Reklama
Testy

Mercedes-Benz EQB neotravuje řidiče, naopak ho hýčká komfortem. Cenou útočí na Škodu Enyaq

Testovali jsme německé SUV do zásuvky se základní motorizací a dojezdem až 533 kilometrů
Zdroj: Martin Lankaš

S pojmem rodinný elektromobil za rozumnou cenu si málokdo vezme do souvislosti německou prémiovou značku Mercedes-Benz. Jenomže právě její model EQB dokáže svou cenovkou konkurovat i oblíbeným vozům na našem trhu. Navíc poskytuje až sedm míst k sezení, bohatou výbavu i nevšední komfort. V loňském roce prošel modernizací, která přinesla nový vzhled a technologie. Otestovali jsme ho.

Mírná korekce

Mercedes-Benz EQB prezentuje automobilka jako praktický vůz do rodiny a svou stavbou tomu i napovídá. Hranatější tvar karoserie se drží jednoduchých linií bez výraznějších prolisů či extravagantních výstřelků. A nijak to nezměnily ani loňské úpravy vzhledu, jež se projevily hlavně na přední masce. Lesklé černé pole mezi světlomety je místo dvou pruhů osazeno malými trojcípými hvězdami a pozměněna byla i spodní část nárazníku, kde je chromované žebrování. Při pohledu z boku si rozdílu takřka nevšimnete a ani vzadu nejsou změny nijak patrné. Napoví pouze rozsvícení světel.

Německé SUV se tak nadále tváří navenek umírněně a lehce elegantně, což je naprostý kontrast proti tomu, jakým dojmem působí uvnitř. Palubní deska je směsicí materiálů i tvarů a zprvu se její moderní pojetí zdá do jisté míry nesourodé, nicméně lehce sportovní. V každém případě je uzpůsobení uživatelsky velmi přívětivé a oceňujeme také kvalitu zpracování, které dodává pocit luxusu.

Námi testovaná verze měla příplatkový paket Electric Art za přibližně 62 tisíc korun. Poznáte to podle výdechů klimatizace v růžovozlaté barvě, jež se objevuje zároveň na sedadlech či klíčku od vozu. Součástí je rovněž ozdobný vzor ve tvaru malých hvězd ve výplních dveří i nad odkládací schránkou před spolujezdcem. V kombinaci s ambientním osvětlení ve tmě hezky svítí. A vybírat můžete z celého spektra barev.

„Hovořte nyní, prosím“

Hlavní roli v interiéru přeci jen mají sdružené displeje s úhlopříčkou přes deset palců. Po grafické stránce jim nelze nic vytknout ani k jejich fungování nemáme větších výhrad. Rychlost mezi přechodem jednotlivých funkcí je ukázková a navigace s rozšířenou realitou vypadá skvěle. Pochvalu zaslouží i systém MBUX, co mimo jiné sbírá data od ostatních uživatelů, čímž dokáže řidiče včas varovat před výmoly a informovat o dopravní situaci na trase. Zároveň má nejlépe fungujícího hlasového asistenta. Viď, Mercedesi? „Hovořte nyní, prosím.“

Levou i pravou obrazovku ovládáte skrze dotyková tlačítka na příslušné straně volantu. Je to velmi intuitivní a na rozdíl od některých značek, co používají podobné ovládání, reagují na přejetí prstem snad pokaždé. Co trochu přidělává vrásky je fakt, že občas špatně vyhodnotí pohyb a například místo posunutí v menu dolu přeskočí doprava. U vzdálenějšího displeje to není až takový problém, sám o sobě je totiž dotykový.

Najdete tu také klasická tlačítka přímo pod ventilací s možností nastavit nejen teplotu, ale i regulovat rychlost ventilátoru popřípadě spustit klimatizaci. O úroveň níž je odkládací prostor, kde bylo v našem případě bezdrátové nabíjení. Změnou je chybějící touchpad na ovládání infotainmentu na středové konzoli. Zůstalo po něm jen mělké odkládací místo.

Mercedes-Benz EQB už v základu disponuje řadou bezpečnostních asistentů, co dokážou udržet vůz v jízdním pruhu, varovat před autem v mrtvém úhlu případně samočinně brzdit. Je zde i ten nejotravnější a zároveň povinný „pomocník“ upozorňující na překročení rychlosti. Za jeho deaktivaci si německá automobilka zaslouží medaili. Stačí totiž chvíli podržet na volantu tlačítko pro ztišení audiosystému a je hotovo. Samo auto vás na tuto zkratku upozorní. Prostě paráda.

Zaměřeno na pohodlí

Hlavní doménou stuttgartského elektromobilu je především komfort. Pocítíte ho ihned, co usednete za volant. Začíná to totiž pohodlnými sedadly s výrazně tvarovanými bočnicemi, které zvládnou tělo držet na místě i v prudších zatáčkách. Potěší i kvalita materiálů a vyhřívání už ve standardu. V našem případě bylo rovněž součástí elektrické ovládání.

V zadní řadě jsou naproti tomu sedadla o něco tužší a ve srovnání s těmi předními téměř rovná. Dělí se v poměru 40:20:40, a dokonce jsou posuvná až o 14 centimetrů. Díky tomu si můžete zvětšit zavazadlový prostor, případně zlepšit pohodlí pro třetí řadu, když si zvolíte sedmimístnou verzi. Za ní se připlácí zhruba 25 tisíc korun a zajímavostí je, že se využitelnost kufru s další dvojicí sedadel prakticky nemění. Prostor, který zabírají, v pětimístné variantě využijete jen na drobné věci, popřípadě kabely.

Kufr se svým objemem 495 litrů patří z hlediska konkurence, kam se řadí například Škoda EnyaqHyundai Ioniq 5, do slabšího průměru. Obsahuje příjemná praktická řešení v podobě menších odkládacích prostorů na bocích, háčků na tašky a také elastických popruhů po stranách. Škoda jen, že se odtud nedají sklopit zadní sedadla.

Dojezd přes 500 kilometrů

Mercedes-Benz EQB se momentálně nabízí se třemi motorizacemi, z toho dvě jsou s pohonem všech kol. My jsme testovali tu nejslabší s označením 250+, která jako jediná pohání pouze přední nápravu. Dosahuje výkonu 140 kW a maximálního točivého momentu 385 Nm, díky čemuž dokáže dvoutunový kolos rozpohybovat na rychlost 100 km/h za necelých devět vteřin.

Nástup síly je sympaticky pozvolný a podtrhuje fakt, že tohle SUV je hlavně o komfortu. Ani svižná jízda mu ovšem není cizí, i když vás do sedadel zrovna nezaryje. Po přepnutím do režimu Sport je totiž nárůst výkonu výrazně strmější, zároveň i zábavnější a reakce na plynový pedál mnohem citlivější. Připojování do pruhů, předjíždění a rychlé starty jsou pak pro něho hračka. Pravým opakem je Eco mód. Po jeho aktivaci máte v rukách apatické „ékvébéčko“, co se do rychlejší akce musí trochu přemlouvat.

Maximální dojezd elektromobilu činí podle výrobce 533 kilometrů. Na baterie o kapacitě necelých 67 kWh je to solidní hodnota, pro nás v zimních měsících ale nereálná. Naše spotřeba se v průměru vyšplhala na 22,4 kWh, což je velký rozdíl oproti udávaných 15,2 kWh. Nejblíže jsme měli k tomuto číslu při jízdě po městě, konkrétně necelých šestnáct kilowatthodin. Naopak nejvíce se mercedes zákonitě vybíjel na dálnici, kde jsme naměřili zhruba 25 kWh. Pokud už nastane čas navštívit dobíjecí stanici, umožní elektrické SUV nabíjet maximálním výkonem 100 kW. Do osmdesáti procent kapacity akumulátoru to zvládne za zhruba půl hodiny.

K ostřejší jízdě nesvádí

Po nabití můžete opět vyrazit na cestu a užívat si nevšedního pohodlí, jaké 4,7 metru dlouhé EQB nabízí i na delších trasách. Právě komfortní nastavení podvozku splňuje do puntíku to, co od rodinného vozu očekáváme. Skvěle žehlí větší i menší nerovnosti, přes které se jen plavně pohupuje, a zároveň ve vyšších rychlostech působí jistě a stabilně. Přejezd hlubších děr je sice doprovázené ne zrovna příjemným dunivým zvukem, ale do sedadla se to promítne jen minimálně. Navíc nikde nic nevrže, nebouchá, a to ani ve chvíli, kdy hladí kočičí hlavy.

