Reklama
Testy

Romantikem už za 11 milionů. Rolls-Royce Cullinan si v kufru vozí noční oblohu i piknikové sedáky

Na několik hodin jsme usedli za volant nejdražšího SUV světa v designové edici Inspired by Fashion

Zatímco my normální smrtelníci řešíme, aby naše nové auto mělo ve výbavě klimatizaci, rádio, nebo třeba vyhřívaná sedadla, zákazníci Rolls-Royce rozmýšlí, jestli sáhnout po voze inspirovaném jantarovou stezkou, zimní krajinou nebo třeba Kármánovou hranicí (hranice mezi zemskou atmosférou a vesmírem). O tom to totiž ve světě luxusu je, tady už se hraje na detaily. A protože podobně je tomu také u oblečení, rozhodli se v anglickém Goodwoodu spojit nejnovější trendy ze světa módy s tím nejlepším ze světa automobilového průmyslu. Výsledkem je Rolls-Royce Cullinan ve speciální edici Inspired by Fashion. Řídili jsme ho.

Dvě módní kolekce

Nejdražší SUV oblečené do nejnovějších módních trendů se poprvé ukázalo na přehlídce Art Basel v americkém Miami. Designéři si připravili dvě kolekce. Odvážnější Re-Belle, která využívá hodně živé barvy a hraje si s kombinacemi textur a Fu-Shion, která se zase nechala inspirovat letošní jarní a letní módou ve stylu streetwearu. Každá z kolekcí má pak své jedinečné barevné odstíny. V našem případě zdobila karoserii růžová Wildberry spolu s černými doplňky z programu Black Badge. Tmavě laková byla například i soška Spirit of Ecstasy, mřížka chladiče či koncovky výfuku. Součástí tohoto volitelného balíčku jsou také tmavé částečně karbonové 22palcové disky kol.

Výrazně více barevných kombinací pak na nás čekalo v samotném interiéru. Spojení pivoňkové růžové, elegantní modré a svítivě bíle nás doslova vtáhlo do zámecké zahrady. A byť naše mužské ego plakalo, šlo o jedno z nejvíce antistresových prostředí, s nimiž jsme se kdy setkali. Alespoň, že trocha toho testosteronu přitékala do kabiny módního Cullinanu skrze sportovně laděný paket Black Badge, který se na několika detailech podepsal uhlíkovými vlákny. V interiéru dále nechyběly ani luxusní hodiny, dobře známá chladnička se skleničkami, naprosto fantastické ozvučení v podání Rolls-Royce Bespoke Audio nebo typická noční obloha.

U modelů Inspired by Fashion se pak hvězdné nebe poprvé objevuje také na pátých dveřích. Přidejte k tomu dvě pikniková sedátka a stoleček, zaparkujte na klidném místě s nádherným výhledem a počkejte až se setmí. Jen si to představte... Není tohle jako vystřižené z nějakého romantického filmu? Za zhruba 464 tisíc eur bez daně, v přepočtu tedy asi jedenáct milionů korun, si pak podobných chvilek můžete užívat kolik jen budete chtít. A co by to bylo za módní SUV, kdyby jste si nemohli připlatit za stylová zavazadla v barvách interiéru. K dispozici jsou tašky pro různé příležitosti (na jednu noc, na dvě noci a velké sportovní).

Při jízdě umí kouzlit

Pod kapotou zkoušeného Cullinanu dřímal tradičně velkolepý dvanáctiválec o objemu 6,75 litru. Ten nám díky legálnímu dopingu v podobně dvou turbodmychadel poskytoval výkon 441 kW (591 koní) a maximální točivý moment 900 Nm. Osobně nás ze začátku dynamika nejdražšího a nejluxusnějšího SUV na světě lehce zklamala, ale byl to jen kouzelnický trik. Pohonná jednotka je totiž nastavená tak, aby i při prudké akceleraci nedošlo v důsledku převodovky či turba k nepříjemnému škubnutí. Zrychlení je tedy bleskové, ačkoli zcela plynulé. Uvnitř Rolls-Roycu Cullinan jste navíc jako v rakvi, zakopaní desítky metrů hluboko pod zem. Omluvte toto přirovnání, ale jinak to totiž popsat nelze.

Zvuková izolace uvnitř britského SUV byla dokonce na takové úrovni, že inženýři z Goodwoodu museli vymyslet systém, který uměle přenáší zvuk do kabiny. Jinak nemá řidič šanci vnímat aktuální rychlost ani dění kolem sebe. Zní to šíleně, viďte? I proto nám zpočátku přišlo, že je auto na dvanáctiválec poněkud línější, jenže opak byl pravdou. Až ručička tachometru ukázala, jak rychlý Cullinan opravdu je. Z nuly se okamžitě katapultovala na 200 km/h a volnějším tempem pak pokračovala až na elektronicky omezených 250 km/h. Tomu mimo jiné nasvědčují i údaje udávané výrobcem, podle nich akceleruje 2,7tunové SUV z nuly na 100 km/h za 5,2 sekundy, což je čas hodný sportovních vozů.

Už samotné nastartování potom upozorňuje na přítomnost hromady odhlučňovacích materiálů. Motor si jen tiše odfoukne a na volnoběh už o něm absolutně nevíte. Slyšet není ani při prudší akceleraci. Až po zadupnutí plynového pedálu do podlahy se řidič dočká jakéhosi hučení ze záhrobí. Přitom navenek to introvert rozhodně není. Zatímco v nižších otáčkách si vesele pobublává, v těch vyšších zuřivě vrčí. Na druhou stranu majitelům vozů Rolls-Royce Cullinan jde primárně o to ticho, klid a pohodlí, proto mu nevýrazný zvuk uvnitř nemůžeme vyčítat, ba naopak bychom ho měli chválit.

