Reklama
Řidičův chleba

Víte, jak správně reagovat na policistu řídícího dopravu? Za opakovanou chybu lze přijít o řidičák

Kdo tápe, měl by raději zastavit. Kvůli špatnému projetí křižovatky hrozí pokuta až 7500 korun
Zdroj: Policie ČR
Za nerespektování pokynu policisty k zastavení hrozí ztráta řidičáku. 

Chaos na velké křižovatce ve městě nastává, když přestanou fungovat semafory. A úplně nejhorší je, když se to stane během ranní nebo odpolední špičky. Nervy pak potrápí jak dlouhé kolony, tak třeba i policisté, kteří místo semaforů začnou řídit dopravu. Mnoho řidičů totiž vůbec neví, co jejich pokyny znamenají, kdy mají zastavit a kdy naopak jet. Přestože se takové řízení dopravy vyučuje i v autoškolách. Připomeňme si s námi, jak vypadají pokyny policistů a co dělat, kdy se v nich ztratíme.

Hlavně klid

I tady platí okřídlené "Hlavně zachovat klid!". Projet křižovatkou, kterou řídí policista, může být náročné, ale podrážděnost a stres situaci mohou jenom zhoršit. A zmatkováním můžete ohrozit sebe, ostatní řidiče i samotného policistu. Nezapomínejte, že pokyny policisty jsou absolutně nadřazeny dopravnímu značení! Pokud tedy policista zastaví směr z hlavní ulice a pustí ten z vedlejší, neřešte značky a jeďte. Nikdy nezastavujte až přímo u policisty, držte si odstup, abyste ho neohrozili a abyste na něj dobře viděli. Ideálně zastavte u hranice křižovatky, tak máte jistotu, že nebudete překážet.

Policista čelem znamená stop

Policista může k řízení provozu používat jak ruce, ale i směrovku nebo píšťalku. Kombinace toho všeho prakticky nahrazuje světla na semaforu. Oranžovou barvu semaforu nahrazuje vztyčená ruka. To znamená, že řidiči, kteří doposud měli volný průjezd, musí zastavit. Zelenou barvu semaforu pro vybraný směr nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen připomínajícím tvarem písmeno „T“.

Pokud někdo potřebuje odbočit, musí mít k sobě policistu bokem. V případě odbočování vlevo ale řidič nesmí zapomenout dát přednost protijedoucím řidičům! Pravidla provozu i bez semaforů a značek totiž platí stále. Pokud je k řidiči policista zády nebo čelem, má povinnost stát.
Reklama

Kdo všechno smí řídit dopravu?

Řídit provoz na křižovatce může kromě policisty ve služebním stejnokroji také vojenský policista nebo příslušník vojenské pořádkové služby. Stejné pokyny pak může používat strážník obecní policie při usměrňování provozu, pokud je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, není-li řízení provozu zajištěno policií. Pokyny může také využít i příslušník hasičského záchranného sboru k usměrnění provozu při řešení mimořádné události.

Co když prostě nevím?

Ta pravidla sice nejsou moc těžká, ale někdy prostě najednou řidič nemusí vědět, co dělat. V takovém případě je nejlepší prostě bezpečně a plynule zastavit. Policista dá dostatečně najevo, kdy a kam může zmatený řidič pokračovat v jízdě.

Za žádných okolností nevjíždějte do křižovatky bez dodržení policejních pokynů. Nejen, že všechny ohrozíte, ale navíc si můžete vykoledovat tučnou pokutu i body. Nerespektování pokynu k zastavení je totiž podle zákona klasifikováno stejně jako průjezd na červenou. Na místě za to hrozí pokuta až 2500 Kč. Ve správním řízení pak až 5000 Kč nebo až 7500 Kč, pokud jste takový přestupek spáchali dvakrát a vícekrát za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. K tomu vám na kontě přibude pět trestných bodů, a navíc můžete až na půl roku přijít o řidičák.

Diskuze

Pandrhola - 12.10.2020 09:27:47
Když ono tohle je těžké když to v autoškole neučí...a navíc se s tím řidič setká třeba jednou za rok..a někteří umělci neumí projet křižovatku ani když fungují semafory, natož pak s policistou.
PICHAV - 12.10.2020 12:46:32
TESNE PRED NIM SE OTOCIT !!!! VYMOCIT !!!! A JET PRES LES !!!! JEHO BRZDADANCEBRAKETANEC NERESIT !!!!

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
22.09.2020 06:05
|
10
Reklama

Policisté brali úplatky od pirátů v luxusních autech. Hrozí jim až 10 let za mřížemi

Stíháni jsou i řidiči, kteří úplatek policistům zaplatili. I jim hrozí pobyt ve vězení
21.09.2020 08:01
|
3

Víte, kdo všechno může řidiči udělit pokutu? Možná budete překvapeni, zdaleka to není jen policie

Pokutovat řidiče smí i celníci a lesníci. Požádat o udělení trestu mohou také hasiči nebo záchranáři
17.09.2020 09:12
|
6

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
12

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
5
Reklama
Autosalon TV