Reklama
Řidičův chleba

Známe triky, jak v době drahých pohonných hmot ušetřit palivo. Je to o vás

Špatný jízdní styl zvyšuje spotřebu až o pětinu. Naškudlit se dá ale bezbolestně i víc
Zdroj: Autosalon.tv

Možná vám to přijde jako banality. Ale tyhle banality, co tak nějak máme v hlavě, vám můžou ušetřit spoustu peněz. Jen je dodržovat.

Úspora až 20 procent

Podle ÚAMK vycházejícího z průzkumu Federace amerických zákazníků (FCA) je pětina spotřeby přímo závislá na našem jízdním stylu. Konkrétně jde hlavně o ostré starty na zelenou nebo zbytečné zvyšování rychlosti na dálnici nad limit. Ale těch „maličkostí“ je víc, a nakonec všechny dohromady mohou srazit spotřebu vašeho vozu až o polovinu! Tak se na ně podíváme:

Plynulá jízda

Taky někdy nevěřícně koukáte na řidiče, kteří celý dlouhý kopec sjíždějí s nohou na brzdě? Kromě toho, že opotřebovávají destičky, zbytečně zvyšují spotřebu. Ekonomičtější je brzdit motorem a podle rychlosti zvolit správný stupeň. Zázraky ale dělá plynulá jízda. Konkrétně neodpálit na křižovatce na zelenou, předvídat a dojíždět úseky před semafory a křižovatkami na volnoběh a na dálnici předjíždět v okamžiku, kdy nemusíte razantně sešlápnout plyn.

Špatná geometrie

Kdy jste naposledy byli na seřízení geometrie náprav? Nesprávná sbíhavost kol může zvýšit spotřebu podle ÚAMK až o deset procent. Základem je výměna sezónních pneumatik ve specializovaných servisech, kde snadno přijdou na to, že něco není v pořádku. Pokud jezdíte na celosezónních gumách, navštivte odborný servis, který odhalí špatnou sbíhavost, alespoň 1x ročně. Špatná geometrie náprav totiž také ničí pneumatiky.

Tlaky pod kontrolou

A jsme u pneumatik, které bývají velmi častým viníkem zbytečného plýtvání palivem, v tomto případě až pětiprocentním. Musejí být totiž správně nahuštěné. Proto se vyplatí zajet jednou za dva měsíce k čerpací stanici a zkontrolovat jejich předepsaný tlak, případně je dohustit. Hodnoty najdete buď na štítku nalepeném většinou z vnitřní strany dveří řidiče nebo v manuálu k autu. A pozor! Liší se podle zatížení auta, takže při plně naloženém autě byste měli tlaky odpovídajícím způsobem zvýšit. Podle průzkumů pneumatikářských firem v ČR jezdí víc než třetina řidičů na podhuštěných kolech.

Reklama

Kondice motoru

Další až čtyři procenta paliva může dělat stav motoru. Proto i u něj myslete na údržbu. Třeba na včasnou výměnu vzduchového filtru, který by se měl měnit cca po dvaceti tisících najetých kilometrech. Pravidelnou péči dnes v případě pohonné jednotky zajišťují hlavně odborné servisy, kam se vyplatí čas od času zajet a nechat vůz zkontrolovat. Hlavně před dlouhými cestami do zahraničí. Pokud vám ale přijde, že je například hlučné turbo a autu vadne akcelerace, zajeďte do servisu hned, ať se banální výměna filtrů nepromění v něco vážnějšího.

Starý motorový olej

„Vyjetý“ motorový olej může zvýšit spotřebu až o jeden a půl procenta. V tomto případě jde ale i o životnost agregátu. Máte přehled, kdy byste měli jít na výměnu oleje? Koukněte občas pod víko motorového prostoru, kde by měla být nálepka s datem. Pokud výměnu řešíte jinak, vyrobte si takový štítek sami, třeba pomocí permanentní fixy a lepící pásky. Doporučujeme také používat kvalitní oleje, nejlépe předepsané výrobcem.

Otevřená okna a klimatizace

Hlavně v létě je i při jízdě problém, jak uvnitř udržet přijatelnou teplotu. Ať už jde o klimatizaci nebo pootevřená okna. V obou případech můžete zbytečně spálit až 4 procenta paliva. Proto je dobré „nepřechlazovat“ interiér klimatizací (což má vliv i na vaše zdraví) a nemít otevřená okna při vysokých rychlostech. V takovém případě se chovají jako zbytečná brzda. Stejně jako nevyužitý box na střeše nebo neodmontované příčníky.

Zbytečná váha navíc

Zamyslete se nad tím, co zbytečně vozíte ve svém autě a na něm. Ušetřit můžete až 2 procenta paliva. Každé kilo navíc zvyšuje spotřebu. Pokud máte odnímatelné tažné zařízení, sundejte ho. Projděte si interiér i zavazadlový prostor, jestli v něm není něco těžkého, co vůbec na cestách nepotřebujete (nemrznoucí směs v létě, staré pití v PET lahvích atd.)

Pozor na víčko nádrže

A na závěr ještě dvě věci, které znamenají zvýšení spotřeby až o 0,7 procenta. Netěsnící nebo špatně dotažené víčko nádrže má hlavně v létě za následek zbytečné odpařování paliva. Podle několika průzkumů se tohoto prohřešku vůči své peněžence dopouští až 17 procent motoristů. Zvažte také, kdy je zbytečné nechávat běžet během stání na místě motor. Třeba při nákupu zmrzliny nebo čekání na manželku, která si odskočila něco vybrat do obchodu. Někdy je lepší, a hlavně hospodárnější, otevřít okna a nepálit u stojícího auta palivo.

Reklama

Diskuze

Milos - 04.01.2023 20:09:30
Nejvíce mi vadí agresivní řidiči a vychovávači. Jsou to psychicky narušení lidé kterým by měli být ridičáky odebrány.
Volič ODS - 31.08.2022 18:35:01
Když vidím zm*dy, co celý kopec stojí na brzdě jak na rýči, jsem nepříčetný a divoce na ně troubím a blikám! To není na sebrání řidičáku, ale i občanky a volebního práva! Když neumí brzdit motorem, ať jdou do picze!

Formule 1 bude od roku 2026 jezdit na odpadky. Syntetické palivo má snížit její uhlíkovou stopu

FIA také rozhodla, že se výrazně zjednoduší pohonné jednotky monopostů. Jde o hybridní systém
24.08.2022 08:00
|
0
Reklama

Blýská se na lepší palivové časy? Ceny benzinu a nafty klesly, tankovat můžete i pod 44 Kč za litr

Paliva prodávaná na českém trhu zlevnila zhruba o třicet haléřů. Ropa je nejlevnější od dubna
15.07.2022 15:30
|
24

Umístění palivové nádrže lze u auta poznat i bez známé pomůcky. Existuje totiž další trik

Zda se tankuje zleva či zprava má i své logické vysvětlení. Jde o pohodlí i bezpečnost řidiče
09.06.2022 07:35
|
47

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
13

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1

I moderní jízdní systémy jsou na aquaplaning krátké. Ke správné funkci potřebují kontakt s vozovkou

Při náhlém aquaplaningu není nejvhodnější hekticky sundat nohu z plynu. Vyplatí se rozvážnost
08.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV