Reklama
Testy

Auto roku 2021? Zcela nový Citroën e-C4 vypadá božsky a jezdí fantasticky. Není ale pro větší rodiny

Podvozek poskytl parádní komfort i zábavu v zatáčkách. Dojezd na jedno nabití byl v zimě krátký
Zdroj: Robin Běhal

Kříženec kompaktního hatchbacku, stylového kupé a městského crossoveru Citroën C4 dorazil na český trh. Redakce Autosalonu.tv byla mezi prvními v České republice, která dostala možnost žhavou novinku roku 2021 vyzkoušet. Web se zaměřil na čistě elektrické provedení označované zkratkou e-C4. Televizní pořad otestoval naftový 1.5 BlueHDi, jehož test se brzy objeví v některém z premiérových dílů.

Umělecké dílo na čtyřech kolech

Když se nová "cé čtyřka" prvně objevila na fotografiích, vyvolala doslova vlnu rozepří. Někdo si její extravagantní design vmžiku zamiloval, druzí jej naopak kritizovali. Jasně, vizáž je velmi subjektivní názor, ale jakmile jsme uviděli třetí vydání Citroënu C4 naživo, kouleli jsme očima. Ta karoserie s ostrými křivkami! Ta propracovaná příď s tvrďáckým výrazem! No a v neposlední řadě ta božská záď ve stylu kupé! Celý vůz nelze popsat jinak než jako umělecké dílo na čtyřech kolech. Šup s ním do pařížského Louvru.

Čistě elektrická varianta e-C4 se proti té konvenční téměř neliší. Bystří si všimnou pouze loga "e" na bocích automobilu a vstupu pro nabíjení. U obou verzí jsou potom k dispozici ocelová 16palcová kola nebo lité 18palcové disky s líbivým vzhledem.

Elektromobilu už od základní verze Live Pack svítí na cestu LED denní svícení. Ledkové hlavní světlomety a mlhovky s funkcí přisvěcování do zatáček jsou pak k mání od druhé výbavy Feel. Pro fajnšmekry je zde ještě automatické přepínání dálkových světel, které se stalo součástí vyššího výbavového stupně Shine.

Bohužel s tímto systémem jsme během týdenního testu nebyli zcela spokojeni. Využívá již zastaralejší technologii. Jakmile uvidí protijedoucí vůz nebo světla v obci, vypne dálkové světlomety úplně. Neumí vykrývat jednotlivé segmenty zvlášť jako například některé sourozenecké opely. Přepínání je navíc často opožděné, čímž dochází k oslňování ostatních účastníků provozu.
Reklama

Krásný a uspořádaný zároveň

Ani v interiéru žádné velké odlišnosti oproti spalovacím provedením nečekejte. Nalezneme zde pouze tlačítko s karikaturou blesku a lehce upravené prostředí palubního počítače i multimediálního sytému. Toť vše. Proč něco měnit, když kabina působí honosným a zároveň uspořádaným dojmem. Většina materiálů, tedy alespoň v námi testovaném autě (vrcholná varianta Shine Pack) byla kvalitních. Nechyběla hromada kůže, pohledných plastů či úžasně zpracovaných dekorů. No prostě paráda!

Posed za volantem je poměrně vysoko, spíše odpovídá tomu v SUV. Díky nastavitelnému volantu i sedadlům si řidič ihned najde vhodnou polohu. Okolí cestujících je opravdu velmi útulné, přehledné a intuitivní, takže jsme se během krátké doby v novém Citroënu e-C4 cítili jako doma. Překvapil nás dobrý výhled z auta, který nebyl karoserií ve stylu kupé nijak výrazně zhoršen.

Ještě na chvíli se ale vrátíme k sedadlům, která doopravdy stojí za zmínku. U většiny modelů Citroën totiž bývá zvykem, že disponují vskutku prvotřídním designem, ale to je tak všechno. Sedadla v nové "céčtyřce" však prošla zásadní proměnou a nyní nejsou jen krásná, ale rovněž funkční. Skvěle držela tělo v prudkých zákrutách a na dlouhých cestách bravurně podpírala záda. Ta nás ani po stovkách ujetých kilometrů nezačala bolet.
Reklama

Displeje super, tedy až na jeden

Přístrojová deska je převážně potažena gumovými segmenty a zdobena fešnými plasty. Na první pohled se může zdát dosti vysoká, ale po chvíli jsme si v dobrém slova smyslu zvykli. Působí totiž robustně, což vnáší pocit bezpečí a jistoty.