Takové naladění nese s sebou samozřejmě i jednu nevýhodu. Vůz se v zatáčkách opravdu hodně naklání, což prakticky dokázalo zchladit naše choutky po dynamické jízdě. A nijak tomu nepřispívá poněkud tupější řízení, které až moc izoluje od dění pod koly. Nemluvě o volantu, co do figury sportovce měl poměrně daleko. Na druhou stranu se navzdory jeho větší tloušťce velmi dobře drží a vede. K tomu se jeho tuhost dá ovlivnit přepnutím do jednotlivých jízdních režimů.

Zaujme cenou

Mercedes-Benz EQB v samotném základu nabízí poměrně slušnou výbavu s řadou nejmodernějších technologií a funkcí. S námi testovaným motorem momentálně startuje na 1,3 milionu korun, v případě silnější verze s pohonem všech kol je to o sto tisíc více. Jsou to ovšem ceny, kterými dokáže konkurovat i těm nejprodávanějším elektromobilům na našem trhu včetně mladoboleslavského Enyaqu.

Vedle toho dává nahlédnout do světa prémiových značek, kdy potěší kvalitou zpracování a zároveň velmi komfortním svezením i odhlučněním. Silnými argumenty jsou v neposlední řadě i variabilita vozu, možnost převážet až sedm osob a relativně dlouhý dojezd na jedno nabití. Oproti konkurenci ale ztrácí v prostornosti, hlavně pak v šířce vpředu i vzadu, ani základní objem kufru nepatří mezi největší.

Další výhody i nevýhody naleznete v našem připraveném porovnání, kde jsme modernizované německé SUV postavili proti hlavním rivalům. Stačí kliknout zde.
Reklama

Diskuze

Ferda - 13.03.2024 21:08:36
Samozrejme ze ma moznost tazneho zarizeni, elektronicky vyklopne, s ESP stabilizaci privesu.
PavelB - 19.02.2024 18:55:37
Pokud stále nemá možnost tažného zařízení, není to rodinný vůz (nosič na kola).

Kia EV9 je obr pro majitele solární elektrárny. Elektronických pomocníků má až moc

Ultimativní elektromobil může prakticky nahradit i rodinný VW Multivan. Cenově je ale ještě jinde
08.02.2024 13:40
|
0
Reklama

Ojetý Mercedes-Benz GLS se dá sehnat za rozumné peníze. Jeho zůstatková hodnota ale rychle klesá

Nejluxusnější SUV z Německa za 1,8 milionu korun? Ano, jenže má to svá úskalí
07.02.2024 17:57
|
2
Reklama

Nejprodávanější SUV v Česku se zbavilo nepříjemného zlozvyku. Polepšilo si také v interiéru

Mezi prvními jsme dostali možnost strávit den za volantem modernizované Škody Kamiq a Scala
06.02.2024 18:28
|
6

Českým autem roku se stal Mercedes třídy E. Porazil konkurenční BMW i korejské elektromobily

Do finále ankety se dostaly jen dva čistě elektrické vozy. Vítěze vybralo 20 motoristických novinářů
06.02.2024 14:44
|
3

Modernizovaný Renault Captur se hodně změnil designem i cenou. Ještě se vejde pod půl milionu

Nabídne široký výběr motorizací, kde nechybí ani pohon na LPG. Potěší bohatším standardem
26.04.2024 12:00
|
0

Češi při mytí auta po zimě zapomínají na to nejdůležitější. Některé myčky to ale udělají za ně

Po zimním provozu se postarejte o podvozek. Chemické posypy totiž mohou poškodit jeho důležité části
25.04.2024 16:00
|
0
Reklama

Nejlevnější elektromobil na trhu po modernizaci zlevnil a přidal výbavu. Teď stojí 420 tisíc korun

Nová Dacia Spring je na historickém minimum. Nabídne dvě verze elektromotorů i obousměrné nabíjení
18.04.2024 14:04
|
3

Nový Citroën Berlingo míří do Česka. Zpět má spalovací motory i sedm míst k sezení

Oblíbená rodinná dodávka se zároveň vrací do segmentu osobních aut. Nabídne víc pohodlí
17.04.2024 15:55
|
0
Reklama
Autosalon TV