Reklama
Řidičův chleba

Za nepřipoutaného spolujezdce řidič pokutu neplatí. Existují ale výjimky

Neplatí to pro například děti, za které je řidič jako dospělá osoba zodpovědný. Nebo pro zvířata
Zdroj: Škoda Auto

Na sociálních sítích koluje video, na kterém je vidět parta velmi rozjařených mladých lidí ze Slovenska, která si velmi netradičním způsobem užívá začátek léta. Jediný, kdo sedí v autě, je řidič. Trojice spolujezdců je výrazně vykloněna z auta, dvě dívky sedí na bočních rámech oken a mladý muž přes střešní okno zase na střeše.
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Nebezpečná jízda mladých lidí na Slovensku.

Jejich jízda se rozhodně nedá nazvat bezpečnou a raději nedomýšlet, co by se stalo, kdyby byl řidič nucen prudce zabrzdit. Video se dostalo až ke slovenské policii, která už jej řeší a hledá řidiče i nezodpovědnou posádku.

Co uvedl Ústavní soud

Moc dobře si pamatuji na to, jak mi řada řidičů, kteří mě vezli, tvrdila, že v případě, že se nepřipoutám, dostanou právě oni pokutu. Tato fáma koluje mezi motoristy i dnes, nezakládá se ovšem na pravdě. Snad definitivně to už v roce 2018 potvrdil Ústavní soud.

Ten uvedl: „Řidič rozhodně není zodpovědný za to, že se jeho dospělí a svéprávní spolujezdci v autě nepřipoutají bezpečnostním pásem na sedadle povinně vybaveným tímto zádržným systémem. Povinnost připoutat se bezpečnostním pásem je zákonem primárně uložena přepravované osobě, která je odpovědná za svou bezpečnost.“

To ovšem platí jen v případě, že řidič neporušil žádné povinnosti spojené s jízdou. Alkohol, drogy nebo zbytečně riskantní jízda takovým porušením jsou a pak je řidič za spolujezdce a jeho případná zranění či úmrtí právně odpovědný. A je úplně jedno, zda je připoutaný, nebo ne.
Reklama

Jinak je to u dětí

Jak vidno, za použití či nepoužití pásů tedy primárně zodpovídá přepravovaná osoba, která také zaplatí případnou pokutu, pokud je ovšem svéprávná a dospělá. Pokuta je u spolujezdců stanovena na maximálně 2000 Kč. Řidič ale musí spolujezdce na povinnost připoutat se upozornit a zároveň může odmítnout jízdu ve chvíli, kdy se posádka připoutat nechce. To platí zejména u profesionálních řidičů hromadné přepravy.

Pokud není pasažér dospělý a svéprávný, tedy typicky dítě, je řidič dle paragrafu 5 Zákona o silničním provozu povinen zajistit jeho bezpečnost, tedy ho připoutat. Pamatujte, že tato povinnost platí i pro přepravovaná zvířata nebo náklad.
Zdroj: Škoda Auto
Správné poutání na zadních sedadlech.

Výjimka pro těhotné neexistuje

Před pár měsíci mi do auta nastoupila těhotná známá, tehdy v dost pokročilém stádiu těhotenství a s opravdu velkým bříškem. Byla ráda, že si sedla a moc se jí nechtělo do připoutání a navíc mi tvrdila, že jako těhotná se poutat v autě nemusí. Není to pravda!

Ať už těhotná sedí za volantem nebo na místě spolujezdce, zákon ji z povinnosti připoutat se nijak nevylučuje. Jako nepřipoutaná spolujezdkyně může tedy zaplatit až 2000 korun pokuty. Jako řidička na tom finančně bude stejně, ale navíc jí k tomu správní úřad přidá tři trestné body do karty řidiče. Nehledě na fakt, že i malá nehoda by vzhledem k jejímu stavu mohla mít fatální následky.
Reklama

Už se zlepšujeme

Na používání bezpečnostních pásů pravidelně dohlíží policie po celém Česku. A ačkoliv při těchto pravidelných akcích často řeší i desítky nepřipoutaných řidičů, situace s bezpečnostními pásy se zlepšuje. Roman Budský, dopravní expert z Platformy Vize 0 k tomu řekl: „Z dlouhodobého sledování bylo zjištěno, že průměrně se poutá více jak 92 % řidičů a více jak 98 % spolujezdců vpředu. Ovšem vzadu se pravidelně poutá jen 72 % cestujících. Míra používání bezpečnostních pásů v Česku se postupem času zvyšuje a vyrovnala se průměru za celou Evropskou unii.“

Dále ale upozorňuje: „Nepřipoutaný řidič či spolujezdec při cestě mimo obec má v případě nehody šestkrát vyšší riziko smrti. V obci je toto riziko dokonce osmkrát vyšší.“

Diskuze

Tomáš - 11.07.2020 14:03:45
Pokud tedy dospělý spolujezdec připoutaný není, v případě silniční kontroly se nesmí prokazovat žádným průkazem totožnosti a řidič musí tvrdit, že jde o osobu zbavenou nesvéprávnou, či zbavenou svéprávnosti.
Anna - 11.07.2020 14:39:58
Asi jsi nečetl správně. Pokud bude řidič tvrdit, že spolujezdec není svéprávný, zodpovídá za jeho připoutání on a pokutu tedy platí řidič :-) Navíc neprokázání totožnosti na výzvu je tuším další přestupek. ;-)

Řidička v mercedesu zabila pod vlivem zakázaných látek při nehodě policistu. Vyvázla bez zranění

Podle policejního prezidenta požila snad všechny dostupné drogy. Skončila za mřížemi
06.07.2020 11:24
|
34
Reklama

Tři lidé zemřeli po srážce dvou aut. Zavinil ji nebezpečně předjíždějící řidič v BMW

Na místě zasahovali také letečtí záchranáři, kteří do nemocnice transportovali malé dítě
01.06.2020 12:37
|
5

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
14

Nudu v Tanvaldu zaháněla provokováním řidičů, oslnila i policejní hlídku. Trest přišel vzápětí

Žena si při čekání na vlak krátila čas s laserovým ukazovátkem. Z policejní hlídky byla překvapená
05.08.2020 07:14
|
2

Rozbité okénko a zrcátko za statisíce korun. Vandal poničil zaparkované lambo v limitované edici

Poškozen byl speciální model Lamborghini Aventador SVJ, který vzniká v omezeném počtu 900 kusů
04.08.2020 14:50
|
0
Reklama

Elektromobily a hybridy mohou na dálnici zdarma i bez speciální registrační značky. To se ale změní

Případnou kontrolu dnes provádí policie. Od ledna se o to bude starat elektronický dálniční systém.
03.08.2020 18:01
|
0

Na pražském okruhu se chystá nové měření rychlosti. Zvládne rozpoznat osobní a nákladní auto

Výběr dodavatelské firmy na měření rychlosti trval dva roky. Důvod měření je hlavně hluk
03.08.2020 09:43
|
5
Reklama
Autosalon TV