Reklama
Řidičův chleba

Zmatky střídají ještě větší zmatky. Praha zákaz buspruhů pro auta odložila, ale změny nejspíš budou

Původní návrh měl autům zcela zakázat používat autobusové pruhy. Nový je rozděluje do kategorií
Zdroj: praha.eu

Před několika měsíci se magistrát rozhodl, že navrhne Zastupitelstvu hl. m. Prahy zavedení absolutního zákazu používání autobusových pruhů pro osobní auta. Listopadové zastupitelstvo ale tento návrh nepodpořilo a bylo proti sjednocení jízdních pruhů pro MHD, Integrovaný záchranný systém a taxi. Tak tomu magistrát říká, mělo totiž jít o sjednocení pravidel používání těchto vyhrazených pruhů tím, že bude zakázáno většině aut. Po neschválení zastupitelstvem se magistrát rozhodl, že bude bojovat dál a pokusí si prosadit jinou, mírnější formu zákazu.

Magistrát si stojí za svým

V dnešní době je v Praze 56 kilometrů autobusových pruhů. 42 z nich není nijak omezeno a auta do nich vůbec nesmí. Ovšem 11 kilometrů je osazeno dodatkovými tabulkami, které řidičům přesně vymezují časy, ve kterých smí do pruhů vjíždět bez obav z pokuty. Jenomže to podle pražského magistrátu není dobře.

„Tento systém je zastaralý, neřeší zmatečnost a fakt, že se doprava změnila. Řidiči si musí pamatovat několik různých časových omezení podle jednotlivých městských částí. Zároveň už v Praze nemáme dvě dopravní špičky, máme jednu kontinuální. Tomu by měla odpovídat i preference MHD – jinak nedokážeme zajistit, že budou autobusy jezdit na čas. Proto jsme na zítřejší zastupitelstvo připravili i aktualizovaný návrh, a doufáme, že nad ním proběhne racionální diskuse,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Jak už jsme ale zmínili, využívání autobusových pruhů je dnes řízeno dodatkovými tabulkami, tedy standardním dopravním značením. Nejobvykleji jsou buspruhy pro auta omezeny ráno od 7 do 11 hodin a odpoledne od 14 do 19 hodin.
Reklama

Nový návrh, tři kategorie

Jakkoliv magistrát mluví o zbytečné zmatečnosti, novým návrhem, kterým chce zavést zákaz, jen v trochu jiném režimu, tu zmatečnost naopak podporuje. Magistrát řekl: „Jedná se o kompromis, který rozděluje vyhrazené jízdní pruhy do tří kategorií a tam, kde to není nutné, zanechává časové omezení, aby v nich mohly automobily mimo vymezené časy jezdit.“

Adam Scheinherr k tomu řekl: „Bude to jednoduché. První kategorie jsou komunikace, kde se nám zasekávají autobusy během celého dne a kde se nacházejí přechody pro chodce přes dva jízdní pruhy. V těchto případech by pro bezpečnost chodců buspruhy fungovaly non stop. V ostatních místech bychom chtěli sjednotit časy a buspruhy by fungovaly od 6:00 do 20:00, respektive od 6:00 do 19:00. Zohlednilo by se tak reálné rozložení dopravy. Do třetí kategorie by v tuto chvíli spadala jen ulice Československého exilu, kde by vyhrazený jízdní pruh fungoval pouze v ranních hodinách.“

Pokud bychom to měli zjednodušit, tak nový návrh některé buspruhy pro běžné řidiče zcela zakáže, některé povolí jen v noci a další jim povolí bez omezení. A to bude jistě řešeno totožnými dodatkovými tabulkami, jakými jsou vyhrazené pruhy osazeny i dnes.

Diskuze

Vinetú - 18.12.2020 23:15:00
Buspruhy, retardéry , úsekové měření rychlosti všechno k hovnu, stejně to všude stojí. Nejvíc mě serou ****** co do sebe ťuknou v koloně a pak zaparkují v levém pruhu a čekají na policajty.
Fr_von_Dr - 20.12.2020 15:13:18
Dopravní značení, nejen v Praze, směřuje k tomu, že se nebude dát městem vůbec pohybovat!!! Budu-li sledovat cyklopruhy, nestíhám sledovat svislé značky; budu-li sledovat svislé značky, setínám sledovat chodce u přechodů. Projent např. Koněvovu v Praze...

Praha nakoupila 27 elektromobilů za 20 milionů korun. První už si převzala

Nová auta budou používat speciální školy nebo další příspěvkové organizace napříč hlavním městem
03.12.2020 12:59
|
1
Reklama

Video: Bizarní příběh o BMW uvíznutém v Praze v parku na schodech má ještě bizarnější pokračování

Policie zveřejnila záběry jízdy v protisměru i rozhovor s mužem s klíčky, který tvrdí, že neřídil
24.11.2020 20:16
|
5

Praha dostala téměř miliónovou pokutu. Nesmyslně zvýhodnila bezplatným parkováním některá auta

Zdarma měly zóny jen hybridy s nižším výkonem. To se nelíbilo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
17.07.2020 20:14
|
6

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
2

I spolujezdec může způsobit nehodu. Od policie se dočká pokuty, stejně jako kdyby řídil

Povinné ručení i v tomto případě škody kryje. Řidič může po spolujezdci požadovat zaplacení škody
20.01.2021 06:45
|
0
Reklama

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama
Autosalon TV