Reklama
Testy

Citroën C4 X dobře navázal na komfort svých předchůdců. S naftou jezdí jen za pár litrů

Testovali jsme nový crossover s dieselem pod kapotou. Kufr pojme přes 500 litrů, je to ale sedan
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Je to jen dva týdny, co na český trh přišel nový model francouzské automobilky. Citroën C4 X rozšiřuje portfolio s poměrně unikátním konceptem – je to zjednodušeně řečeno varianta sedan od už prodávaného SUV C4. Mix je to tak zvláštní, že má konkurenty napříč nejrůznějšími kategoriemi, o to víc, že se nabízí s naftovým motorem pod kapotou, který menší SUV spíš opouští. Jak se s ním jezdí jsme mezi prvními zkoušeli v redakčním testu. Však na počítadle kilometrů přebíraného vozu svítilo pouhých 200 od doby, kdy vyjel z továrny.

Velký kufr, ale...

Citroën C4 X a C4 toho mají poměrně dost společného, počínaje tím, že oba stojí na starší platformě CMP. To zdůrazňuji hned na začátku proto, abychom ho nepovažovali za příbuzného dalšího nového crossoveru Peugeotu 408, který naopak stojí na modernější EMP2 a citelně působí jak dospělejší auto. I jednoduší řešení ale má své výhody, a jednou z nich je třeba cena, která v akci spadla pod půl milionu korun. My už vůz máme v našem katalogu (ovšem bez současné akce), jeho kompletní ceník najdete zde.

Zpět ale k charakteristice – C4 i C4 X mají shodnou příď, dokonce i rozvor. Auto ve stylu sedanu má ale logicky výrazně delší záď než SUV. Ta mu přidává na délku celých 24 cm i poměrně zajímavé vzezření, které zdobí hlavně specificky tvarovaná brzdová světla. Díky tomu je také v kufru poměrně dost místa, C4 X disponuje objemem 510 litrů, zatímco C4 má jen 380. Srovnání obou modelů najdete v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz.

Karoserie sedanu ale s sebou nese i nevýhody, z nichž některým šlo předejít. Nelíbí se nám například laciné řešení, kdy vzpěry víka zajíždí nezakrytě do prostoru kufru. Pokud si tam tedy uložíte zavazadlo, může se stát, že do něj narazí a víko nepůjde zavřít. Řada aut má přitom vzpěry zakryté a tak nepřekáží. Dalším detailem, kterému se šlo vyvarovat, je chybějící tlačítko pro otevření kufru na dálkovém ovládání. Pokud tedy přicházíte k vozu, musíte kufr ručně otevřít tlačítkem schovaným ve „výkusu“ víka, které se velmi rychle špiní. Druhou možností je tlačítko vlevo pod volantem. Pak už je tu jen klasický problém sedanů, tedy malý vstupní otvor, který značně omezuje využití kufru.

Přihrádky a šuplíky

Kabina působí na vůz kompaktní třídy poměrně vzdušně, její vzhled i palubní deska jsou v podstatě totožné s modelem C4, jehož test najdete pod odkazem vlevo od tohoto textu. Na náš vkus je prostředí možná až příliš jednoduché, palubní deska se před řidičem zužuje v malý displej se základními informacemi. Některé jiné značky umí z displeje nahrazujícího klasické budíky vytěžit víc. Tady není ani otáčkoměr. Ve tmě se nám ale líbilo mírné osvětlení z bočních stran obrazovky. Head-up displej na samostatně výsuvném sklíčku snad ani není nutný, v testované top výbavě ale byl.

I když se systém start-stop vypíná přes dotykový displej, nevadí. Tuto funkci si totiž lze označit za oblíbenou a pak se k ní dostanete po stisknutí jednoho tlačítka. Ostatně celé rozhraní multimédií je poměrně povedené s možností konfigurace plochy a přehlednými „widgety“ podobně jako na mobilním telefonu. Jen reakce by mohly být o něco rychlejší. Oceňujeme ale fakt, že se inženýři rozhodli dát klimatizaci vlastní tlačítka a otočné ovladače. Hned je život na palubě jednodušší.

V kabině se myslelo na praktičnost, a tak je tu rozeseto opravdu velké množství odkládacích prostor. Například spolujezdec má před sebou nejen klasickou přihrádku a nad ní výsuvný šuplík na dokumenty, ale i další menší s držákem na tablet nebo mobilní telefon. Může se tak po cestě dívat na filmy nebo sestavovat playlist.

Na zadních sedadlech je relativně dost místa, oproti C4 ale rozdíl není citelný (však také rozvor zůstal stejný). Během testu jsme ale měli problém s kotvami pro Isofix. Ty jsou skryté v sedadle pod zipem, nicméně tak hluboko, že se do nich nožičkami od podsedáků pro větší děti dalo jen těžko strefit. Při montáži se tedy hodně zapotíte a rozhodně to není ideální pro ty, kteří chtějí dětskou sedačku přehazovat třeba mezi vícero auty.

Jaký Citroën C4 je a co všechno ve svém interiéru nabízí, to najdete v následující komentované fotogalerii:

Jezdí za pár litrů

Také nabídka motorů u modelu C4 X odpovídá C4, lze si tedy vybrat mezi elektromobilem, dvěma benzinovými motorizacemi a turbodieselem. Poháněna jsou vždy přední kola a s manuální převodovkou je k mání jen základní motorizace. Testovaný 1.5 BlueHDi má výkon 96 kW, tedy stejně jako silnější zážehová jednotka, logicky disponuje výrazně vyšším točivým momentem s hodnotu 300 Nm. Kvůli hmotnosti je ale o desetinu sekundy pomalejší, stovka mu zabere 9,5 s, maximálně jede 206 km/h. Slibovaná spotřeba je 4,9 litru nafty na 100 km.

Motor se po nastartování docela ozývá, slyšet je hlavně na volnoběh a při rozjezdech. Jde jednoznačně o nejhlučnější variantu. Po zahřátí a ve vyšších rychlostech je to už ale v pořádku a na mírné zvýšení hluku by si bylo možné stěžovat snad jen při prudké akceleraci. Platí ale, že se osmistupňový automat snaží držet jednotku co možná v nejnižších otáčkách (v jakých nevíme, chybí otáčkoměr!). V režimu sport točí trochu výš.

Velmi dobrá aerodynamika vozu a stále relativně nízká hmotnost (1395 kg) přináší oprvadu zajímavou spotřebu. S autem jsme najeli zhruba 600 kilometrů. Na dálnici jsme byli schopni jet s průměrem rovných 6,0 litru nafty na 100 km, ve městě podobně. Na okreskách s klidnou nohou ale konzumace paliva výrazněji klesala a bylo možné jet i za 5,4 litru na 100 km. A to šlo navíc o nezajetý vůz! Pokud to spojíte s rozumnou 50litrovou nádrží, zaručí vám naftová motorizace opravdu velmi dobrý dojezd na jedno natankování.

Francouzsky pohodlný

Citroën C4 X je jakýmsi ideovým nástupcem Citroënu C-Elyseé, který ve své době nabídl opravdu pěkný kus auta za velmi malé peníze, ale bylo potřeba se vypořádat s jistým „plechovkovým“ projevem. To pro novinku rozhodně neplatí a ať už jde o zavírání dveří nebo přejíždění větších nerovností, nedočkáte se známých pazvuků a ozvěn.

Vysoký podvozek je s torzní příčkou na zadní nápravě opravdu jednoduchý, to ale neznamená, že by vás měl Citroën tendenci vyklepat. Naopak, budete se cítit komfortně. Je to dáno hydraulickými dorazy tlumičů, které chování vozu zjemňují. Výsledkem je tak pohodlné svezení. Auto sice párkrát poskočilo na větší příčné nerovnosti, jinak je ale schopné lehce držet stopu na rozbité silnici. Rázy od podvozku jsou minimální, je dobré ale počítat s náklony do ostřejších zatáček. Tenhle model není vyloženě stavěn na sportovní svezení, spíš si s sebou nese DNA pohodlný citroënů minulosti.

Mnohem víc se mu samozřejmě líbí na delší cestě. Solidní aerodynamika znamená menší hluk ve vysokých rychlostech. Až jsme si říkali, že měli Francouzi možná přehodnotit snahu postavit crossover a místo něj vyrobit úplně normální sedan, který by byl ideálem na dálkové cesty. Nestalo se, a tak se občas můžete vypravit do velmi, ale opravdu velmi lehkého terénu, jakkoliv je tohle auto vždy jen předokolka. Řízení je dost volné, posilovač účinný, alespoň se vám bude s lehkostí parkovat ve městě. Kdyby to byl kvůli dlouhé zádi problém, pomůže překvapivě kvalitní couvací kamera.

Dostupný většině

Je pravda, že karoserii sedan (jakkoliv je zabalena do trendy postavy crossoveru) není ideální pro každého kupujícího. Rodiny mají tendenci vybírat nafouklé vozy s představou, že se jim dovnitř přece nevejde kočárek, nebo že jednou budou muset odstěhovat pračku. Obvykle ani jedno není pravda.

Citroën C4 X nabízí komfortní svezení a i přes pár přešlapů ve funkčnosti poměrně praktický balíček, navíc s velmi úsporným naftovým motorem. Ten začíná na akční ceně 644 900 korun, v testované top variantě bylo potřeba připlatit dalších 100 tisíc korun navíc. Při dnešních cenách jde ale znovu o solidní kus auta za zajímavé peníze, tak jako kdysi v případě C-Elysée. O zájemce tedy snad nebude mít nouzi.

Jak si stojí Citroën C4 X proti konkurenci? Zkusili jsme ho srovnat s MG HS i Hyundai Tucson. Výsledek najdete v našem porovnávači, kam se dostanete tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

P-S - 13.03.2023 17:15:16
Dle fotek tahle verze displeje umí zobrazit otáčky motoru, nejspíš se musí jen přepnout zobrazení. Viz. návod k obsluze...
Veritas - 12.03.2023 20:10:44
pár= 2. To jen pro upřesnění, nevzdělaný autore. Dokončit alespoň základni školu by bylo na místě. Děláte ostudu.

Citroën C4 X je v Česku. V základu vyjde pod půl milionu korun, ale slevu nedostane každý

Dostupný crossover se začal oficiálně prodávat. Má velký kufr a v nabídce je i elektromobil
28.02.2023 16:27
|
3
Reklama

Pohodlí i velký kufr. Ojetý Citroën C-Elysée a Peugeot 301 toho umí mnoho za málo peněz

Francouzské dělnické duo dává přednost komfortu před rychlostí a jednoduchosti před složitostí
23.02.2023 13:29
|
3
Reklama

Citroën naděluje slevy až do výše 130 tisíc korun. Na ceny ze začátku roku to ale nestačí

Francouzská automobilka se zaměřila na své nejnovější modely. Nechybí kombík ani elektromobil
22.12.2022 15:21
|
1

Citroën dál rozšiřuje nabídku svých elektrifikovaných modelů. Nezanevřel ale ani na spalovací motory

Začátkem příštího roku dorazí na český trh dlouho očekávaná novinka v podobě crossoveru C4 X
21.12.2022 16:25
|
1

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV