Reklama
Testy

Červený interiér a hodně pohodlí. MG HS ale brání v dokonalosti dost nedotažených detailů

Testovali jsme čínské SUV v nejvyšší výbavě. Je extrémně pohodlné, občas nás ale rozčílilo
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Čínská značka s britskou tradicí MG to na českém trhu i v Evropě pořádně rozjíždí. Prodeje jí stoupají, zejména díky tomu, že nabízí vozy kategorie SUV za poměrně zajímavou cenu. Přirovnávat ji třeba k Dacii by ale bylo chyba. O tom jsme se přesvědčili v testu výbavou našlapaného modelu MG HS. Ukázalo se ale také, že by to přece jen chtělo doladit ještě pár méně či více podstatných detailů.

Je to Mazda, není to Mazda...

Že čínské automobilky tak trochu opisují u západní konkurence, to jsme si už dávno zvykli. Okopírované designy nejrůznějších Range Roverů a BMW byly až přehnané, u MG se ale rozhodně nedá hovořit o kopírování. Jen takové lehké inspiraci. A my se vůbec nezlobíme, právě naopak. MG HS to s „mazdí“ přídí docela sluší a i v černé barvě doplněné o chromové prvky vypadá velmi dobře. Navíc nejde o žádnou levnou kopii. Kdybychom neviděli znak, klidně bychom auto přisoudili japonské automobilce. Když stojí na 18“ kolech, rozhodně vypadá velmi kvalitně. Top výbava také přidává LED světlomety.

Dvě nejvyšší výbavy Elegance a Exclusive dávají také možnost přikoupit si opravdu parádní interiér s koženými sportovně profilovanými sedadly v černo-červeném odstínu. To se opakuje i ve výplni dveří nebo na palubní desce. Až je s podivem, že jde o příplatek poměrně malý. Paket Style, jak jsem tato volba nazývá, totiž stojí 18 600 korun. Kompletní ceník MG HS najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz.

Přitažlivost interiéru ještě umocňují další detaily, jako například chromové zdobení na středovém tunelu. Kožený volant s tlačítky po vzoru starších Volkswagenů zase dostal kontrastní červené prošívání a kus chromu na své spodní rameno. Zajímavostí je, že digitální přístrojový štít i zábavní systém s navigací na středovém panelu jsou už součástí všech výbav. Tolik toho zjevně většina evropských automobilek nenabízí.

První náznaky jinakosti

Že nejde o úplně evropské auto začnete brzy cítit. Z vozu například není úplně ideální výhled, protože A-sloupky poněkud překáží směrem šikmo do stran a čelní sklo je velmi malé. Mimochodem, prostor mezi středovým displejem zábavního systému a vnitřním zpětným zrcátkem je tak úzký, že lze změřit roztažením palce a ukazováčku na pravačce řidiče. Člověk má pak pocit, jako by byl ve voze možná až příliš schovaný a některým lidem se kvůli tomu bude hůř odhadovat jeho velikost při parkování.

Naštěstí je MG HS vybaveno čtyřmi kamerami, které snímají okolí vozu a měly by řidiči pomoci s manévrováním. Ve skutečnosti ale neposkytují příliš dobrou orientaci, mají totiž velmi nízké rozlišení, nepoužívají praktické naváděcí čáry a ještě ke všemu jsou podivně umístěné (zejména ta zadní), takže poslouží tak maximálně k hrubému odhadu, kde se auto nachází.

Další skutečnou bizarností je ovládání klimatizace. To je nutné řešit z části přes dotykový středový displej. Velký je dost, má úhlopříčku 12,3 palce. Nicméně stránka pro ovládání navigace obsahuje opravdu titěrná virtuální tlačítka, do kterých je problém se strefit i když auto zrovna stojí. Zbytek plochy zabírá jen volné pozadí s obrázkem. Displej je kromě toho lesklý a okamžitě se upatlá. Horší to už být opravdu nemohlo. Na druhou stranu by to vyřešil asi poměrně jednoduchý softwarový update, tedy tento problém snad zmizí s nadcházejícím faceliftem. 

Více o MG HS a jeho nabízené výbavě se dočtete v komentované galerii:

Má trochu hlad

Pokud bereme plug-in hybridní model eHS jako samostatný (v našem katalogu to tak je), nabízí se HS jen s jediným motorem pod kapotou. Jde o přeplňovanou přímovstřikovou jedna-pětku o výkonu 119 kW a točivém momentu 250 Nm. V případě výbav Excite a naší Exclusive je spojený se sedmistupňovou automatickou převodovkou DCT, jinak má šestistupňový manuál. Vždy jsou poháněna přední kola. Škoda, konkurence má obvykle v nabídce i 4x4.

Vůz se startuje pohodlně tlačítkem, jenže ejhle: po prvním nastartování za studeného rána nám motor za několik sekund „chcípnul“. To bychom čekali u starého auta, ne u novinky. Možná to ale byl problém jen testovaného kusu. Každopádně až na tento problém jde o poměrně tichou jednotku, která se žádnou závratnou hlučností neprojevuje ani ve vysokých otáčkách. Díky rozumné hmotnosti vozu, která mírně překračuje 1,5 tuny, s ním jednotka nemá ani příliš mnoho práce. To dokládá stovka za 9,7 sekundy.

