Reklama
Bonusy k TV pořadu

Volkswagen T-ROC Cabriolet lze používat i jako jediné auto do rodiny. Není to ideál, ale ani tortura

Testovali jsme jediného křížence SUV a kabrioletu na českém trhu i očima tříčlenné rodiny
Zdroj: Ondřej Běhal

Volkswagen T-ROC Cabriolet je aktuálně jediným zástupcem kříženců SUV a aut bez střechy na českém trhu. Zároveň jde o jeden z cenově nejdostupnějších a troufneme si říct, že i z nejkrásnějších kabrioletů. Jeho test jsme pojali mimo jiné i jako boření mýtu, že auto bez střechy musí po narození potomka z domu. Testovaná verze se líbila taťkovi, mamince i maličké Elence.

Ve třech? Pohoda

Na českém trhu s novými auty už se dva kříženci kabrioletu a SUV prodávali. V době dávno minulé šlo o Nissan Murano a ještě relativně nedávno Range Rover Evoque. Oba ale nevydrželi v této karosářské verzi dlouho a jejich prodeje byly slaboučké. Naproti tomu jsou výsledky Volkswagenu T-ROC Cabriolet překvapivě dobré. Letos se jej prodalo za prvních devět měsíců roku už 31, což ho řadí mezi nejoblíbenější otevřená auta v tuzemsku. A tento výkon výrazně kontrastuje s oblibou dříve prodávaných volkswagenů bez střechy - ať už to byl Beetle Cabrio nebo Eos. Zkrátka to vypadá, že se VW sázka na křížence SUV a kabrioletu vyplatila.

Při týdenním testu nejdražší varianty 1.5 TSI DSG R-Line (kompletní ceník a technická data modelu najdete ZDE) vyšperkované navíc řadou příplatkových prvků jsme kromě designu nejvíce oceňovali všestrannost křížence SUV a kabrioletu. Využili jsme ho pro tříčlennou na rodinný prodloužený víkend s více než tisícovkou ujetých kilometrů bez větších komplikací. Podvozek kočárku pro roční holčičku se v pohodě vešel do kufru (viz galerie) a kolem něj i všechny tašky, korbička našla místo na sedadle spolujezdce. Vzadu se celkem pohodlně uvelebila jak maminka tak holčička v dětské sedačce. Samozřejmě musely být schované pod střechou. Bez ní nevydržely ani jízdu padesátikilometrovou rychlostí. Mimochodem, úchyty Isofix pro dětské sedačky jsou nejen vzadu, ale i na sedadle spolujezdce, což nabízí málokteré auto.

Díky hlídání jsme si užili i romantickou jízdu ve dvou s nebem nad hlavou. Na předních sedadlech se totiž naopak dá pro lidi středních postav úplně v pohodě žít s vytaženými okny i při jízdě dálničními rychlostmi a se staženými okny kolem 90 km/h.
Reklama

Nejvšestrannější kabrio na trhu

Kromě romantiky nabízí T-ROC i velmi slušné sportovní zážitky. Dynamika sice není tak dobrá jako u verze s plechovou střechou, ale na kabriolet stále více než dostatečná, navíc znásobená svistem vzduchu kolem uší. Nízko položené těžiště zajišťuje až nečekaně dobré jízdní vlastnosti. Nejvíce ale v dobrém slova smyslu šokuje tuhost karoserie, která byla jedna z nejlepších, jakou jsem kdy u kabrioletu zažil a příliš se nelišila od klasického T-ROCu. Zapomeňte na kroucení v zatáčkách při přejíždění nerovností projevované vibracemi nebo odskakováním ze zvolené stopy. Spoustu dobré práce určitě odvedl i příplatkový adaptivní podvozek DCC, na kterém bych určitě nešetřil. Rozdíl mezi komfortním a sportovním módem byl totiž značný a v obou se auto chovalo přesně podle označení tohoto módu. Pohodlí nedokázaly v komfortním módu zabít ani příplatkové pneumatiky se sportovním profilem 225/40 R19.

Sportovní jízdě zdatně sekundovalo i skvělé strmé a přitom plynulé řízení. Horší to bylo se souhrou sedmistupňového automatu DSG s turbomotorem 1.5 TSI, ale cukání a neplynulost se projevují spíše při popojíždění a parkovacích manévrech. Sportovní jízda naopak převodovce jde.

Univerzálnost vozu podtrhují i příjemné jízdní vlastnosti na nezpevněných cestách. Nejde sice o žádný offroad, ale v konkurenci ostatních SUV rozhodně Volkswagen T-ROC Cabriolet ostudu na polních cestách neudělá, a to i přesto, že se nedá pořídit s pohonem všech kol.

Výrobce udává u VW T-ROC 1.5 TSI Cabriolet laboratorní spotřebu těsně nad pět litrů. Té se dá dosáhnout při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h s nataženou střechou. Po jejím stažení apetit vystoupal asi o půl litru. V kombinovaném módu jsme nejčastěji jezdili mezi šesti a sedmi litry benzinu na 100 km. Dálničních 130 km/h zvýšilo spotřebu s nataženou střechou přibližně na sedm litrů, se staženou o litr více.

Volkswagen T-ROC Cabriolet je v nabídce nových aut na českém trhu exotem, ale jeho prodeje ukazují, že na českých silnicích nepůjde o úplně raritní záležitost. Už proto, že jde o nejvšestrannější otevřené auto, a zároveň o jedno z nejlevnějších, a také designově a jízdně nejpřitažlivějších. A rozhodně nemusí jít po narození dítěte z domu, dá se bez velkých kompromisů provozovat jako jedné auto pro tříčlennou rodinu.

Další informace o testovaném Volkswagenu T-ROC 1.5 TSI DSG R-Line najdete ve fotogalerii uvnitř článku.

Diskuze

Marty - 07.10.2020 20:57:11
Mám sice roadster zadokolku, ale tohle se mi fakt líbí ! Dobrá práce, Volkswagene:-)
milda - 11.10.2020 16:27:40
A dluhy za rodiče bude splácet i ten harant v dospělosti, hlavně být hogo fogo :D

Volkswagen T-Roc Cabrio řidiči skalp nevezme. Podívejte se, proč je bezpečný i při převrácení

Bojíte se kabrioletů? Není, proč. Boříme další mýty
06.10.2020 16:20
|
0
Reklama

Volkswagen T-Roc Cabriolet přijíždí do Česka jako nejlevnější kříženec SUV a kabrioletu

Základní provedení s motorem 1.0 TSI a bohatou výbavou Style stojí 699 900 korun
14.03.2020 09:50
|
0
Reklama

Volkswagen T-Roc R prdí jako placatá formule. Mě to nebere, ale kluky asi potěší

Malé SUV může mít za příplatek výfukovou soustavu, která majiteli pošle do žil dávku testosteronu
04.03.2020 14:25
|
0

Čerstvý vzduch mezi malými SUV: Volkswagen T-Roc Cabriolet se představuje

Plátěnou střechu sundá za devět sekund a na silnice dorazí na jaře 2020
14.08.2019 10:09
|
0

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
22

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
4
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV