Reklama
Testy

Nejprodávanější SUV v Česku se zbavilo nepříjemného zlozvyku. Polepšilo si také v interiéru

Mezi prvními jsme dostali možnost strávit den za volantem modernizované Škody Kamiq a Scala
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Mladoboleslavská automobilka omladila své dva stěžejní modely. Kamiq jako nejprodávanější SUV v Česku a Scalu, coby třetí nejžádanější auto na tuzemském trhu celkově. Podle slov českého zastoupení značky jde však o modelovou péči, spíš než o rozsáhlejší facelift. O tom jsme se mohli i sami na vlastní kůži přesvědčit během prvních jízd v okolí německého Frankfurtu. Některé drobné změny však přinesly zásadní vylepšení a zbavily tato dvě oblíbená auta dosud nevyléčených dětských nemocí.

Co je nového?

Od prvního pohledu je poměrně těžké většinu designových úprav vůbec rozpoznat. Ti bystřejší z nás si mohou všimnout upravené masky chladiče, nárazníků či jiných světlometů. Vůbec poprvé také mají inteligentní Matrix LED, která jsou ve výbavě Monte Carlo dokonce v ceně. A právě v této verzi se změny designu asi vyzdvihují nejlépe, třeba díky nápadnému černému provedení masky, zrcátek nebo velkých kol s výrazným střihem, na kterých oba vozy stojí. Nicméně designová změna světlometů je viditelnější u Scaly, která dostala kombinaci dvou diodových linek a mírně se tak přiblížila k Octavii. Kamiq hlavně zdůraznil hranatost svých oddělených diodových segmentů, trochu jiný tvar má ale i hlavní světlomet.

Jistou revizí prošla také záď, spodní „odrazka“ u Kamiqu už není rovná, ale její krajní hrana směřuje nahoru. Nový design dostal zadní nárazník, a to u obou modelů. Mimochodem, Scala i Kamiq byly v roce 2019 prvními vozy Škody, které měly nápis na zádi. Ten se nyní mění podle současného modernizovaného stylu. V nabídce je také řada nových designů kol o velikosti 16 až 18 palců. Scala dostala novou šedou barvu Steel. Kamiq, jehož nabídka kol začíná od 17 palců, má zase oranžovou Phoenix.

Ani při vstupu do interiéru jsme si větších změn hned nevšimli, prozradila je až detailnější prohlídka. Tak například volant je potažen umělou kůží, díky které je teď ještě příjemnější na dotek. Líbí se nám i nová tlačítka na volantu, která mají lehce kouřový odstín. Za volantem od základní výbavy najdeme pouze osmipalcové digitální palubní budíky, nikoliv už ty analogové. U vyšších vybav je pak samozřejmostí desetipalcový přístrojový štít. Výraznější obměnou prošel středový multimediální displej, alespoň ten příplatkový o velikosti 9,2 palce. Ten standardní osmipalcový jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet.

Jak je to uvnitř?

Každopádně větší volitelný systém má teď lepší grafiku, rychleji reaguje na dotyk a stále má velmi intuitivní menu. Naprosto raketové je pak propojení obrazovky s telefonem. Jen parkovací kamera by si zasloužila vyšší rozlišení. Trochu na vážkách jsme byli i z ovládání klimatizace, které má sice manuální otočné ovladače například pro teplotu nebo intenzitu větrání, ale takovou volbu směru foukání už musí cestující nastavovat přímo ve středovém displeji. A navíc poměrně hluboko schované v menu. Bezdrátová nabíječka na mobilní zařízení patřící luxusnějším výbavám má novou funkci chlazení. Díky tomu se mobil nikdy nepřehřeje tak, aby vypnul jednu z právě používaných aplikací. Rozhodně se ale nedá říci, že by byl úplně studený. To určitě ne.

Ještě než se ale dostaneme k samotným motorizacím a jízdním vlastnostem, je potřeba vyzdvihnout uhlazenější design přístrojové desky a kvalitní materiály. V základu sice dostanete látkové čalounění, ale k dispozici je i alkantarové nebo třeba úplně kožené. Vrcholná provedení Monte Carlo pak kombinují semiš s imitací karbonu, což vypadá také moc pěkně. Nás však u obou modelů nejvíce zaujala základní verze Selection spolu s alkantarovým čalouněním na palubní desce, dveřích a dokonce i na sedadlech.

Samotná sedadla pak ve všech výbavách příjemně podpírají a zároveň sportovně svírají tělo. V rámci rozměrů a prostornosti se po modernizaci nic nezměnilo. Kamiq i Scala však dostaly elektrické otevíraní víka kufru pomocí nohy, tedy jakéhosi virtuálního pedálu. Stačí přejet nohou pod kufrem a ten by se měl sám otevřít. Jde však o Simply Clever prvek, který je součástí pouze těch nejvyšších výbav. Nové je i další chytré řešení v interiéru v podobě speciálního držáku na nápoje ve druhé řadě sedadel.

Jak jezdí?

Motorizace jsou naprosto shodné s vozy před faceliftem, akorát se dočkaly drobných optimalizací. K mání je tedy základní jednotka 1.0 TSI s výkonem 70 kW (95 k) a 85 kW (115 k), u níž došlo k nárůstu výkonu o čtyři kilowatty. Top pohonem je pro Kamiq i Scalu čtyřválec 1.5 TSI, který disponuje výkonem 110 kW a má i systém automatického vypínání válců ACT, který podle výrobce pomáhá snižovat spotřebu. V nabídce zůstala manuální šestistupňová převodovka i sedmistupňový dvouspojkový automat DSG.

My jsme dostali možnost vyzkoušet všechny možné kombinace a u obou modelů jsme se shodli, že vůbec nejvíc nám vyhovuje silnější litrový tříválec s automatem DSG. To je zajímavé, když ještě před faceliftem bylo vůbec tím nejhorším možným „kombem“. Inženýrům se totiž povedlo nastavit automat tak dobře, že se zbavil nepříjemného cukání a škubání při rozjezdu. Nyní Kamiq i Scala zrychlují hladce, ale přitom dynamičtěji. „Převodovku jsme optimalizovali na úkor vyšším hodnotám emisí, takže výsledkem by měl být výrazně hladší chod,“ doplňuje naše tvrzení vedoucí projektu za techniku ve společnosti Škoda Auto Radek Novotný.

Litr s výkonem 85 kW ve spojení s automatickou převodovkou DSG je navíc skvěle odhlučněn a zabírá v širokém pásmu otáček, tudíž s ním je možné komfortně jezdit jak po městě, tak i po dálnici. Jen na úplném vrcholu, těsně před červenými hodnotami už prakticky přestává zrychlovat. I tak jsme z něj ale v Kamiqu na neomezených německých dálnicích vymáčkli přes 200 km/h. A musíme vám říci, nejprodávanější mladoboleslavské SUV i při těchto rychlostech působí stabilně a sebejistě, což se o některých konkurentech rozhodně říci nedá. Jen spotřeba by mohla být o něco něco nižší. Na dálnici při 130 km/h jsme naměřili okolo 8 litrů na 100 kilometrů a při 80 km/h zhruba pět litrů. Jde však o prvotní údaje měřené v jednom směru.

Příjemné překvapení

Ani kombinace výkonnějšího litrového tříválce s manuální šestistupňovou převodovkou není vůbec špatná, jen u ní nedošlo k tak razantní proměně. Naopak trochu zklamaní jsme byli z fungování benzinového motoru 1.5 TSI ve spojení s automatem DSG. I tady prý podle Novotného došlo k optimalizaci, nám to ale nepřišlo. Kamiq i Scala sebou při rozjezdu stále cukají a ke zmatkům dochází i při samotné jízdě. Při plném sešlápnutí plynu totiž převodovka často podřadí až moc, což má opět za následek škubnutí. Zběsile pak hledá ten ideální rychlostí stupeň. Vůbec nejlépe tedy funguje při klidné jízdě nebo v manuálním režimu řazení pádly.