Automat řadí hladce, v testu se nám ale zdálo, že trochu potlačuje dynamické schopnosti motoru. Čekali jsme živější reakce. I tak ale motor stačil na rozumné svezení, nikde jsme nebyli brzdou provozu a na dálnici jsme se nemuseli schovávat do pravého pruhu tak, jako se nám to někdy dělo s levnějším a slabším MG ZS. Překvapením ale byla spotřeba. Nutno podotknout, že ne právě milým. Po ujetí 725 kilometrů po dálnicích, okreskách a Praze jsme skončili s hodnotou 10,1 litru benzinu na 100 km. To není právě dobrý výsledek, zejména když tabulka slibuje o tři litry lepší čísla. Za předvedenou dynamiku bychom si představovali nižší nároky. Alespoň, že nádrž má 55 litrů.

Silná stránka? Pohodlí

O klidném projevu benzinového motoru, o kterém nevíte takřka po celou dobu jízdy, už byla řeč. Nicméně tichost MG HS se pojí i s podvozkem, který je sám o sobě asi nejmilejším překvapením testovaného vozu. Nejenže je na palubě i ve vysokých rychlostech velmi příjemný klid, ale kromě toho je také podvozek nastaven na extra komfortní svezení. Jakoby se hodil přímo na české silnice. Přes nerovnosti se přenáší měkce, při jízdě po dálnici se zase jemně pohupuje. Dobře filtruje i některé stále nepěkné úseky D1 mezi Prahou a Brnem, které se v jiných vozech ozývají pravidelným bubnováním.

Komfort má samozřejmě svoje limity, zejména když po MG HS budete chtít svižnější svezení. Narazit v zatáčce ve vyšší rychlosti na příčné nerovnosti se bude rovnat spíš neposednému poskakování zádi než oblouku projetému s důvěrou. V ostřejším tempu se také auto víc naklání. Nepřidá ani nekomunikativní řízení, které vás do hry příliš nevtáhne. Výsledkem tak je, že vás MG HS svou povahou navede ke klidné jízdě. Tam se mu také líbí nejvíc a ideálně by se i hodilo na dálniční cestování, nebýt oné vyšší spotřeby.

Ostatně, top výbava Exclusive má kromě jiného v obsahu i adaptivní tempomat, takže už vážně nepřijdete o žádné moderní vymoženosti. To dělá delší cestování ještě příjemnějším. Je také fakt, že elektronické asistenty nezasahují u MG tak agresivně, jako u některých evropských značek, což jsme během cest jednoznačně ocenili.

Žádná lidovka

No a jak je to s cenou? MG HS v top výbavě rozhodně není žádná lidovka, ačkoliv se od základní verze až zas tak výrazně nevzdaluje. Auto začíná na 663 940 korunách, v top variantě Exclusive stojí 779 940 korun. Zaplatit 116 tisíc korun navíc za pořádný balík výbavy a k tomu ještě automat nám přijde jako velmi dobrá nabídka. My měli ještě paket Style, který cenu přiblížil na 15 stovek k 800 tisícům.

Pokud se hodláte smířit s vyšší spotřebou a nějakými těmi dětskými nemocemi, jde o velmi dobrou nabídku. V našem porovnávači se můžete podívat, jak je na tom za obdobnou cenu konkurence s benzinovými motory a automatem, a tedy srovnat třeba nabízenou výbavu. MG HS jsme postavili proti Hyundai TucsonŠkodě Karoq. Výsledek srovnání najdete zde.
Reklama

Diskuze

jarynek - 22.12.2023 21:40:45
Nejsem pražák, který kupuje boleslavské předražené půl vw a předražená ostatní auta ( kterými si zvětšují jisté tělesné partie) , takže posuzuji poměr cena/ užitná hodnota. Možná vypadám jako socka, což pražák nepochopí. seděl jsem v tom, a vypadá to fajn
Reja - 27.05.2023 06:06:58
Celkem slušný text, až na tu spotřebu. Sám mám HS a po tisícovce kilometrů je spotřeba 7.4l. Vodící čáry kamera ukazuje a prostor mezi vnitřním zrcátkem a displejem není nijak nestandardní.

MG odhalilo podobu nového HS. Cenově dostupné SUV teď bude ještě atraktivnější

Na český trh přijde britsko-čínská novinka během podzimu
20.04.2023 15:35
|
2
Reklama

Čínské SUV MG HS s benzinovým motorem vyzývá na souboj Škodu Karoq. Má vyšší výkon a nižší cenu

Novinka, která se hlásí k tradicím slavné britské značky, nabídne hlavně prostor a jízdní pohodlí
08.03.2023 10:13
|
9
Reklama

Terezina výzva: Poznáte rozdíl mezi holým MG ZS a jeho verzí v top výbavě? Podívejte se

Ve středečním Autosalonu Tereza testuje rovnou dvě varianty zajímavého britsko-čínského SUV
01.03.2023 15:11
|
9

MG HS je levnější než Škoda Karoq a vybavenější než Hyundai Tucson. Velikostí kufru ale zaostává

Čínskou novinku jsme porovnali s těmi nejprodávanějšími SUV na českém trhu. Udrží s nimi krok?
16.02.2023 17:49
|
18

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV