, pokud je plátěná ochrana natažená a v řidičově zóně panuje až nečekaný klid a mír. Uvažujete o autu na dlouhé přesuny napříč Evropou? S klidným srdcem BMW M850i xDrive Cabrio doporučím. Řidič se neunaví ani po dlouhých stovkách kilometrů za volantem bez přestávky. A dokonale sametový a pružný chod motoru skvěle spolupracujícího s osmistupňovou automatickou převodovkou k tomu přispívá.

Sametovost a tichost motoru s objemem 4,4 l ale samozřejmě nejsou jeho jediné výhody. Umí se dokonale předvést i na opačném pólu otáčkoměru. Vytočený řve a ryčí tak, že řidiči naskakuje slastí husí kůže a lidem okolo cesty hrůzou vlasy na hlavě. Bleskové předjetí je otázkou jednotek vteřin, odpal od křižovatky raketový. Jestliže je lev králem zvířat, tak osmiválec lze nazvat králem motorů. Ano, možná je podobný motor ve Ferrari ještě o něco ostřejší a u Mercedesu-AMG o něco charakternější, ale čtyřlitrové biturbo V8 u BMW mě dostává dokonalou univerzálností a zároveň v reálných podmínkách mnohem nižší spotřebou, než má konkurence.

Výrobce udává v různých podkladech hodnoty mezi 10,7 a 10,9 litru podle důvěryhodné metodiky WLTP. Moje zkušenosti ale byly mnohem optimističtější. Divil jsem se, že i při svižném tempu ukazuje palubní počítač konzumaci nižší než 10 l/100 km, což vysvětlil test spotřeby při ustálených rychlostech. Při devadesátce, kdy se pohonná jednotka na osmičku jen převaluje lehce nad tisícovkou otáček, lze jezdit za sedm a půl litru se staženou střechou a za rovných sedm s nataženou. Na dálnici při ustálené rychlosti 130 km/h je to s nataženou střechou lehce přes devět litrů. To jsou úžasně nízké hodnoty! Samozřejmě, když chcete využívat větší část z 390 kW neboli 530 koní, a zároveň v našem případě příplatkové M sportovní brzdy s černými třmeny, letí spotřeba někam k patnácti. Ale při plynulé jízdě se dostane pod deset i ledajaký petrolhead.

V zatáčce pod plynem: Tohle, že je kabrio?!

Největším problémem aut se stahovací střechou bývá fakt, že se v zatáčkách kroutí, a tím pádem odskakují a nedrží stopu. Je to logické, když máte místo oceli nad hlavou nebe, nebo plátno. Výrobci se to snaží řešit dodatečnými výztuhami v jiných částech karoserii, což pro změnu zvyšuje hmotnost a tím pádem snižuje sportovnost auta. Nechápu, jak to dokázali vyřešit u BMW, ale faktem je, že jen profesionál dokáže při svižné jízdě v zatáčkách rozeznat, že nesedí v kupátku, ale v kabrioletu. Ne, že by snad byl tenhle otevřený vůz nějaký drobeček, ale i díky natáčecí zadní nápravě projíždí zatáčky jako po kolejích stylem, který připomíná mnohem menší a hravější auta. Druhým pozitivem natáčecí zadní nápravy je malý rejd a schopnost dlouhého auta otočit se i na relativně malém prostoru.

Ještě více než sportovnost, kterou u BMW řidič tak nějak očekává, mě ale potěšil komfort odpružení, který také nebývá silnou stránkou otevřených aut. A to jsme měli auto osazené M sportovním podvozkem. Zřejmě se o nečekané pohodlí postarala jeho příplatková adaptivní varianta Professional. Zkrátka, když jsem si nastavil komfortní režim, měl jsem pocit, že jedu spíše v rolls-roycu než v BMW. Neozývalo se ani žádné bouchání při jízdě po rozbitých cestách. A to mělo auto obuté šlupičkové pneumatiky o rozměrech 275/30 R20 na zadní a 245/35 R20 na přední nápravě. 

Vítr ve vlasech si lze se zcela staženými okny užívat bez velkého omezení do nějakých 110 km/h, při vytažených bočních oknech i při rychlostech vysoce převyšujících maximum povolené na českých dálnicích. Větrné víry navíc zklidní deflektor, jímž se přikrývá beztak nouzová druhá řada sedadel. Jeho provedení a nutnost manuální montáže ale působí až nečekaně lacině. Dalším nedostatkem, který bych u tak luxusního zboží nečekal, je absence podavače pásů. Řidiči i spolujezdci hrozí při jejich lovení vykloubení ramene. Škoda, že BMW propáslo příležitost, napravit tyto dvě chybky, které jsme kritizovali už před třemi lety, v rámci faceliftu. Naopak potěší možnost střechu natahovat a stahovat i při jízdě až do rychlosti 50 km/h.

Kdo si chce jízdu s otevřenou střechou užívat i v chladnějších obdobích roku, tomu rozhodně doporučujeme příplatkový "vzduchový límec" za 17 602 korun. Teplý vzduch zahřeje krk lépe než šála.