A to taky uděláme, jen co zmíníme spotřebu paliva. Tu jsme zkoušeli měřit na dálnici D11 směrem na Hradec Králové a výsledek nás mile překvapil. S poměrně těžkou nohou na plynu jsme se dostali na krásných 15 l/100 km. Troufneme si však říci, že ani hranice deseti litrů mimo město není žádné sci-fi. Nutno ale podotknout, že tento údaj je majiteli Cullinanu vlastně zcela volný.

Víte, co znamená název Cullinan?

Jedná se o největší diamant, jaký byl kdy nalezen, měl hmotnost 621,35 gramu. Objeven byl v dole Premier č.j. 2 v Cullinanu v Jižní Africe v roce 1905, přičemž jméno dostal po Thomasi Cullinanovi, majiteli dolu. Diamant měl modro-bílý odstín a obsahoval malou kapsu vzduchu, která v určitých úhlech vytvářela duhu nebo Newtonovy prsteny.

On se vznáší!

Nejen fantastické odhlučnění kabiny dělá z Cullinanu jedno z nejkomfortnějších aut současnosti, svůj podíl na tom má i špičkový podvozek. Svými vlastnostmi připomíná létající koberec (také se tak jmenuje jeho podvozek: The Magic Carpet Ride). Neubráníme se také srovnání, že podvozek na silnici doslova pluje jako široká loď na klidné hladině. Nebo že přeměňuje rozbité silnice v hladký asfalt. Jediné, co totiž na palubě cítíte, je lehké pohoupávání.

Stejně tak se luxusní britské SUV velmi efektivně dokáže vypořádat s rozdílnými výškami povrchů pod různými koly – karoserie je skoro vždy v rovině. Vzadu můžete mít sklenky plné sektu či whisky a nic se nevyleje. Ať už jedete po silnici, nebo třeba po tankodromu. Jo a když už jsme u toho tankodromu, Rolls-Royce Cullinan se nezalekne ani těžšího terénu, do nějž si připravil i specifický jízdní režim či asistent pro jízdu z kopce. Vzduchový podvozek pak umožní už tak vysoké auto ještě o několik centimetrů zvýšit. Snadno pomocí tlačítka. Na druhou stranu, jen úplný blázen byl jel s takovým vozem mimo asfalt.

Co se tedy týče komfortní jízdy, patří Cullinan na samotný vrchol. Ovšem sportování, to už je jiná písnička, respektive balada. Majestátní SUV se v zatáčkách kymácí jako stará almara. Holt komfort je přednější... Nedá se však říci, že by auto v ostrých zákrutách ztrácelo grip, nebo nebylo ovladatelné, to vůbec ne. Jen velké náklony jsou takovou psychickou bariérou, přes kterou se dobrovolně nepustíte. Nejlepší nejsou ani brzdy, které mohou mít sebevětší průměr kotoučů, ale 2,7tunový Cullinan prostě jen tak nezastaví. Potěší alespoň snadno dávkovatelný pedál brzd.
V neposlední řadě je tu přeposilované řízení s miniaturní vůlí kolem středové polohy. Ta dá zabrat především na dálnici, kdy řidič musí hodně pracovat s volantem, aby vůz udržel v požadované trajektorii. I zde je ale jedno pozitivum, přes 5,3 metrů dlouhé SUV se díky fantastickému rejdu proplete i v těch nejužších uličkách.

Závěr

Speciální edice Inspired by Fashion u SUV Cullinan znovu dokazuje, že každý jeden vyrobený Rolls-Royce je uměleckým dílem na čtyřech kolech. Je až neuvěřitelné, jak designéři dokázali do auta zakomponovat nejnovější módní trendy a dokonale je sladit s netradičním prostředím. To vše pak ještě umocňují nadpozemské jízdní vlastnosti s důrazem na maximální komfort. A těch pár nedostatků, které Rolls-Royce Cullinan má, jsou v konečném důsledků vlastně jen drobnými smítky na jinak zářivě bílém papíru.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Maserati GranTurismo hypnotizuje řidiče. Přilnavostí odpovídá formuli, zvukem zase Fabii

Vrcholná verze Trofeo má 550 koní a z nuly na stovku to zvládne za 3,5 sekundy. Cena je však vysoká
19.06.2023 14:19
|
1
Reklama

Test motocyklu Indian FTR 1200 Sport: Konečně mašina, kterou chceme parkovat v garáži!

Vyzkoušeli jsme novinku z Ameriky, na které se jen těžko hledají chyby. Jen škoda té ceny
02.06.2023 17:08
|
1
Reklama

Poslední test Audi R8 Spyder. Až budou auta jenom bzučet, bude nám šíleně chybět

Benzinový atmosférický desetiválec sice v otevřené verzi není moc vidět, o to víc ho ale slyšíte
04.05.2023 07:43
|
1

Z Fordu Ranger Raptor tryská testosteron. I když to tak nevypadá, je králem pohodlí

Testovali jsme vrcholnou verzi amerického pick-upu. Není to nic pro upjaté ekology
16.04.2023 18:21
|
2

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
2

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
7
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
114

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV