Reklama
Ojetiny

Tohle je 15 servisně nejdražších aut. Velká ojetá esúvéčka jsou potenciální ekonomickou sebevraždou

Britská pojišťovna zveřejnila seznam nejproblematičtějších aut, která za posledních 20 let pojistila
Zdroj: Volvo

Na otázku, která auta jsou spolehlivá a která méně, hledá pravidelně odpověď celá řada průzkumů, které pracují s různými metodami, jako spolehlivost měřit. Známý Consumer Report vychází ze zkušeností majitelů aut a německý TUV Report zase z dat sítě technických kontrol. Každá z metod má však svá slabá místa. U Consumer Reportu jde víceméně o subjektivní faktor a u TÜV Reportu zase jen o těch poruch, které se týkají povinně kontrolovaných komponentů během STK. Porucha, jakou je kupříkladu "slabý akumulátor" vám toho o spolehlivosti auta jako takového moc neřekne. Z tohoto pohledu se jeví nejvíce vypovídající statistiky britské pojišťovny Warranty Wise, která se specializuje na nabízení prodloužené záruky na nová auta pro případ neočekávaných poruch.

Tvrdá data

Pojišťovna musí přesně vědět, co pojišťuje, jinak by také brzy mohla přijít "na buben." Důležité je z tohoto pohledu hlavně to, co se na pojišťovaných autech po skončení oficiální tovární záruky kazí a to jednoduše proto, že za odstranění poruch platí pojišťovna servis. Nemá tedy důvod lhát sobě samé. Nejnovější žebříček spolehlivosti, který je seřazen na základě takzvaného Reliability Indexu, tedy indexu spolehlivosti, obsahuje vozy, které byly pro pojišťovnu doslova noční můrou za posledních deset let. Jde o výsledek komplikovaného vzorce, který zohledňuje počet oprav konkrétního typu vozidla, náklady na opravu i čas, který si oprava vyžaduje.

Aktuální statistika vychází z analýzy 131 000 řešených oprav od roku 2010. To jsou již opravdu relevantní čísla. Asi nepřekvapí, že v žebříčku najdeme zejména vysokovýkonné prémiové modely se složitými technologiemi motorů, podvozků a komplikovaným infotainmentu. Jenže ne japonské. Týká se to zejména britských a německých značek. Jakých?
Reklama

Prémiově drahý servis nejen u prémií

Úplně nejhůř ze všech dopadlo Bentley Continental GT, jehož průměrná cena opravy je 2 300 liber (66 700 Kč). Warranty Wisse však uvádí, že ta nejdražší stála více než 10 000 liber (290 070 Kč). Potom je tu celá plejáda Audi (A7, Q7), BMW (M4, X5, X6), a Land Roverů (Range Rover, Range Rover Sport). Britskému průmyslu neudělal dobrou reklamu ani Jaguar XJ a tomu německému zase Porsche Cayenne.

To by tolik nepřekvapilo, ale přítomnost Mazdy CX-5 ukazuje, že ani automobilka pověstná vysokou kvalitou není zcela imunní vůči přešlapů. Pokud jezdíte do servisu příliš často, můžete i na opravách, které nejsou tak drahé, jako u luxusních značek, nechat podobně velké částky. Příkladem budiž MPV Ford Galaxy a SUV Chevrolet Captiva.

Žebříček patnácti aut, která se pojišťovně nejvíce prodražila, najdete pod tlačítkem PROHLÉDNOUT na začátku tohoto článku.

Diskuze

CHARLIE - 03.03.2021 22:10:41
První SUV Mercedes ML 270CDI jsem prodal po najetí 480 tisíc km. Za tu dobu se mi pokazilo čidlo ABS levého zadního kola, za 420Kč (nové) oprava na 30min (vložka oil filtru 180Kč) atd. Originál vstříkovače !!! Mám čtvrté SUV Mercedes bez oprav, Blbý kecy,
A.D.A. - 28.02.2021 19:38:21
A proto si nechám svoje embéčko

Ekologie vs. spolehlivost dnešních motorů: 11 problémů, které postihují přeplňované malorážky

Nové agregáty jsou plné konstrukčních kombinací, které ohrožují jejich životnost a spolehlivost
04.02.2020 08:55
|
30
Reklama

Toyota získala v hodnocení J.D. Power nejvíce cen za spolehlivost

Automobilka Toyota získala nejvyšší počet ocenění v mezinárodních studiích organizace J.D.Power. Odnesla si celkem 18 cen. Hned deset jich je v kategorii spolehlivosti.
30.03.2018 09:25
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV