Reklama
Nová auta

Kdo neuhne, toho sežere! Řídili jsme RAM 1500 TRX. Je to nejsilnější pick-up na světě

Téměř šest metrů dlouhý obr má pod kapotou masivní V8 HEMI o objemu 6,2 l a výkonu 702 koní

Na staré kolínské silnici u Tuklat nedaleko Prahy je jedna příjemně dlouhá rovinka. Ideální místo k tomu, aby si člověk vyzkoušel, jak auto akceleruje. Samozřejmě v rámci předpisů. Zapřu se tedy do sedačky, sešlápnu plynový pedál až na podlahu a představení může začít. Z masivních zadních výfuků se ozve varovné vyštěknutí a 5,9 metru dlouhý, 2,5 metru široký pick-up se s vystrčenou přídí vyřítí kupředu. „Jeeeeeeeeee!“ To nekřičím já blahem, to zpod přední kapoty vyje kompresor, který dopuje gigantický benzinový osmiválec. Mám husí kůži, ale musím dávat pozor. K rychlostními limitu se dostaneme za něco málo přes čtyři sekundy.

To je můj první zážitek za volantem obrovského pick-upu RAM 1500 TRX. Tedy, obrovského... pro nás Evropany, v USA jde o standardní velikost, RAM spolu s Fordem F-150 a dalšími potkáte ve Spojených státech na každém rohu, ať už jde o pláně Kansasu nebo přelidněný Brooklyn. Už sám o sobě je RAM na českých silnicích nepřehlédnutelný, ale TRX, to je ještě jiné kafe.

TRX jako tyrannosaurus rex

Nejde ani tak o sportovní, jako spíš ultimativní variantu klasického pracanta. Ten je samozřejmě patřičně oděný do nejrůznějších ozdob, které musí každému hned dát na srozuměnou, že tohle je opravdu silné a schopné auto. Zvednutá přední kapota má přidaný veliký nasávací otvor, který ještě k tomu osvětlují tři diodové bodovky. Příď vozu je tak mohutná, že když se proti vám rozjede, budete mít pocit, jako by na vás padala zeď. Auto stojí na 35“ pneumatikách Goodyear Wrangler Territory, které byly speciálně pro TRX vyvinuté. Obuté jsou na 18“ disky.

Do kabiny je potřeba samozřejmě vyšplhat poměrně vysoko, pomůže velký nášlap i madlo na sloupku. Výplně dveří, sedadla, masivní palubní desku či volant zdobí nádherná kombinace voňavé černé kůže, alcantary a kontrastního prošívání červenou nití. Středový displej postavený na výšku je impozantní, najdete v něm celou řadu podstatných funkcí. Je ale dobře, že se značka rozhodla v přístrojovém štítu zachovat klasické ručičkové ukazatele rychlosti a otáček, které autu přidávají na stylu. Doplněné jsou o barvený displej palubního počítače.

Označení TRX má připomínat tyrannosaura rexe. Designéři proto skryli do kabiny i nějaké to překvapení. Když otevřete středovou loketní opěrku, najdete na jejím dně srovnání velikosti člověk vs. RAM 1500 TRX vs tyrannosaurus rex. A jako poslední je na obrázku i raptor. Modří už vědí, že je v tom skryté popíchnutí hlavního konkurenta. Ostatně i reklama na RAM 1500 TRX ukazovala scénu z Jurského Parku, kde tyrannosaurus efektně pozře jednoho raptora.

Rychle kdekoliv

Stejně jako měl prý tyrannosaurus zlověstný řev, ozývá se také RAM 1500 TRX. Pod přední kapotou má totiž ukrytý slavný motor Hellcat, jenž se objevil už v řadě zajímavých amerických „mucle cars“. Pro použití ve velkém pick-upu ale prošel dílčími úpravami, kterými se nemá nyní smysl zdržovat. Hlavní je, že má tento V8 HEMI objem 6,2 litru, kompresor, výkon 523 kW, tedy 702 koní. K tomu koruťák 880 Nm. To z RAMu 1500 TRX dělá zřejmě nejvýkonnější a nejrychlejší sériově vyráběný pick-up na světě. Opravte mě, jestli se mýlím.