Motor sám o sobě je navíc výrazně hlučnější než litrový tříválec, což ještě před modernizací tak nebylo. Platí to ale především pro variantu s automatem. S manuální předovkou je to o něco lepší. Oproti 1.0 TSI je ale bezpochyby dynamičtější, zejména pak ve vyšších otáčkách táhne pekelně. Je i překvapivě úspornější. Díky vypínání dvou válců se lze mimo město dostat i pod pět litrů na sto kilometrů. Základní tříválec s výkonem 70 kW jsme bohužel neměli možnost otestovat, každopádně jeho technické parametry u Kamiqu najdete zde, u ve Scaly potom tady.

Podvozkově se podle Radka Novotného vůbec nic nezměnilo. Kromě standardních tlumičů je tak dále k dispozici i paket pro špatné cesty, který v případě modelu Scala zvýší světlou výšku o 15 milimetrů. Pro verzi Monte Carlo pak je naopak k dostání Sport Chassis Control s volbou dvou nastavení tlumičů a sníženým podvozkem u Scaly o 15 milimetrů, u Kamiqu o 10 milimetrů. Ve všech případech však Kamiq a Scala dokonale snoubí komfort s příjemně tvrdým odladěním. To znamená, že na nerovnostech nepřijdete o zuby, na dálnicích o nervy a v zatáčkách o život. Obě auta skvěle drží stopu a je de facto nemožné je i na zimních kolech přivést do nedotáčivosti. Zároveň musím pochválit snadné vypínání povinných asistenčních systémů. Stačí dvě tři kliknutí tlačítkem na volantu a je hotovo.

Líbí se nám

Je znát, že ve Škodovce si názory novinářů a zákazníků berou k srdci, protože to, v čem Kamiq a Scala dosud strádaly, se po faceliftu změnilo k lepšímu. U silnějšího litrového tříválce a automatické převodovky DSG je však vylepšení asi nejcitelnější. Úpravy na designu už jsou pak spíše drobnými zásahy, díky kterým tyto dva české bestsellery zase lépe zapadnou na současné české silnice. V neposlední řadě potěší přepracovaný interiér s mnoha zajímavými řešeními, lepšími displeji i materiály. No a co se týče cen a výbav, tak ty naleznete v našem katalogu. Pro Kamiq zde a pro Scalu tady.
Reklama

Diskuze

Já - 10.02.2024 16:38:44
Tak volant vylepšený o umělou kůži je co? Plast se sám do deseti let rozpadá, kůže vydrží na volantu klidně 30 let a víc. Třiválec je lepší, než čtyřválec? Zajímavé, že nový Golf je nyní bez trivalců a má jenom čtyř.
Mirek - 08.02.2024 21:57:48
No to mě děsí, nový motor 1,5 TSI Evo2 s DSG a škube !! Mám to objednáno do Kamigu - a litr zásadně nechci. Co tedy řeší inženýři v Mladé Boleslavi ? Ostatní koncernové vozy údajně neškubou ...

Se Škodou Felicia na samotný vrchol hor. Kam se hrabou moderní auta s pohonem všech kol

Žádné ESP, ABS ani další asistenční systémy, prostě jen řidič a auto. To byla panečku jízda!
28.01.2024 18:57
|
33
Reklama

Mazda CX-5 vypíná dva válce a využívá elektrickou pomoc, tradiční hodnoty ale ctí i nadále. Naštěstí

Nejprodávanější Mazda loni dostala další balíček úprav. Teď je o něco úspornější a stále skvělá
14.01.2024 09:08
|
1
Reklama

Audi postavilo nejsportovnější kombík na planetě. K jeho nastavení je potřeba vzít do ruky nářadí

Otestovali jsme Audi RS 4 Avant Cometition Plus. Je to jediné kombi zkonstruované na závodní okruhy
12.01.2024 13:12
|
0

Oblíbený konkurent Škody Superb přišel o spalovací motory. Jezdí skvěle, ale ne moc daleko

Peugeot 508 patří mezi nejkrásnější a nejlépe jezdící manažerské vozy střední třídy. Má to ale háček
07.01.2024 08:43
|
6

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
4

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV