Reklama
Testy

Elektrické Volvo C40 přehodilo na zadní pohon. V našem testu ujelo 470 kilometrů na jedno nabití

Vyzkoušeli jsme modernizované SUV do zásuvky. Kdyby mělo lepší nastavení rekuperace, dojede dál
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Švédské kompaktní SUV přišlo na český trh v polovině loňského roku a teď se dočkalo modernizace. Ta přitom není vůbec malá, už jen proto, že se změnila poloha pohonu. V provedení s jedním elektromotorem má tak Volvo C40 místo předních poháněná zadní kola. To by byla ve světě spalovacích aut opravdu zásadní změna, která by proměnila charakter celého vozu (jak se ostatně stalo třeba u BMW řady 1, kde se pohon přesouval ze zadní na přední nápravu). I proto nás zajímalo, jak je to v případě elektromobilu. A tak jsme si k testu půjčili Volvo C40 ve verzi Single Extended Range, která slibuje vůbec nejlepší efektivitu a tím pádem i dojezd na jedno nabití.

Hlavně jednoduše

Tohle opravdu není facelift, ale jen příchod nového modelového roku 2024. Proto to na vzhledu vozu není poznat. Volvo C40 je tak i nadále stylovější kupé variantou modelu XC40, na rozdíl od něj se ale nabízí pouze s elektrickým pohonem. Nutno podotknout, že autu snížená záď se specifickými brzdovými světly sluší a spolu s kombinací zaslepené masky chladiče a námi zkoušené šedé barvy jde o docela pohledný kousek. Možná klame na fotografiích tělem, ale na délku má 4440 mm, čímž je delší než Škoda Karoq. I díky kapacitě kufru 413 litrů jde tak o standardně využitelné rodinné auto, nikoliv nějaký druhý třetí vůz do rodiny jen na městské popojíždění. Navíc je tu ještě úložný prostor pod přední kapotou, takzvaný frunk, kam můžete pohodlně schovat špinavý nabíjecí kabel.

Uvnitř modelový rok 2024 přece jen nějaké změny přinesl. Jsou to nové barvy interiéru a fakt, že už ani v tomto modelu nenajdete žádné kožené prvky. Sedadla mají látkový potah jako moderní gauč a jsou velmi pohodlná i díky vysouvací podpěře stehen. Samozřejmě nechyb švédská vlaječka všitá do švu. Hezkým novým detailem je i gumová 3D mapa švédského rodiště Volva tedy města Göteborgu, která zdobí panel před spolujezdcem a výplně dveří. Zbytek dveří kryje jakási plsť, zaměření na moderní udržitelné materiály je tedy jasně cítit.

Palubní desku samozřejmě známe dobře i z modelu XC40, je jednoduše pojatá, prim hrají dvě obrazovky. Středový panel je mírně nakloněn k řidiči, menu zábavního systému je jednoduché a přehledné, jen jsou některé položky zbytečně schované (o tom ale až za moment). Vynikající je propojení s Googlem, pokud se tedy chcete nechat navigovat podle jeho map, není nutné hned zapínat Android Auto. Kabina jako celkem působí vzdušně i díky velkému střešnímu sklu, vzadu je dost místa pro dva dospělé a snižující se střecha tolik nevadí. Prostřední místo je ale opravdová nouzovka, pod ním totiž vede masivní středový tunel.
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Poznáte zadokolku?

Volvo C40 se prodává se třemi pohony, tedy se základním Single, na dojezd zaměřeným Single Extended Range s větší baterií a jako Twin se dvěma elektromotory, který je připraven pro řidiče preferující co nejvyšší výkon a rychlost. Kompletní přehled technických údajů, výbavy a cen Volva C40 najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz.

My jsme tedy měli v testu model Single Extended Range s poháněnou zadní nápravou, středně výkonným motorem (184 kW / 252 k) a větší baterií o kapacitě 82 kWh, tedy 79 kWh využitelných. Auto zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 7,2 sekundy a maximální rychlost je jako u všech švédských vozů omezena na 180 km/h. I přes dvě tuny hmotnosti tak tohle Volvo působí velmi mrštně, také má k dispozici téměř okamžitě točivý moment 420 Nm.

Rozdíl mezi zadním a předním pohonem je nejvíc citelný při ostrém rozjezdu, kdy už přední kola logicky pod plynem nepodkluzují. Pokud budete vyjíždět ze štěrku na asfalt, vůz si může naopak efektně hrábnout zadními. V zatáčkách se také auto lépe vodí plynem, ale pocit z nějaké sportovní „zadokolky“ úplně nečekejte. Řízení působí lehčím dojmem, ale s větší citlivostí také nepřichází. Pro postřehnutí nějakých dalších změn by chtělo okamžitě přesedlat ze staršího modelu do nového. Zdá se tedy, že u elektromobilů je na rozdíl od spalovacích aut změna hnané nápravy znatelná spíš minimálně. Z hlediska podvozku je pak C40 tužším vozem.

Skvělý dojezd, ale mohlo to být ještě lepší

Velkou předností Volva C40 je bezesporu jeho nízká spotřeba. Právě elektrická SUV přináší nový paradox, kdy jde sice na jednu stranu o vozy s nulovými lokálními emisemi, ale jejich spotřeba je kvůli obrovské hmotnosti a velikosti tak velká, že delší výlet mimo domácí zásuvky vyjde dráž než s benzinovým osmiválcem. To naštěstí u švédského modelu neplatí. My jsme ho během testu nijak nešetřili, využívali jsme jeho akceleraci a strávili i část testovacího týdne na dálničních cestách. Výsledná spotřeba byla 16,7 kWh na 100 km. Pokud tedy bereme v potaz 79 kWh využitelné kapacity trakční baterie, jsme na reálném dojezdu 473 kilometrů, což je vynikající hodnota.

Spotřeba ale mohla být i nižší, kdyby Volvo nezašlo se zjednodušováním příliš daleko. Auto totiž na rozdíl od řady jiných elektromobilů nenabízí možnost rychlého nastavení rekuperace, třeba pomocí páček pod volantem v několika krocích jako tuzemská Škoda Enyaq. Místo toho je nutné najít v menu poměrně ztracenou položku nastavení, která umožní nulovou rekuperaci, tedy plachtění, automatickou a také řízení jedním pedálem. To v překladu znamená, že po sundání nohy plynu dojde k okamžitému nástupu maximální rekuperace, což vyžaduje na řidiči opravdu pečlivou práci s plynem. Pro co nejlepší spotřebu není ani vhodný automatický režim, který někdy jedná zmatečně a často nepředvídatelně. Pro pohodlné svezení tak nezbývá než plachtit, což je škoda.

Tento detail ale neubírá na celkové atraktivnosti Volva C40 s dojezdem, který už lze využít k opravdu běžnému cestování kamkoliv. A to i díky možnosti dobíjet na velmi vysoký výkon 200 kW i faktu, že si k vozu můžete pořídit dobíjecí kartu pro celou Evropu. Jediným zádrhelem tak jako u ostatních aut do zásuvky zůstává zatím cena, která je v porovnání se spalovacími auty extrémní. Menší Volvo EX30, které automobilka před pár týdny představila v Praze, by to ale mohlo vylepšit.

Jak si stojí Volvo C40 v porovnání s jeho konkurenty, jakými jsou například Škoda Enyaq nebo Hyundai Ioniq 5? Na to se podívejte v našem porovnávači, jehož výsledek najdete zde.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Elektrické Volvo EX30 je v Česku. Vsadilo na nízkou cenu, je mezi nejlevnějšími na trhu

Malé SUV do zásuvky je v základu o 130 tisíc levnější než VW ID.3. Na výběr jsou tři varianty
03.10.2023 13:57
|
2
Reklama

Volvo hlásí konec naftových motorů. Poslední možnost nákupu bude začátkem příštího roku

Benzinová motorizace to má u švédské automobilky také spočítané. Její konec má přijít v roce 2030
21.09.2023 07:25
|
1
Reklama

Konkurent pro Hyundai Staria se už rýsuje. Nové Volvo EM90 dostane základ od čínského výrobce

Platforma, na které bude nový model stát, by měla pocházet z modelu Zeekr 009
01.09.2023 14:30
|
2

Volvo postupně končí se sedany i kombíky. Už je stáhlo z významného trhu a sází jen na SUV a elektro

Velké hranaté kombi kdysi švédskou značku definovalo, nyní míří do propadliště dějin
04.08.2023 18:15
|
8

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV