Reklama
Testy

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Mercedes CLE kupé nahrazuje kupé třídy C, E a částečně i S. Ale není to žádný kočkopes. Je to krásné klasické dvoudveřové kupé, jemuž by ale více slušel šestiválcový motor (je v nabídce u verze 450 4MATIC i vrcholné 53 AMG) místo čtyřválce, který jsme měli k dispozici. I ten má ale své přednosti, zejména nízkou spotřebu při jízdě ustálenou rychlostí. Samou chválu zaslouží jízdní vlastnosti Mercedesu CLE kupé. Jeho podvozek dokáže pobavit na okreskách i poskytnout parádní pohodlí na dlouhých trasách.

Nahrazuje až tři modely

Nabídka osobních vozů značky Mercedes-Benz na českém trhu prochází aktuálně revolucí. Mimo jiné se za poslední roky zcela obměnila nabídka kupátek, které v historii této prémiové automobilky vždy hrály významnou roli.

Minulostí jsou nejen modely CL a CLK, ale kupátka odvozená od tříd C, E a S. Aktuálně Mercedes-Benz nabízí pouze čtyřdveřové kupé CLA postavené na platformě a technice nejlevnějších aut značky, a pak supersportovní Mercedes-AMG GT ve dvoudveřovém i čtyřdveřovém provedení.

Všechno mezi nimi by měl vykrýt nový model CLE kupé, který je v současné době silně nastupující elektromobility tak trochu zjevením a pro konzervativní příznivce značky zároveň závanem starých dobrých časů. Nejen designem, ale i filozofií asi nejvíce připomíná právě starší modely CL a CLK, když stojí rozkročený mezi více modelovými řadami a chce v hávu tradiční dvoudveřové karoserie kupé nabízet jak duch GT, tedy luxusního cestování na dlouhé vzdálenosti, tak sportovních zážitků na okreskách. Na délku měří 4,85 metrů. Jde tedy o velké auto blížící se spíše třídě E, než C.

Krása střídá nádheru

Nerad popisuji design, protože jde podle mě o veskrze individuální záležitost každého soudruha, ale tady se prostě neudržím. Také při pohledu z boku slintáte nad obří přídí a splývavou vlnkou obtékající kabinu s minimalistickým prosklením? V přední i zadní části karoserie navazuje Mercedes CLE kupé na ty nejpohlednější vozy značky. Je výrazný, ale ne agresivní. Preferuje ladnost a eleganci. Kdo preferuje agresivitu, tomu je určena nejnabušenější verze AMG 53. Ta dost popírá to, co píšu o testované 300 4MATIC a vlastně všech ostatních variant bez označení AMG.

Více snímků i postřehů ke karoserii naleznete v galerii nad tímto textem. Tam jsem také přesunul většinu postřehů k interiéru Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé. Shrnu je tím, že kaskádovitou přístrojovou desku z třídy C považuji pro tento vůz rozhodně vhodnější, než opulentní předisplejovanou přední desku z řad E, nebo dokonce S. To ale neznamená, že bych interiér schválil bez výhrad. K šílenství mě přivádějí zejména titěrné dotekové ovladače na volantu, s nimiž řidič nikdy neudělá napoprvé, co jsem si plánoval. Jen vynulovat hodnotu spotřeby na palubním počítači mi trvalo asi půl minuty. A to nemluvím třeba o ovládání hlasitosti.

Zdánlivou výhodou je relativně sofistikované hlasové ovládání, díky němuž se tlačítka nemusejí používat tak často. Ani ono ale není z mého pohledu bez výhrad. Kdykoli jsem si začal při jízdě nahrávat na záznamník v mobilu postřehy k testování auta, stačilo použít slovo "mercedes", a v tu chvíli se hlasové ovládání aktivovalo, a zároveň mi záznamník u telefonu připojeného přes Android Auto vypnulo. Skončilo to tím, že jsem musel zcela deaktivovat hlasové ovládání. A neudělal jsem to poprvé. Často totiž tenhle "pomocník" zasahuje i do konverzace členů posádky rádoby vtipnými poznámkami typu: "Víš, že láska se na googlu vyhledává častěji než nenávist".

Ještě se ale vrátím k designu interiéru testovaného vozu, kde se vkusně mísily ušlechtilé materiály a vůně. Kombinace světlé kůže, černého klavírního laku, oceli a karbonu působí nadmíru luxusně. Navíc nešlo o nic přeplácaného, například z pohledu ambientního osvětlení.
Zdroj: Autosalon
Podívejte se, co si o Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé myslí kolega Hrubis z televizního Autosalonu.

Při ustálených 90 km/h spotřeba 5,4 litru

Pojďme ale k jízdním dojmům. Začnu tím, že se v autě sedí proklatě nízko, přesně, jak jsem u pravověrných kupátek zvyklý z dob minulých. Příznivci pohodlného nasedání do SUV, nebo SUV Coupé asi budou prskat, ale ti ať dál ani nečtou. Mercedes CLE kupé je totiž auto, které je pravým opakem vozů SUV. S nízkým těžištěm, s pocitem propojení řidiče s podvozkem a silnicí. Skvělou aerodynamikou a nízkou spotřebou.

Pod kapotou lze aktuálně volit ze tří různých motorů v šesti výkonových verzí. Základ tvoří benzinový a naftový dvoulitrový čtyřválec. Milovníci dieselu mají na výběr pouze z jediné varianty 220d (145 kW+17 kW z mild hybridního systému) s pohonem zadních kol. Základní benzinová varianta 200 a 200 4MATIC (je tedy možné mít i pohon všech kol) se chlubí až 150+17 kW výkonu. A další na řadě je už námi testovaná verze 300 4MATIC se 190+17 kW maximálního výkonu. Šlo tedy o nejsilnější čtyřválec.

Že jde o čtyřválec, jsem poznal okamžitě. A okamžitě mi čtyřválec v tomto autě začal vadit. Objektivně mu přitom není moc co vyčítat, zvlášť ne na papíře. Jeho dynamika je i v rámci prémiových kupé velmi dobrá, o spotřebě ještě bude řeč. A osobně rozhodně netrpím mánií oplakávat šestiválce a osmiválce všude, kde se vyskytovaly. Jenže k Mercedesu CLE kupé by se mi prostě ladnost, plynulost a noblesa šestiválce hodila mnohem víc než čtyřválec, který je i v kombinaci s devítistupňovým automatem a elektřinou z mild-hybridního systému přece jen trochu ucukaný a nevycválaný. Jeho dynamika přichází po prudkém šlápnutí na plyn se zřetelnou prodlevou a tak trochu buransky.

Kdo chce, ten má naštěstí možnost si šestiválec v Mercedesu CLE kupé pořídit. Jde o benzinový motor o objemu tří litrů s mild-hybridní technikou. Připlatí si ale minimálně o čtvrt milionu víc, než za nejsilnější čtyřválec, což je částka, kterou i zájemce o kupátko od Mercedesu zřejmě bude zvažovat. Základní šestiválcová verze má označení 450 4MATIC a výkon 280+17 kW. Vrcholná verze Mercedes-AMG CLE 53 4MATIC se stejným motorem je vyladěná dokonce na 330+17 kW, ale stojí o dalšího čtvrt milionu víc, takže už se bavíme o základní ceně dosahující 2 244 550 korun s DPH. Všechny motorizace pro Mercedes-Benz CLE kupé mají mild-hybridní techniku a devítistupňovou automatickou převodovku.

Ale zpátky k našemu nechtěnému čtyřválci. I když mu v některých situacích na prémiové kupátko chybí charakter a plynulost, tak dynamika na předjíždění nám ve finále připadala více než dostatečná a na okreskách jsem ho bral na milost spíš než při dlouhých jízdách. Elektřinu z mild-hybridního ústrojí jsme při prudkém zrychlování ani při vykrývání hluchých míst z hlediska výkonu a točivého momentu moc nevnímali, ale má nezanedbatelný podíl na skvělé spotřebě auta. Výrobce udává konzumaci kolem sedmi litrů benzinu na 100 kilometrů. Námi naměřené hodnoty, zejména v některých specifických jízdních módech, ale papírové sliby ještě výrazně překonaly.

Například při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili spotřebu pouze 5,4 litru benzinu na 100 km! Podotýkám, že se bavíme o 4,85 metru dlouhém autě s benzinovým motorem, pohonem všech kol a automatickou převodovkou! Pomohlo, že jsme většinou jeli na devítku, i když tam měla občas tendenci na chvíli spadnout osmička. Na nejvyšší rychlostní stupeň se motor převaluje na pouhých 1250 otáčkách.

