Reklama
Nová auta

Drahé palivo tlačí Čechy do aut na LPG. Zájem se zdvojnásobil, na přestavbu se čeká i tři měsíce

Vysoké ceny pohonných hmot motivují české řidiče, aby hledali způsob, jak za dopravu ušetřit
Zdroj: Tiskový servis Petrol

Za poslední dva měsíce si Češi "užili" zdražování paliv ve velkém. Podíl na tom mají válka na Ukrajině, propad ekonomiky i inflace. Běžně tak lze na čerpacích stanicích vidět částky blížící se padesáti korunám za litr benzinu či nafty. Tada Čechů se tak uchyluje k alternativním způsobům přepravy a především volí stále levné LPG.

Zájem o vozy s LPG v zemí prudce stoupá. V prvním pololetí bylo podle České asociace LPG zaregistrováno skoro 2000 nových aut s touto úpravou. To znamená téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Spolu s tím roste zájem i o přestavby. Servisy jsou však návalem zákazníků zahlceny a už teď nové zakázky objednávají na říjen a listopad.

Obliba LPG je znát i v zahraničí

Statistiky Svazu dovozců automobilů uvádí přesné číslo registrace nových automobilů s LPG, kterých je 1985. Ale ani vozy s jinými alternativními pohony v oblíbenosti nezaostávají. Elektromobily a plug-in hybridy se rovněž těší oblibě, neboť jejich provoz vyjde v současné době levněji než standardní palivo. Hůř jsou na tom vozy na CNG.

Nárůst registrací nových vozů s LPG pohonem eviduje i Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za první pololetí bylo v EU registrováno 131 869 nových LPG automobilů, což znamená meziročně více než čtvrtinový růst. V prvním čtvrtletí přibylo nejvíc registrací nových LPG vozů v Německu (+287,7 %), ve Francii (+76,6 %) a ve Španělsku (+41,5 %). V období dubna až června narostl počet registrací ve srovnání s loňským druhým kvartálem nejvíce ve Španělsku (+57,6 %), ve Francii (+21,9 %) a v Německu (+10,3 %).

Přestavba může vyjít levněji než nové auto

Kromě nových aut s LPG se vozy hojně také přestavují, což ve výsledku vyjde levněji a navíc se přestavbové sady dají aplikovat na širokou škálu motorizací. Tím se dokáže snadno pokrýt vysoká poptávka. Člověk si tak kvůli přestavbě nemusí ihned kupovat vhodnější automobil.

Ministerstvo dopravy uvádí, že v prvním pololetí se realizovalo celkem 3895 přestaveb (jak montáže tak i demontáže). Oblíbenost vozů s CNG klesá, neboť jeho cena je také poměrně vysoká a navíc v České republice je pouze asi 200 plnicích stanic, zatímco načerpat LPG jde na více jak tisíci místech po celé zemi.

„LPG není primárně závislé na Rusku a jeho cena tudíž není tak citlivá na geopolitickou situaci, jako je tomu třeba u zemního plynu – CNG,“ řekl Ivan Indráček, předseda České asociace LPG. „Většinou stojí litr LPG přibližně polovinu toho, co stejné množství benzínu. V posledních týdnech, kdy stál benzín v průměru více než 47 Kč za litr, se litr LPG svou průměrnou cenou stále držel pod hranicí 20 korun,“ dodal Indráček.

Reklama

Diskuze

Leo - 27.07.2022 14:32:48
hele - 27.07.2022 12:23:18 To jsi hele chtěl říct spíše tak nejméně 7 až 10-ti násobek, jak je tomu u dodávek již teď. A to se ješte prozatím nic neděje, to pravé cenové inferno nadejde až se evropa bude chtít pokusit přežít alespoň nejbližší zimu!
hele - 27.07.2022 12:23:18
Desitky let levnou a stabilni ruskou energii, ktera umoznila dlouhodoby hospodarsky rust evrope - tu nechceme, ta je fuj.. Proto brzo nadejde temny stredovek a osobni mobilita zbyde jen pro vyvolene.. Amici ti plyn nedodaji a co dodaji bude stat 4nasobek

Češi mají raději LPG než elektřinu. Vozů na plyn se letos prodalo víc než těch do zásuvky

Nejprodávanější elektromobily mají Škoda, Hyundai a KIA. LPG vládne zejména Dacia
14.06.2022 07:18
|
5
Reklama

Zájem o LPG kvůli drahému benzinu raketově roste. Výběr nových aut na trhu je ale slabý

Češi se často uchylují k dodatečným přestavbám. LPG stále stojí polovinu toho co benzin
27.05.2022 09:04
|
5

Češi hledají recept na vysoké ceny benzínu. Výrazně roste zájem o přestavby aut na LPG

Ušetřit se dá až polovina nákladů. V kurzu jsou přestavby i modely LPG z výroby
11.03.2022 07:41
|
8

Ford už počítá se ztrátou 66 miliard korun pro letošní rok. Kvůli vývoji elektromobilů

Automobilka zveřejnila v polovině března výsledky hospodaření za minulý rok
28.03.2023 18:30
|
1

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0
Reklama

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1
Reklama
Autosalon TV