Ze středu přístrojové desky se tyčí 10palcový displej multimediálního systému (od základní verze Live Pack), který je jakýmsi řídícím centrem celého automobilu. Ovládají se skrze něj běžné aplikace jako rádio či navigace, ale také se zde konfiguruje elektrický pohon.

Přes již zmiňované tlačítko s bleskem ve znaku na středové konzoly se řidič proklikne právě do "elektrického menu" na obrazovce. Tady si může libovolně nastavovat třeba dobu nabíjení, nezávislé topení a dokonce i vidí, jestli rekuperuje (proces přeměny kinetické energie dopravního prostředku zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění), nebo zrovna čerpá energii z baterií.

Samotný displej nabízí slušné grafické zobrazení i jednoduché ovládání. Jen by mohl být o něco vyšší. To o head-up displeji už říci nelze (standard od výbavy Feel Pack). Snad by bylo lepší, kdyby v testovaném autě vůbec nebyl. Doslova a do písmene překážel ve výhledu. A to především kvůli zastaralému způsobu promítání informací na skleněnou plošku, nikoliv na čelní sklo.

Naštěstí má řidič nového Citroënu e-C4 vždy po ruce ještě digitální palubní přístroj za volantem, který je sice poměrně malý, ale poskytuje veškeré důležité informace o jízdě. Líbilo se nám jeho designové zpracovaní i ledkové podsvícení. Jde opět o něco neotřelého což není nikdy na škodu.
Reklama

Méně je někdy více

Zkoušená vrcholná verze Shine Pack se mimo jiné pyšní i bezdrátovým dobíjením, řadou nejmodernějších asistenčních systému, vyhřívanými předními sedadly či osmi reproduktory. Aby ne, když na českém trhu vyjde na bezmála 920 tisíc korun. Za základní provedení Live Pack s obdobným pohonným ústrojím potom dáte 799 900 Kč. Musíte si ale vystačit s manuální klimatizací, 16palcovými koly anebo jen se čtveřicí reproduktorů. Užší je i paleta asistenčních systémů.

V porovnání s variantami se spalovacími motory se však stále jedná o astronomickou částku. Nový Citroën C4 s motorem 1.2 PureTech (74 kW) ve variantě Live totiž přijde na pouhých 369 900 Kč. Pravda, výbava nezahrnuje žádné luxusní prvky ani nadčasové technologie, ale klimatizace, menší displej i armáda pomocníku ji rozhodně nechybí. A znáte to, méně je někdy více.

Nejdražší spalovací verzi pak zastupuje Shine Pack a naftový agregát 1.5 BlueHDi o výkonu 96 kW, který spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou. Cenovka v tomto případě činí 659 900 Kč. Kompletní ceník nového Citroënu C4 naleznete zde, elektrického provedení potom tady.
Reklama

Větší zvenku, menší uvnitř

V dnešní době začíná být čím dál tím komplikovanější určit, o jaký typ automobilu konkrétně jde, a do jakého segmentu vlastně patří. Vzorovým příkladem je právě nový Citroën C4 (e-C4), který výrobce dle vnějších rozměrů zařadil mezi kompaktní hatchbacky. Přitom karoserií připomíná spíše SUV kupé, jako třeba u BMW X4. Tak i tak jsou tyto kategorie doslova nabité silnou konkurencí. Letmo zmiňme například Škodu Scala, Toyotu Corolla, Mazdu 3 či Ford Focus. Proti elektrické verzi potom stojí třeba Volkswagen ID.3, Nissan Leaf nebo Mazda MX-30. Podrobné srovnání s nimi najdete zde.

Nový Citroën C4 přerostl předchozí generaci, tedy druhou, ve všech udávaných parametrech exteriéru. Na délku měří 4360 mm (+31), na šířku 1800 mm (+11) a na výšku 1520 mm (+27). Rozvor náprav potom ukrajuje 2670 mm (+62).

V kabině už je situace o poznání jinačí. Stylová karoserie se totiž negativně podepsala na vnitřní prostornosti. A nepotvrzují to jen naše dojmy, ale i naměřené údaje. Nová "cé-čtyřka" například poskytuje méně místa na kolena v první i druhé řadě sedadel. O poznání horší hodnoty vykazuje rovněž šířka vpředu, ale i vzadu. Nejzásadněji se však karoserie à la kupé podepsala na výšce nad hlavou. Zatímco v 1. řadě sedadel se ještě pohodlně posadí cestující s výškou nad 180 cm. Ve 2. řadě sedadel by už takovýto pasažér musel sklonit hlavu. Třetí místo uprostřed postačí spíše jako dětské sedátko nebo maximálně "nouzovka" pro dospěláka.

Maminky s dětmi asi nepotěšíme, když avizujeme, že ISOFIX je k dispozici pouze na zadních dvou sedadlech, nikoliv vpředu na místě spolujezdce. Pozitivnější zprávou bude prostornost zavazadelníku, jelikož pojme konstrukci kočárku včetně korbičky. Ve srovnání s předchůdcem neztratil ani litr, stále nabízí 380 litrů úložného prostoru. Maximální přepravní kapacita se naopak ještě navýšila z 1183 na 1250 litrů. Námi naměřené údaje interiéru i kufru naleznete zde.

Praktiky a převozníky nejrůznějších "sarapatiček" nadchne nový Citroën C4 množstvím odkládacích schránek. Je jich tady opravdu spousta, takže si své místo najde opravdu každičká věc.
Reklama

Špetka výkonu navíc by bodla

A teď už k pohonné jednotce. Nový Citroën e-C4 se na českém trhu prodává výhradně s jedním elektromotorem, disponujícím výkonem 100 kW a maximálním točivým momentem 260 N.m. Potřebnou energii získává z 50 kWh akumulátoru, kterou následně posílá prostřednictvím bezestupňové převodovky na přední nápravu.

Právě volič převodovky nás občas vytáčel k šílenství. Často ignoroval naše povely a žil si svým vlastním životem. Když se mu zachtělo, slitoval se a nechal nás zvolit požadovanou polohu (P R N D B). Jindy ale odmítal fungovat a trvalo desítky sekund než se umoudřil. V kritických situacích, kdy jsme potřebovali nutně změnit směr jízdy, to bylo obzvláště frustrující.

Dojezd by měl dle výrobce činit 350 km na jedno nabití (WLTP). Nám se při testu povedlo na jedno nabití ujet přibližně 200 kilometrů, ale je pravda, že jsme se pohybovali převážné mimo městský provoz a částečně i po rychlostních silnicích. Pokud bychom jezdili pouze ve městě nízkou rychlostí, nějakých 250 km byl neměl být problém. Když nám došla "šťáva", ocenili jsme rychlost nabíjení. Do 80 procent se baterie zaplní už za 30 minut! Samozřejmě skrze rychlonabíjecí stanici. Jiné způsoby například přes wallbox či domácí síť zaberou pochopitelně mnohem víc času. Klidně i celý den.

Kombinovaná spotřeba by se dle Citroënu měla pohybovat kolem 18,3 kWh/100 km, což nám v zimním období přišlo téměř nedosažitelné. Už při 90 km/h si nová elektrická "céčtyřka" říkala o 18,7 kWh. A to nemluvě o dálnicích, kde při 130 km/h zkonzumovala dokonce až 30,1 kWh. Výsledek měření nás nepotěšil ani ve městě - 21,4 kWh. V porovnání s konkurencí ale nejde o nijak tragické hodnoty.

To samé platí pro dynamiku pohonné jednotky. Prostě nenadchne, neurazí. Vůz z nuly na 100 km/h akceleruje za 9,5 sekundy a nejvýše se rozjede na 150 km/h. Dostačující, přesto bychom si uměli představit kapku hbitosti navíc. Zato palec nahoru dáváme inženýrům, kteří měli na starosti odhlučnění kabiny automobilu, protože je jedním slovem fantastické. Uvnitř není slyšet vůbec nic. Ani aerodynamický šum, hvízdání pneumatik či virtuální zvuk elektromotoru.
Reklama

Nejezdí, ale létá jako koberec?

Sladká tečka na závěr. Právě tímto heslem bychom asi nejlépe otevřeli kapitolu jízdních vlastností, které pro nás byly obrovským překvapením. Už dlouho se nám od Citrënu nedostalo auta s tak skvělým podvozkem jako v případě nové e-C4. Téměř dokonale kombinuje každodenní komfort s agilitou a hravostí.

Předností automobilu je kultivovaná městská jízda a kličkování v garážích obchodních center. To vše zvládá nový Citroën e-C4 na jedničku s hvězdičkou. Kabina je příkladně odhlučněná a podvozek skvěle odladěný. Fantasticky zvládá žehlit většinu nerovností při jakékoliv rychlosti. Občas dokonce vnáší pocit létajícího koberce. Jediné, co mu dělá problém, jsou zpomalovací prahy nebo hlubší díry.

Potom, co řdiče jízda ve městě přestane bavit, můžete beze strachu vyrazit na okresky, kde se elektrická "céčtyřka" opět ukáže v jiném světle. Zatáčky dokáže projíždět bez větších náklonů a bravurně bojuje s nedotáčivostí. Odvážnému řidiči, který se chce ještě víc pobavit, stačí při průjezdu zákrutou v apexu dupnout trošku na plyn. Vůz mu i přes pohon předních kol dovolí lehce a hlavně kontrolovatelně hodit zadkem.

Sebevědomě si bezemisní hatchback počínal také na dálnicích, kde zdařile maskoval vysoké rychlosti.

Druhé auto do bohaté domácnosti

Nový Citroën e-C4 sází na skvělé jízdní schopnosti a atraktivní design, který je ale na úkor horší vnitřní prostornosti. I proto bychom jej doporučili především jednotlivců, ale i párům, které žijí aktivní městský život jako druhé auto do domácnosti. I přes to, že se elektromobilita rozvíjí rychlostí blesku, stále není možné čistě elektrické vozy využívat jako ty spalovací. Vždy musí majitel takového automobilu počítat s omezením v podobě nízkého dojezdu a s ním spojeným častým a dlouhotrvajícím nabíjením.

Když ale vezmeme novou generaci Citroënu C4 jako celek i s nabídkou benzinových a naftových motorů, je to pro nás žhavý kandidát na evropské auto roku 2021. Však se už také probojoval mezi finalisty prestižní ankety - stejně jako třeba nová Škoda Octavia.
Reklama

Diskuze

Pavel Haška - 14.02.2021 07:32:20
Moc hezké auto. S manželkou o něm vážně uvažujeme (o tom elektrickém). Máme 3 děti. Udávaný dojezd je pro naše potřeby více než dostatečný. Nabíjet se bude auto doma z fotovoltaické elektrárny.
Rejpal - 09.02.2021 09:58:51
Povedené vozidlo. Zadní řada sedadel je dostatečná pro tři děti z nichž dvě už odrostly dětským sedačkám (je tam více místa než v Octavii).

První test modernizovaného Audi Q5 40 TDI quattro: Že je diesel mrtvý? Pak mě nazývejte nekrofilem

Motor 2.0 TDI posílil o 10 kW a ukázal, že může být ideálem i pro středně velké luxusní SUV
29.01.2021 20:07
|
2
Reklama

Test inovovaného Suzuki Ignis: Levné mini SUV s pohonem 4x4 jezdí za méně než 5 l benzinu na 100 km

Čtyřválcová dvanáctistovka pod kapotou terénního mrňouse využívá technologie mild hybrid. Pomáhá to
27.01.2021 16:32
|
8
Reklama

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
24

Srovnávací test Škody Octavia RS 1. a 4. generace: Babi, nejsi lepší, ale je s tebou větší sranda

V nové Octavii RS bychom chtěli vozit rodinu a mít jí doma. Z té první se nám ale nechtělo vystoupit
19.12.2020 17:38
|
16

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
0

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
5
Reklama

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
2

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2
Reklama
Autosalon TV