Reklama
Řidičův chleba

Vozíky z hobby marketu jsou symbol svobody. Češi je zbožňují snad nejvíc z Evropy, říkají výrobci

Trhu s vozíky dominují dvě české značky Agados a Vezeko. Nejvíce se jich prodá v hobby marketech
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Stačí se projít po ulici a zadívat se pod zadní nárazník stojících aut. Mnoho z nich tam bude mít tažné zařízení a je jedno, jestli se jedná o silné SUV nebo třeba Renault Thalia. Češi jsou prostě praktický národ, rádi stěhují, kutí a i proto milují vozíky. Nejlépe ty nejlevnější, nebrzděné a rovnou z hobby marketu. Jen loni se jich prodalo na 29 tisíc, tedy téměř 70 procent všech přívěsů a návěsů na trhu.

Je to naše nátura

Platí tedy, že Češi jsou přímo národem milovníků vozíků? „O oblíbenosti přívěsů u českých zákazníků není pochyb. Možná to vychází trochu z naší nátury – nejlepší je to, co si můžu udělat sám. Dává to majitelům přívěsů jistou svobodu, nezávislost odvézt si cokoliv kamkoliv. Těžko říct, zda jsme na špici. Přívěsy jsou oblíbené v celé Evropě, ale určitě nám patří přední místa,“ říká Michal Vížďa z obchodního oddělení společnosti Vezeko, která vyrábí vozíky a přívěsy.

„Ano, je to rozhodně tak,“ potvrzuje také Ivo Uchytil, vedoucí obchodu společnosti Agados. „Podobně jako například lidé ve Skandinávii. Patříme minimálně do širší špičky,“ říká. Právě Agados z Velkého Meziříčí je největším výrobcem a prodejcem vozíků. Loni mu patřilo s více než 15 tisíci kusy 37 procent trhu. S trochou nadsázky se dá říci, že jeho vozíky najdete v každém hobby marketu.

A právě na tento typ prodeje také sází. „Nejvíce přívěsů prodáme prostřednictvím hobby marketů, kde se jedná o základní typy v hobby kategorii. Přívěsy lze také zakoupit prostřednictvím sítě našich specializovaných partnerů - prodejců, zde zakoupíte přívěsy v celé škále námi vyráběných typů od hobby přívěsů až po speciály pro profesionální použití,“ dodal Uchytil s tím, že Agados neprodává jen na domácí půdě v Česku, ale dodává i do dalších evropských zemí.

Nejvíce těch nejmenších

Protože je prodej přes hobby markety největší, tvoří nejmenší a nejlevnější vozíky významnou část prodejů. Pro srovnání: Agados prodal 14 046 nebrzděných do 750 kg a jen 1239 brzděných přívěsů do 3,5 tuny. Přitažlivost pro chalupáře je jasná. Na využití takového vozíku není potřeba mít žádné další řidičské oprávnění, jednoduše stačí koupit, připojit a vyrazit. Na prodejně se vyřídí i povinné ručení, které je někdy na rok zdarma a poté v rámci stokorun. Kromě toho řada aut se slabšími motory ani neumožňuje plné využití vozíku na 750 kg. Některá utáhnou třeba jen půl tuny a ještě se u toho zapotí.

Agados je s přehledem největším hráčem na trhu, na druhém místě stojí další český výrobce. Firma Vezeko si loni s 2865 prodanými kusy přisvojila sedm procent trhu s přívěsy a návěsy. Nejmenších vozíků do 750 kg prodala 1914. Je to dáno i tím, že se na hobby markety necílí. „Prodej v nadnárodních řetězcích jsme zcela opustili již před léty. Důvodem byla změna strategie společnosti, kdy se zaměřujeme převážně na speciální zakázkové přívěsy a výrobu profesionálních účelových přívěsů,“ dodává Michal Vížďa z obchodního oddělení Vezeko.

I proto se víc soustředí na vývoz a dodává přívěsy na všechny evropské trhy. „Tři čtvrtiny z naší produkce jdou na zahraniční trh. Nejvýznamnějšími odběrateli jsou zákazníci z Německa, Švýcarska, Norska, Švédska či Rakouska. Rozdíly v daných regionech určitě jsou. Někde se více prodávají přepravníky vozidel, jinde skříňové přívěsy,“ vypočítává Vížďa.

Stále větší zájem

Sdružení dovozů automobilů, které sleduje i prodeje vozíků, přívěsů a návěsů na českém trhu, ukazuje, že o tuto kategorii je mezi lidmi stále větší zájem. V roce 2020 se v Česku prodalo celkem 41 506 kusů, přitom pět let předtím, tedy v roce 2015, to bylo 33 tisíc a v roce 2010 jen 26 tisíc. Zájmu o tuto kategorii zřejmě pomohl i boom chalupaření, který přišel spolu s koronavirovou pandemií a restrikcemi pro cesty do zahraničí.

„Pandemie loňský i letošní rok ovlivnila, prodej přívěsů probíhal v určitých vlnách, dle rozvolnění, ale dá se říci, že chalupaření částečně vylepšily prodej hobby přívěsů,“ míní Ivo Uchytil z Agadosu. To Michal Vížďa z Vezeka je trochu střídmější: „Prodeje navzdory pandemii rostou, ale nemyslím si, že by s tím přímo souvisel zvýšený zájem o chalupaření. Ten se v našem oboru myslím projeví až v příštích letech,“ uzavírá.
Reklama

Diskuze

Honza - 06.08.2021 06:00:16
O to komičtější je vidět některá "auta", co se prodávají bez možnosti zápisu TZ, když lidi zde tahávali i za stovkami či trabíky... Jinak ty vlečíky jsou reálně polotovar k dovyztužení. Ale mají legálně 130 a dostupnost dílů parádní.
Jarda - 03.08.2021 09:21:28
Mám levnější vozík Agados z hobby marketu 3 roky. Pro majitele baráku ideál. Navozeno pár stovek km a desítek tun nákladu. Snadná manipulace, jednoduché nakládání. Maximální zátěž je sice 600 kg, ale uveze bez potíží klidně 800.

Kdo neuhne, toho sežere! Řídili jsme RAM 1500 TRX. Je to nejsilnější pick-up na světě

Téměř šest metrů dlouhý obr má pod kapotou masivní V8 HEMI o objemu 6,2 l a výkonu 702 koní
24.06.2021 13:44
|
1
Reklama

Pick-up Jeep Gladiator zvládne v terénu leccos. Překvapil především svými vodními hrátkami

V Autosalonu však tentokrát nebudeme zkoušet brodivost, ale něco úplně jiného
20.04.2021 13:14
|
0

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
7

Váš den bude o něco lepší, když si prohlédnete Rolls-Royce Cullinan v nových sexy barvách

Zajímavou novinkou je hvězdná obloha, která se dostala ze stropu i do zavazadlového prostoru
02.12.2022 16:15
|
3

Mercedes míří s elektromobily do kempů. Představil model EQT s kuchyňkou i stanem

Auto bude k dostání od poloviny příštího roku. Na jedno nabití ujede 237 kilometrů
02.12.2022 14:00
|
1
Reklama

Bezpečnostní pásy do vašeho auta vyrobili tady. Byli jsme v továrně, která je chrlí do celého světa

Ve Staré Boleslavi mají také testovací centrum, kde pásy pečlivě testují nekonečným natahováním
02.12.2022 10:24
|
2

Od šestiválcových dieselů po hybridy. Luxusních SUV do 600 tisíc korun je v bazarech dost

V televizním Autosalonu jsme testovali osmileté Volvo XC60. Co se dá za jeho cenu ještě koupit?
30.11.2022 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV