Reklama
Testy

Test BMW M4 Competition Cabrio M xDrive: To nejlepší z Mnichova pod jednou plátěnou střechou

Vyzkoušeli jsme dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti

Po sedanu M3 a kupé M4 jsme se v redakčním testu dočkali také nového kabrioletu, který je přímo odvozen právě od třídveřového „kupátka“. BMW M4 Competition Cabrio dostalo výhradně plátěnou stahovací střechu, inteligentní pohon všech čtyř kol a dobře známý šestiválcový motor s úctyhodnými parametry. Výsledkem je dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti. Jednu věc jsme však rozdýchávali hodně dlouho...

Léto v zimě

Hned na úvod začneme tím, co dělá kabriolet kabrioletem, tedy střechou. Ta je v nové generaci výhradně plátěná, a tudíž o 40 procent lehčí než pevná skládací střecha předchozího modelu. Elektricky poháněný mechanismus umožňuje její skládání a rozkládání i během jízdy. Celý proces pak trvá 18 sekund. Plátěná střecha si však vyžádala dodatečné výztuhy karoserie, aby byla zajištěna maximální jízdní stabilita vozu. I proto je kabrio pořádný macek. Jeho pohotovostní hmotnost se dokonce blíží dvěma tunám (1995 kg). U kupé v provedení Competition M xDrive výrobce udává 1850 kilogramů.

Oproti jiným kabrioletům však dodatečné výztuhy u nové "eMčtyřky" přinesly ovoce. Při jízdě s nataženou střechou vlastně ani nevnímáte, že není napevno spojena se zbytkem karoserie. Takovéto povrzávání, popraskávání a vibrování tu téměř nezaznamenáte. Maximálně tak při průjezdu vetší nerovností nebo na takzvaných "kočičích hlavách". Co se tedy týče zpracování plátěné střechy, patří u M4 Competition Cabrio k těm vůbec nejlepším, které jsme kdy zkoušeli.

Zelené peklo, jak bychom zkoušený vůz nazvali, jsme testovali v prosinci, primárně na mokrých a místy i zasněžených silnicích. Jasně, ideální podmínky pro kabriolet to zrovna nejsou, ale právě díky tomu jsme měli možnost poznat, o jak univerzální auto se vlastně jedná. Většina majitelů své kabriolety "provětrává" hlavně v teplých letních měsících, jenže s BMW M4 Competition lze jezdit bez střechy třeba i v zimě.

Stačí si vytáhnout okénka, zapnout vyhřívání sedadel, volantu a aktivovat takzvaný vzduchový límec, neboli vyhřívání krku (za příplatek 14 898 Kč). To jste najednou jako v sauně. Teplotní komfort se v kabině udrží zhruba do 100 km/h, poté začne do interiéru profukovat nepříjemný chlad. Ještě bychom rádi dodali, že tohle všechno platí pro cestující vpředu. Z posádky na zadních sedadlech by byl rázem kus ledu, vyhřívání nevyhřívaní...
Reklama

Zavazadla na zadní sedačky

BMW M4 Competition Cabrio oproti svému předchůdci stejně jako kupé narostlo. Na délku o 122 milimetrů a nyní tak měří 4 794 milimetrů. Jeho rozvor se zvětšil o 45 na 2 857 milimetrů a jeho šířka 1 887 je oproti předchůdci o 17 milimetrů větší a o 40 milimetrů větší než u BMW řady 4 Cabrio. Nové BMW M4 s nataženou plátěnou střechou měří na výšku 1 395 mm.

Zatímco na předních místech je dostatek prostoru i pro hodně vysoké cestující, dozadu se sotva usadí pasažér měřící 180 centimetrů. Samozřejmě s nataženou plátěnou střechou. Interiér je celkově dost stísněný, rozhodně nic pro klaustrofobiky. Střecha se skládá do prostoru za zadními sedadly a zasahuje do zavazadelníku. Ten se staženou střechou pojme 300 litrů, je-li plátno natažené, pobere až 385 litrů. Kufr je bohužel velmi nízký, takže větší zavazadla na romantický víkend ve dvou raději uložte na zadní sedadla.

Architektura interiéru je na chlup totožná s tou u kupé M4. Najdeme tu hromadu kvalitních materiálů v podobě alkantary, luxusní kůže či karbonu. Nepřeberné množství sportovních doplňků i prvotřídní technologie. Elektricky nastavitelná a vyhřívaná M sportovní sedadla jsou součástí standardní výbavy. Díky přifukovacím bočnicím jsme si je mohli dokonale přizpůsobit našemu tělu. To pak skvěle držela v zatáčkách! Zároveň byla nadmíru pohodlná, oproti příplatkovým karbonovým skořepinám se v nich sedí jako v bavlnce.

Také designový jazyk exteriéru navazuje na již dříve představené kupé, obří ledvinky jsou proto samozřejmostí. Na druhou stranu se designérům podařilo kabriolet odlišit od běžných provedeních více než kdy předtím. Kromě dveří, plátěné střechy, víka zavazadlového prostoru, okenních ploch, světlometů a zadních světel je každá část zevnějšku M modelu unikátní. Námi zkoušený exemplář pak krášlila ještě přenádherná zelená barva karoserie (26 286 Kč) a černá M kovaná kola. Vpředu o velikosti 19 palců, vzadu 20 palců. Cena: 9 490 Kč.

Už i ty BMW?

Pod kapotou bestiálního kabrioletu dřímá zážehový řadový šestiválec, který nalezneme i u většiny ostatních „eMkových“ modelů. V případě M4 Competition Cabrio je naladěný na výkon 375 kW a maximální točivý moment 650 Nm. Hnací sílu motoru přenáší osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic. Kabriolet potřebuje pouze 3,7 sekundy, než z nulové rychlosti vystřelí na 100 km/h, a 13,1 sekundy, než z klidu dosáhne 200 km/h. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h proběhne za 2,8 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 3,7 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Volitelný paket M Driver’s posouvá elektronicky omezenou maximální rychlost z 250 km/h na 280 km/h.

Charakter přeplňovaného šestiválce se zásadně odvíjí od zvoleného jízdního režimu. Rychlou volbou jsou dvě tlačítka "M1" a "M2" na volantu. Do nich lze aplikovat vaše nejoblíbenější nastavení vozu. Pohrávat si můžete právě s motorem, podvozkem, řízením, brzdovým systémem i pohonem M xDrive. Zároveň je možné omezit, nebo zcela vypnout stabilizační systémy. Podobně individuálně si lze nastavit také chování bezpečnostních asistentů (tlačítko SETUP na středové konzoli), takže nebudete muset po každém nastartování vypínat automatické udržování auta v jízdním pruhu.

V nejostřejším režimu připomíná pohonné ústrojí hladovou šelmu. Řidiče doslova nutí "prasit" a ždímat z něho maximum. Plynový pedál se v tu chvíli přemění na spoušť u samopalu. Stačí se malinko opřít a auto vmžiku vystřelí kupředu jako kulka. To samé, akorát s opačným účinkem platí pro brzdový pedál. Převodovka zase kope jeden kvalt za druhým v řádu několika milisekund. „ Tohle je prostě nezkrotná bestie!" Řvali jsme při plné akceleraci. Dynamika kabrioletu je jedním slovem oslňující, ale přitom tak vzrušující. Zážitek z rychlosti pak ještě upgraduje stažená plátěná střecha. Naopak na výchozí nastavení působí třílitrový šestiválec velmi kultivovaně. Jen si tak hezky přede a nechává posádce oddechnout od předešlé zběsilé jízdy.

Bohužel celý zážitek je uměle zintenzivňován audiosystémem, to když je střecha natažená, což jsme prostě nemohli překousnout. Nejnovější verze technologie Active Sound Design generuje sportovní zvukový projev, zejména při změnách převodových stupňů a doprovodných meziplynech. Od července roku 2021 je tento systém dostupný také pro stávající modely BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé. Důvodem jsou pochopitelně přísné hlukové a emisní normy.
Reklama

Na hory i na závodní okruh

Nové BMW M4 Competition Cabrio je dostupné výhradně s inteligentním pohonem všech čtyř kol M xDrive, který se dosud objevoval jen u vyšších řad M modelů. Ptáte se proč inteligentním? Systém totiž umožňuje změnit výchozí nastavení pohonu 4WD na režim 4WD Sport, který směruje ještě větší část hnací síly motoru na zadní kola. Řidiči mohou také zcela vypnout systém DSC a aktivovat režim 2WD. V tomto nastavení je hnací síla přenášena pouze na zadní kola a řídicí systémy podvozku nezasahují do stabilizace vozidla.

Jde tedy o naprosto univerzální pohon. Pokud se vydáte například do hor, bude vás BMW M4 Competition Cabrio na kluzké vozovce dokonale jistit všemi čtyřmi koly. Jakmile ale budete na závodní okruhu, stačí odpojit přední nápravu a už létáte "bokem". Na driftování je vysokovýkonný kabriolet doslova machr. Díky několikastupňové deaktivaci stabilizačních systémů si můžete přesně nakonfigurovat, v jakém úhlu danou zatáčku projedete. Jo a mimochodem, BMW i kabriolet s pohonem všech kol vybavilo aplikací Drift Analyser, která vám změří dobu trvání, trasu a úhel posledního přetáčivého smyku. A dokonce ho vyhodnotí hvězdičkami. Technologie M xDrive je prostě skvělým kompromisem mezi stálou čtyřkolkou a klasickou zadokolkou.

Podvozek M4 Competition Cabrio nás po prvních kilometrech mile překvapil svým komfortem. Karoserie vozu sice byla extrémně tuhá, ale tlumiče poměrně dobře zvládaly žehlit malé a střední nerovnosti. Dá se v podstatě tvrdit, že v normálním režimu bychom ani nepoznali, zda sedíme v nejostřejším derivátu nebo v civilnějším M440i. Rozdíl jsme zřetelně rozeznali až v zatáčkách, kde klasická řada 4 Cabrio značně zaostává.

To, co dokáže sportovní podvozek BMW M4 Competition Cabrio, je totiž až neuvěřitelné. V zákrutě je přední náprava kabrioletu doslova přisátá k asfaltu a auto má neskutečnou chuť zatáčet. Zadní část vozu se pak umí chovat dvěma způsoby. Při zapnuté stabilizaci se zadní kola snaží co nejefektivněji přenášet sílu na silnici. BMW je pak krásně poslušné a nemá tendenci se hrnout do driftu. Při vypnutých asistentech má naopak nesmírnou chuť jezdit bokem. Úplně poslední věc, kterou bychom chtěli na novém vrcholném kabriu pochválit, je laserově přesné řízení, které ani v nejostřejším režimu není zbytečně tuhé, takže vám při vybírání smyku nezláme ruce.

Závěr

Odjakživa jsme měli stejně jako většina ostatních lidí, vryté pod kůží, že kabriolety patří výhradně do letních měsíců. Po testu nového BMW M4 Competition Cabrio už si to ale nemyslíme. Tohle auto vás bude bavit za kteréhokoliv počasí. Navíc díky neuvěřitelně přizpůsobivému pohonu všech čtyř kol si jej užijete na jakémkoliv povrchu. Zároveň si troufneme říci, že málokteré auto, udělá v dnešní době tolik parády. Být úspěšným fotbalistou, tak už nám teď stojí v garáží, protože na tohle holky poletí jako vosy na pěkně ulepený bonbón. Chce to být ale hodně úspěšným fotbalistou, jelikož BMW M4 Competition Cabrio začíná na 2 619 500 Kč. Zkoušený kousek pak vyšel na 3 108 460 Kč, a to už je slušná pálka!

Kompletní ceník nového BMW řady 4 Cabrio naleznete zde. Porovnání vrcholné verze M4 Competition Cabrio s konkurenčními modely potom tady.
Reklama

Diskuze

Petr - 16.12.2021 19:46:02
Auto bude nepochybně super k bohužel móda obrovských ledvinek není můj šálek čaje
Ivan - 16.12.2021 19:43:29
.....staci si sadnut napr. do 911 Targa 992/alebo cabrio/....a na tochto mutanta rychlo zabudnete

Test: Audi RS Q3 Sportback je důkazem toho, že i SUV může být ryzím sporťákem. Ach, ten pětiválec!

Motor s lichým počtem válců debutoval u ingolstadtské automobilky již v roce 1977. Nyní je ikonou
16.12.2021 07:23
|
0
Reklama

Test modernizovaného Volkswagenu Polo R-Line: Zatraceně dobrý, ale až příliš drahý

Vyzkoušeli jsme jedno z nejlepších malých aut na trhu. Přesto bychom si ho do garáže nezaparkovali
12.12.2021 08:29
|
5

Test Škody Fabia 1.0 TSI: Nadchne skvělým odhlučněním i komfortem. A ještě k tomu jezdí za hubičku

V redakčním testu jsme prověřili benzinovou verzi 1.0 TSI s výkonem 81 kW a manuální převodovkou
24.11.2021 07:36
|
30

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
0

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama
Autosalon TV