O moc horší to díky skvělé aerodynamice nebylo ani při ustálených 130 km/h. To benzinový čtyřválec točí přibližně 1750 otáček a spotřeba se pohybovalo pouze kolem 6,5 litru! Ještě by vám s takovými hodnotami chyběl naftový motor? Faktem ale je, že reálná hodnota z běžných cest byla vyšší. Obvykle jsem jezdil v průměru kolem osmi litrů, ale to jsem využíval dynamiky auta a místy upaloval po dálnici až 190 km/h. V ekonomickém módu snižování spotřeby hodně pomáhá i časté plachtění s vypnutým motorem. Díky výborné aerodynamice auto doplachtí opravdu daleko.

Jízdní vlastnosti u testované verze dokázaly téměř dokonale naplnit dva zdánlivě protichůdné požadavky - na pohodlí na dlouhých trasách a zábavnost na okreskách. Auto sice neláká k úplně sportovní jízdě, spíš slouží k takovému skoro až zenovému ježdění, ale když mu hrábnete do vlasů, tak si to nechá líbit. V zatáčkách se chová neutrálně a vzhledem k jeho velikosti překvapivě lehkonoze. Na dlouhých trasách nechybí komfort ani při přejíždění výraznějších nerovností. A to jsme obouvali poměrně sportovní rozměry pneumatik 245/40 R19 vpředu a 275/35 R19 vzadu a měli příplatkový přitvrzený podvozek k AMG sadě. Přesto ani ve sportovním režimu nebyl mercedes nepohodlný a ani v komfortním přespříliš uhoupaný. Rozdíl mezi nimi nebyl nijak markantní. A v obou jízdních módech se mi líbilo i přesné a relativně strmé a komunikativní řízení s příjemným rejdem.

Konkurenti na prstech jedné ruky

Věkem patřím přesně k cílové skupině tohoto auta. Výší konta zatím úplně ne, ale třeba za pár let... Každopádně Mercedes-Benz CLE kupé považuji za skvělý lék proti pánské krizi středního věku. Jde o auto, do kterého asi jeho majitel nebude cpát rodinu, byť by se mu to na zadní sedadla i do kufru asi podařilo, jak se můžete podívat v galerii. Pánům středního věku toto kupé spíše dopomůže k výrazně mladší spolucestující, se kterou si můžete splnit spousty snů, na něž v dosavadním životě nebyl čas nebo vůle.

Mercedes CLE kupé nemá na českém trhu příliš konkurentů. Na první dobrou mě napadá Audi A5 (S5) Coupé, BMW řady 4 a Ford Mustang. Audi je ale menší, méně luxusní a blíží se ke konci životního cyklu, bavorák je sportovnější, méně elegantní a Mustang se svým pětilitrovým osmiválcem pod kapotou, to je kapitola sama pro sebe. 

Mercedes CLE kupé se dá aktuálně pořídit od 1 478 620 korun v základní benzinové specifikaci s pohonem zadních kol. Námi testovaná varianta 300 4MATIC s pohonem všech kol a nejsilnější verzí benzinového čtyřválce stojí od 1 729 090 korun. Jde o nejprodávanější specifikaci, kterou jsme porovnali s Audi A5 Coupé 45 TFSI S tronic quattro a BMW 430i xDrive Coupé - podívejte se ZDE. Konkrétní testované auto ale disponovalo dlouhým seznamem příplatkové výbavy za více než tři sta tisíc korun, takže se jeho cena vyšplhala na 2 045 808 s DPH. To je pořád ještě částka, která by se dala kompletně odečíst z daní. Základní varianta se šestiválcem 450 4MATIC se prodává od 1 979 560 korun, vrcholné provedení 53 AMG od 2 244 550 korun. Kompletní ceník s dalšími informacemi naleznete ZDE.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama

Mercedes-Benz EQB neotravuje řidiče, naopak ho hýčká komfortem. Cenou útočí na Škodu Enyaq

Testovali jsme německé SUV do zásuvky se základní motorizací a dojezdem až 533 kilometrů
12.02.2024 07:57
|
2

Ojetý Mercedes-Benz GLS se dá sehnat za rozumné peníze. Jeho zůstatková hodnota ale rychle klesá

Nejluxusnější SUV z Německa za 1,8 milionu korun? Ano, jenže má to svá úskalí
07.02.2024 17:57
|
2

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2
Reklama
Autosalon TV