Tahle mašina ostatně disponuje impozantními parametry. Z nuly na 96 km/h zrychlí za 4,5 sekundy, což je hodnota, kterou se pyšní i řada sportovních aut. Samozřejmě samotná síla by nestačila a tak je RAM vybaven aktivním tlumení, které se inspirovalo závodními speciály do pouště. I proto se jeden z jízdních režimů jmenuje Baja (podle slavné mexické rallye). Tlumiče dodal Bilstein a ve zkratce zaručují to, že můžete jet „plnou palbu“ na asfaltu, štěrku i v rozumné terénu. Prostě skoro kdekoliv. A když nastane problém, zastaví vás brzdy s 15“ kotouči. Auto přitom efektně ponoří příď (vyzkoušeno!).

Kvůli velikosti RAMu bych měl mít pocit, že řídím náklaďák. Spíš to je ale takový nezastavitelný tank. Jedete a zbytek se děje někde tam pod koly. Přestává existovat rozdíl mezi hladkým asfaltem a slepovanou českou okreskou. V kabině o ničem nevíte. A pak náhle frčíte šotolinou a pořád udržujete stejnou rychlost. Okolo lítá kamení, víří se prach, nevadí. Mimochodem, RAM 1500 TRX se také chlubí největším vzduchovým filtrem ve své kategorii. Takže se ničeho bát nemusíte. Tedy ano, jeden problém tu je. České okresky nejsou americké „freeways“ a tak se budete často muset dohodnout s protijedoucí dodávkou, autobusem nebo traktorem, kdo komu dá přednost. Řidičů běžných aut si všímat nemusíte, ti se dekují z vozovky sami. Boí se, že je TRX sežere.

Pro náročné

RAM 1500 TRX jsme si vyzkoušeli díky pozvání společnosti TUCar. Ta dováží do Česka americké vozy nebo auta ostatních značek, které se prodávají ve Spojených státech a automobilky je nedováží k nám. RAM je mezi jejich zákazník nejoblíbenější. Loni prý tvořil 60 procent prodejů. TUCar ale pro letošek přivezl i další zajímavé novinky. Třeba parádní rodinné SUV Dodge Durango, obrovský luxusní koráb Cadillac Escalade nebo loňské světové auto roku Kiu Telluride. Vše si u nich lze objednat nebo rovnou koupit ze skladu. To je mimochodem lepší, protože nyní se na americká auta zadaná do výroby čeká poměrně dlouho.

Klasický RAM si objednávají třeba „koňáci“, tedy lidé, kteří potřebují často tahat hodně těžké přívěsy a zároveň chtějí prostorný vůz. Model RAM 1500 TRX je pak zaměřen na fajnšmekry, kteří prostě musí mít to nejlepší, co na trhu je. Samozřejmě ani v tomto modelu nechybí schopnost překonat 81 cm hlubokou řeku nebo utáhnout 3,5 tuny těžký přívěs.

Vzhledem k tomu, co TRX zvládá a kolik práce do něj američtí inženýři vložili, je potřeba počítat s vysokou cenou vozu, která není pro každého. Zatímco základní pracovní RAM Classic vyjde na něco málo přes 1,2 milionu korun a luxusně vybavený Longhorn stojí necelé dva miliony, na TRX v „plné palbě“ si musíte připravit ještě víc. Zkoušený kousek vyšel na téměř 3,9 milionu korun. Není potřeba ale zastírat, že z tohoto stroje se může stát velmi zábavné auto na víkendy. Vlastně bych přemýšlel nad tím, zda si ho nepořídit namísto nějakého sporťáku.
Reklama

Diskuze

pavel - 21.07.2021 15:14:25
dovoz se simix z usa vas vyjde i s dph na necele 3miliony a v tom je i provize 140000 takze tady ma prodejce na jednom aute jeden milion korun trosku zlodejna

Pick-up Jeep Gladiator zvládne v terénu leccos. Překvapil především svými vodními hrátkami

V Autosalonu však tentokrát nebudeme zkoušet brodivost, ale něco úplně jiného
20.04.2021 13:14
|
0
Reklama

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
7

Odhalili jsme tajemství Škodovky. Měla připravený pickup z SUV Yeti, ale nikdy ho nezačala vyrábět

Mladoboleslavská automobilka až nyní ukázala Autosalonu koncept užitkového vozu s nákladní korbou
24.02.2021 20:17
|
9

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0
Reklama

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8

Elektromobilem z Prahy do Stockholmu a zpět. Kia EV9 nás zahrnula komfortem, nabíječky stresem

Ano, autem na baterky lze dojet hodně daleko. Ale chce to trpělivost a nadšení pro věc
08.04.2024 14:00
|
14
Reklama
Autosalon TV