Zkoušel jsem i sezení na zadních sedadlech. Se svou výškou 175 cm jsem si "za sebe" jakž takž sedl, aniž bych si otlačil kolena, ale vzduchový vír je na zadních sedadlech samozřejmě mnohem intenzivnější než vpředu. Po natažení střechy jsem o ní drhnul hlavou. Na zadní sedadla lze upoutat i dětskou sedačku, ale už dlouho jsem se při nějaké činnosti tak nezapotil.

Facelift přinesl do interiéru větší dotekový displej. Infotainment tady funguje lépe než u aut koncernu VW, ale do ideálu to má také daleko. Stalo se mi například, že aplikace Spotify při připojení přes Android Auto přišla o zvuk. Vynulování palubního počítače na páčce světel zase většinou doprovázelo nechtěné zablikání.

Další podrobnosti ohledně interiéru testovaného BMW M850i xDrive Cabrio naleznete po tímto textem v popiscích u fotogalerie.

Nejlepší i přes drobné mouchy

BMW M850i xDrive Cabrio je nejlepším kabrioletem, který jsem za 30 let kariéry motoristického novináře testoval. Nic na tom nemění ani drobné mouchy, kterým se mohl v rámci letošní modernizace vyhnout. Základní věci si zaslouží jedničku podtrženou. Úžasný dvakrát přeplňovaný benzinový osmiválec s famózní dynamikou, sametovým chodem v nízkých otáčkách, dokonalým zvukem a překvapivě nízkou spotřebou. Skvělý podvozek kombinující jistotu, zábavnost a nečekané pohodlí. Luxus na palubě. Zážitek z jízdy bez střechy.

Samozřejmě ale, že to není kabriolet pro každého. Dokonce i kdybych měl dost peněz, tak bych zvažoval, jestli si raději nepořídit téměř o polovinu levnější Cabrio od čtyřkové řady, které nepřináší zase o tolik rozdílné zážitky, a zejména těm, kteří touží po zábavných jízdních vlastnostech, nabídne ještě víc. A to samé platí dvojnásob o ještě mnohem levnějším roadsteru BMW Z4, jehož cena jen lehce přesahuje milion korun.
 
Základní provedení testovaného BMW M850i xDrive Cabrio se aktuálně prodává za 3 754 400 korun, s příplatkovou výbavou se cena zkoušeného auta vyšplhala na 4,4 milionu korun. Je ale fakt, že třeba nádherné bílé celokožené čalounění Merino Ivory White bych si v autě i přes příplatek 97 552 korun v autě fakt přál. 

Konkurence není aktuálně na českém trhu početná, ale existuje. Především jde o nový Mercedes-AMG SL, který už jsme krátce testovali a nadchl nás zejména designem. Spolupráce motoru s převodovkou ale u něj nebyla tak dokonalá jako u BMW. Benzinový osmiválec, ale bez turba, nabízí i Lexus LC nebo dramaticky levnější Ford Mustang, který ale jako jediný nenabízí možnost pohonu všech, ale pouze zadních kol. Porovnání testovaného BMW M850i xDrive Cabrio s těmito třemi konkurenty naleznete ZDE.

Kdo chce ještě výkonnější a sportovnější BMW osmičkové řady v kabriu, může sáhnout po variantě M8 se stejným motorem, ale vyladěným na 625 koní. Otázkou je, zda to stojí za dalších sedm set tisíc korun. Naopak, kdo se spokojí s nejlevnějším provedením BMW 8 Cabrio, nabízí se mu základní verze s benzinovým šestiválcem a pohonem zadních kol za necelé tři milióny. Každopádně testovaná varianta mi připadá jako ideální pro toho, kdo touží po osmiválci, ale nemusí dávat své bohatství na odiv za každou cenu.

Těžko si představit, že by někdo používal BMW M850i xDrive Cabrio jako jediné auto, byť pro single generálního ředitele by to asi vzhledem k pohonu všech kol a kvalitní střeše nebyl asi ani v zimě problém. Spíš půjde o třetí, čtvrté auto do multimilionářské rodiny na léto pro radost. Ale proč ne, mít ty peníze, asi bych do něj také šel.
Reklama

Diskuze

Toto - 01.01.2023 22:16:08
LEXUS LC 500 CONVERTIBLE. Tohle LC je absolutní vrchol a BMW je jen chudý příbuzný bez šance jakkoliv zaujmout.

Test: Mini Cooper Cabrio S překvapil nízkou spotřebou. Jízdou nadchne odvážlivce

Letní pohoda, vítr ve vlasech a moře zábavy, co víc si jen přát. Snad jen lepší palubní displej
12.08.2022 15:30
|
0
Reklama

Test BMW M4 Competition Cabrio M xDrive: To nejlepší z Mnichova pod jednou plátěnou střechou

Vyzkoušeli jsme dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti
16.12.2021 18:45
|
2

Volkswagen T-ROC Cabriolet lze používat i jako jediné auto do rodiny. Není to ideál, ale ani tortura

Testovali jsme jediného křížence SUV a kabrioletu na českém trhu i očima tříčlenné rodiny
07.10.2020 19:20
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV