Reklama
Řidičův chleba

Víčko nádrže vlevo, nebo vpravo. Proč to není u aut stejně?

Pevná pravidla podle země původu neexistují. Nápovědu máte za volantem před očima
Zdroj: Jan Říha

U vlastního auta to člověk už neřeší. Ale pokud máte i služební, nebo sednete občas do druhého rodinného vozu, může to být vaše téma. Kde je hrdlo nádrže? Vlevo nebo vpravo?

Každý pes, jiná ves

Přetahování hadice na druhou stranu auta je u českých čerpaček celkem častý jev. Buď řidiči nechtějí čekat na obsazené stojany pro jejich stranu nebo ji jednoduše neznají a najeli ke špatnému stojanu. A jsou líní přeparkovat k tomu správnému. Často pak nadávají, proč na to nejsou nějaké normy, aby to nemuseli řešit. Nejsou a zdá se, že ani nebudou. Umístění totiž vycházejí ze zvyků v různých částech světa navíc ovlivněnými vývojem motorismu.

Amerika, Evropa nebo Japonsko?

Před nástupem moderních čerpaček se stojany na obou stranách byly pumpy koncipovány tak, že jste tankovali jen z jedné strany. A to z té, ve které byl váš jízdní pruh. To znamená, že v Evropě umísťovali výrobci aut víčka vpravo a v Japonsku vlevo. (orientace ve směru jízdy)

Amerika šla vždy vlastní cestou. Tam se začaly stavět velké čerpací stanice se stojany vlevo i vpravo jako první, takže americké káry mají historicky hrdla nádrže na obou stranách. Přesněji nalevo nebo napravo. S rozvojem globálních modelů ale tato „pravidla“ podle kontinentů přestávají platit. Automobilka se většinou rozhoduje podle toho, jaké trhy pro model považuje za nejdůležitější.
Reklama

Je to lepší vpravo nebo vlevo?

Z konstrukčního hlediska není problém zvolit stranu pro hrdlo na té či oné straně. Samotná nádrž bývá totiž kvůli rozložení váhy vycentrována na střed vozidla. Výrobci aut pak obhajují své rozhodnutí argumenty, které obstojí u obou možností:

1) Víčko má být na straně, kterou řidič vystupuje, aby to měl pohodlnější.

2) Víčko má být na straně spolujezdce, protože jinak řidič otevírá nekomfortně dveře do stojanu. Tato rétorika pochopitelně platí jen v případě, že zajíždíte ke stojanu stranou, na které máte hrdlo nádrže.

Ve které z možností jste se poznali vy? Budeme rádi, když nám své postřehy napíšete pod článek do diskuse.

Hledisko bezpečnosti

Na umístění víčka nádrže se ale dá podívat i z bezpečnostního hlediska. Když vám po cestě dojde palivo, určitě bude bezpečnější, pokud na kraji silnice budete na evropských silnicích dolévat pohonné hmoty na pravé straně. I tím některé automobilky argumentují.

Malá šipečka vám pomůže

Když už se vám stane, že přijíždíte na čerpací stanici a nevíte, na které straně máte palivové hrdlo, nemusíte tipovat. Nebo se narychlo dívat do zpětného zrcátka, jestli náhodou výřez dvířek nespatříte. Drtivá většina aut má totiž na palubní desce pomůcku. Vedle loga čerpacího stojanu na palivoměru najdete trojúhelník neboli šipečku ukazující na stranu, ze které se auto tankuje.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 17.01.2021 14:48:37
V AUSTRALII !!!! SE HLAVNE Z NASEHO POHLEDU JEZDI KOLAMA VZHURU !!!! TAKZE ZASE Z NASEHO POHLEDU VLASTNE VPRAVO !!!! JE TAM VSE JINAK !!!! NAVIC JSOU TAM KLOKANIO !!!! TAM BY I ME PRESKOCILO
Milosav 2 - 17.01.2021 13:30:53
S těmi stranami: když Němci 15.3.1919 obsazovali Československo, zapomněli na zavedení přednosti zleva. Abyste od volantu viděli komu přednost dáváte. Třeba v Austrálii se jezdí vlevo, ale přednost dáváte těm, co jedou zleva. na koho lépe vidíte...

Litr benzinu za méně než dvacet korun je málo reálný. Čerpací stanice by téměř nic nevydělaly

ČOI v době koronavirové neprovádí fyzické kontrolní odběry. Přesto má nástroje na kontrolu kvality
02.05.2020 07:53
|
13
Reklama

Platit za benzin a naftu lze přímo od volantu. Stačí mít v mobilu aplikaci a načíst kód na stojanu

Spěch, děti v autě nebo ošklivé počasí - to jsou situace, kdy se řidičům nechce po tankování z auta
07.07.2019 10:45
|
1

Značení paliva na čerpacích stanicích bylo sjednoceno

Od 12. října 2018 bylo sjednoceno značení paliva na evropských čerpacích stanicích. O jaké jde palivo, již od října nepoznají motoristé pouze dle hrdla na čerpací pistoli či různých nápisů na stojanech. Dle nařízení Evropské komise budou muset všechny čerpací stanice povinně používat i jednotná loga pro jednotlivé typy paliv.
23.10.2018 10:08
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
0

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV