Reklama
Řidičův chleba

Vláda zakázala cesty do servisu mimo okres. Existuje výjimka, která nemusí být policií akceptována

V případě nutnosti může servis vydat potvrzení, ve kterém policii oznámí, že cesta je nezbytná
Zdroj: Škoda Auto

Vyznat se ve všech platných vládních nařízeních je hodně složité. Některá vstoupí v platnost zcela v tichosti, ale o to větší problémy mohou lidem přivodit. Často vágní formulace dávají vzniknout mnohým dohadům o tom, co je a není dovolené a za jakých podmínek. Jedním z nich je i fakt, že omezení pohybu mezi okresy se týká také návštěv autoservisů. Dle vládního nařízení totiž lidé nesmí do autoopravny, která je mimo jejich domovský okres. Naštěstí existuje výjimka, která takovou cestu může umožnit. Záleží ovšem na kontrolujícím policistovi, jestli výjimku uzná nebo ne.

Potvrzení přímo ze servisu

Výjimky pro pohyb mezi okresy jsou poměrně přísné, což může případnou cestu do servisu ztížit nebo úplně znemožnit. Pro opravy vozidel v praxi platí něco jako výjimka na výjimku. Servisy byly totiž původně zavřeny, následně znovu otevřeny, nicméně jen pro provoz přes výdejní okno. Cesta k takovému oknu musí ale proběhnout v rámci jednoho okresu. Co když to není možné? Pak je tu ta druhá výjimka, kterou nám vysvětlil Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA).

„Aby policista přejezd do jiného okresu umožnil, je nutné mít u sebe písemné potvrzení od servisu, které obsahuje dvě důležité informace. Jednak musí říkat, že v okrese majitele se servis dané značky nenachází a druhá, že je předmětná oprava či údržba zcela nezbytná pro možnost dalšího provozu vozidla,“ vysvětluje Josef Pokorný.

Šéf SDA dále zdůraznil, že v ostatních případech by občan měl, po dobu platnosti tohoto opatření, využít servis ve svém okrese, či odložit jeho návštěvu, pokud není zcela nezbytná. V některých případech však jde o zajištění mobility občana, včetně jízd k lékaři nebo do zaměstnání, a proto by takovýto dokument s čestným prohlášením měl být akceptován při kontrolách na hranici okresu.
Reklama

Co když to nebude fungovat?

Ministr vnitra Jan Hamáček při zavádění nových opatření platných od začátku března informoval, že prokázání pravdivosti důvodu cesty bude na občanovi a policista mu může, ale nemusí věřit, přičemž má pravomoc si tvrzení občana ověřit. Proto se může snadno stát, že řidič jedoucí do servisu v jiném okrese u policejní nebo vojenské hlídky neuspěje.

Podle Josefa Pokorného přislíbilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) případnou pomoc SDA v případě, že se na ně řidiči, kteří na cestu do servisu nebyli vpuštěni, obrátí. „MPO avšak zároveň připomnělo, že od 1.3. by skutečně cesty mimo okres měly být omezeny jen na zcela nezbytně nutné, což není volba servisu mimo okres, pokud je dostupný i servis bližší. Firem a dalších komerčních subjektů se toto nařízení netýká, nicméně i tak musí prokázat, že jde o zákonnou služební jízdu mimo okres,“ vysvětlil.

Diskuze

Ondřej - 04.04.2021 09:23:35
Stejně zajímavá je i tato situace: chci pořídit auto v jiném okrese, třeba ty blbý áčka, po telefonu vám sdělí, že auto stojí dejme tomu v Ostravě, ale hned vám nabídnou dovoz před Váš dům. Pro ně neplatí výjimky? Čím se prokazují tito prodejci?
Rosťa - 16.03.2021 17:06:28
Jo a když mám vozdlo, které se mi pokazilo na cestě mimo okres v době, kdy ještě neplatil tento zákaz, bylo dáno konkrétně do servisu u Pardubic a nyní je už opraveno, v servisu zavazí a potřebuji ho odvést domů do Olomouce. Jak dostanu své vozidlo???

Autorizovaný servis pro ojetá BMW a Mini zlevnil. Opravu lze kvůli koronaviru sledovat online

Značkové servisy připravily speciální výhodnou nabídku pro vozy starší pěti let
27.01.2021 12:30
|
1
Reklama

Ve středu v Autosalonu rozebereme bentley, otestujeme novou kiu a poradíme, jak ušetřit na servisu

Premiérový Autosalon bude opět plný akce, zábavy i praktických informací
11.01.2021 11:20
|
1

Tohle je 15 servisně nejdražších aut. Velká ojetá esúvéčka jsou potenciální ekonomickou sebevraždou

Britská pojišťovna zveřejnila seznam nejproblematičtějších aut, která za posledních 20 let pojistila
09.12.2020 12:20
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama
Autosalon TV