Reklama
Řidičův chleba

Zima vyrobila ze spousty silnic ementál. Škodu na autě nemusí poškozený řidič hradit ze svého

Kdo za stav silnice zodpovídá? Co nepodcenit, aby nezmizel nárok na odškodnění?
Zdroj: Česká asociace asistenčních společností

Letošní tuhá zima vyvrtala do mnoha silnic v České republice pořádné díry. Než je silničáři stačí opravit, může si v nich spousta řidičů snadno poničit auto. Zjišťovali jsme, kdy májí nárok na odškodnění a na koho se při tom obracet.

Kdo přehlédne značku, má smůlu

V nečekaných výmolech, do kterých řidič "vlítne", trpí hlavně pneumatiky, ráfky, ale i zavěšení nápravy. A někdy to prostě nedají. Pokud dotyčné místo označovala značka A7a Nerovnost vozovky, má řidič smůlu, škodu na autě si bude muset zaplatit sám. Takto označeným úsekem totiž správce nebo majitel komunikace naplnil svoji povinnost před zákonem. Řidič měl jízdu přizpůsobit „stavu a povaze vozovky“, na který byl značkou upozorněn.

Pozdě „bycha“ honit

Děravý úsek bez značky, na kterém si řidič poničí vůz, už ale možnost náhrady škody nabízí. Za jeho stav je totiž správce nebo majitel komunikace zodpovědný. I tady ale platí, že šofér musí mít škodní událost co nejlépe zaznamenanou.

„Asistenční společnosti se ojediněle setkávají s žádostmi klientů o poskytnutí svědectví přivolané odtahové služby v případě defektu pneumatiky, který nebyl zaviněn řidičem. Auto například najelo do výmolu na silnici a došlo ke škodě, kterou motorista bude chtít uplatnit u správce či vlastníka pozemní komunikace. Přivolané asistenční vozidlo bohužel dorazí na místo až po události, tudíž ani nemůže plně dosvědčit, jak k defektu přesně došlo,“ vysvětluje prezident České asociace asistenčních společností Petr Bold.
Reklama

Důležitá je fotodokumentace nebo video

Pořízení důkazů má svá bezpečnostní pravidla. To znamená auto po incidentu bezpečně odstavit a s opatrností nafotit inkriminované místo i škodu na autě, aniž by dokumentujícího srazila projíždějící auta. To už by mu škoda na autě byla nejspíš volná, jako košile staršího bráchy.

Pro lepší představu o velikosti výmolu je dobré na místo položit předmět, který se stane porovnávacím měřítkem. V ideálním případě se dá využít záznam z palubní kamery, kde je vidět chybějící značení, moment projetí dírou (dírami) a následné zastavení kvůli kontrole vozu. Policii je dobré volat jen v případě, kdy se škoda na voze odhadem blíží stem tisícům korun nebo když není možné dobře zdokumentovat výmol, ve kterém byla škoda způsobena.

S opravou počkat na specialistu pojišťovny!

Kdo moc spěchá, o všechno přijde. V žádném případě se nevyplatí nechat opravit auto dřív, než ho zkontroluje technik pojišťovny, se kterou má správce nebo majitel komunikace uzavřenou zodpovědnostní pojistku. Následná žádost o náhradu škody totiž nejspíš bude zamítnuta.

Kam se obracet?

Pokud máte vše řádně zdokumentováno, nastává fáze vyhledávání majitele nebo správce komunikace. Ten vám sdělí pojišťovnu, které budete následně škodu hlásit. Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát a tyto komunikace spravuje ŘSD. Vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a spravuje je krajem pověřený správce. Vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. A vlastníkem účelových komunikací je právnická nebo fyzická osoba.

Když správci nespolupracují, zkuste právníky

Pokud by správci nebo majitelé komunikace odmítli případ řešit, měl by se poškozený řidič obrátit na právníka. Samozřejmě, pokud za to škoda stojí. To se pochopitelně týká i varianty, kdy bude podle názoru poškozeného majitele vozu náhrada škody posouzena jako neoprávněná. Právník by měl poradit, jestli má poškozený v případě soudního sporu šanci a jak je vysoká.

Existuje také šance, že škodu zaplatí místo správce komunikace pojišťovna z havarijního pojištění poškozeného. Podrobnosti najdete v článku, na který odkazujeme pod tímto textem.
Reklama

Diskuze

Luděk - 07.01.2022 00:02:56
Kde ten konfigurátor mají? Tam bych se rozhodně podíval, protože to asi opravdu dokáže pomoci s výběrem.
Jakub - 04.01.2022 23:48:13
Největší rozdíl je v tom, z jaké slitiny jsou kola vyrobena. Pokud chcete kvalitní litá kola, tak je vybírejte od dobrého výrobce. Já jsem kupoval kola z obchodu, kde mají i konfigurátor. Nahrajete tam fotku svého auta a můžete si přikládat různá kola.

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
8
Reklama

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
4

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
0

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
10.07.2024 11:00
|
1
Reklama

Po testování nižších kubatur přesedáme na nejsilnější jednostopé novinky. Nový Autosalon ve středu

V premiérovém dílu otestujeme BMW M 1000 XR, Ducati Multistrada RS, Suzuki GSX-S1000GX a další
08.07.2024 13:00
|
0

Automobilka Škoda se pochlubila svou novinkou. Model Elroq bude designovým přelomem značky

První elektrické kompaktní SUV značky Škoda má nabídnout dojezd až 560 kilometrů
02.07.2024 16:50
|
0
Reklama
Autosalon TV