Reklama
Řidičův chleba

Většina ojetin je v katastrofálním stavu. Některé by ani neměly jezdit, ukázal průzkum

Častým problémem jsou zatajené nehody. V rámci velkého testu prošlo jen 14 ojetin ze 100
Zdroj: Tiskový servis Carvago

Vzhledem k tomu, že nová auta buď nejsou, nebo se na ně dlouho čeká, sáhne řada motoristů po ojetině. Za nákupem ojetého auta se ale často skrývá řada problémů, které mohou v konečném důsledku mít i fatální konec. Podle průzkumu společnosti Carvago jsou některé ojetiny totiž v pořádku jen na oko a ve skutečnosti na silnici nemají co pohledávat. Zkouškou prošly tisíce aut, přičemž testování probíhalo několik měsíců.

Podrobná kontrola

Před nákupem ojetiny je dobré se zajímat o její původ, ale také o její stav. Nejde jen o zběžnou kontrolu toho, jak vypadá, z auta něco neteče či v jakém stavu je interiér. Opravdu důkladná kontrola vypadá jinak. V případě Carvaga, se kterým na testech spolupracovaly firmy TÜV, Dekra či Pirelli, začíná revize ojetiny kontrolou motoru, chodu spojky, stavu podvozku, pokračuje měřením hloubky laku, revizí opotřebení interiéru a končí kontrolou servisního životopisu auta.

Nechybí ale ani důkladná projížďka s nájezdem minimálně 30 kilometrů a délce alespoň 35 minut. Ve finále takové testování ojetiny trvá i tři až čtyři hodiny, přičemž se do něj zapojí i Cebia, která prověří servisní historii. Až po této anabázi se rozhodne, zda jde o vůz vhodný ke koupi či nikoliv.

„Chceme, aby na silnicích jezdila jenom spolehlivá auta. Přinášíme radikální změnu, která z českého i evropského trhu vytlačí neférové prodejce a jejich podezřelé nabídky. Denně datově analyzujeme 7,5 milionu vozů a z nich průběžně jen 750 tisíc nakonec zařazujeme do naší platformy. Po necelém roce testování se ukázalo, že zařadit můžeme jen 14 ze 100 testovaných automobilů. Zbytek ke koupi nedoporučujeme z celé řady důvodů. Nejčastějším je ve 30 % případů předchozí havárie, v 15 % podvody s cenou. Často dopátráme, že byl vůz historicky vážně poškozený, že nesedí počet kilometrů, stáří vozu a podobně. Parametrů, které se na takovéto podvodné praktiky zaměřují, je v rámci CarAuditu přes 70,“ vysvětluje Jakub Šulta z Carvaga.

Reklama

Podvod v bazarech čeká každý osmý

Ze zpracovaného průzkumu vyplynulo, že více jak dvě třetiny nabízených aut jsou za uváděné ceny fakticky neprodejná. Pokud do toho přidáme i autobazary, pak se dostáváme až na 99 % neprodejných ojetin. „Online prodej zreformoval, zprůhlednil a taky zlevnil obchodování v řadě odvětví. My právě teď online prodejem reformujeme trh s ojetými auty. Žádné české „devadesátkové“ praktiky, ale jasné a férové podmínky. Za našimi auty si stojíme,“ uzavírá ředitel Carvaga Šulta.

V dalším průzkumu, kterého se účastnila tisícovka respondentů z Česka, se ukázalo, že každý osmý kupující dokonce před vstupem do bazaru počítá s tím, že bude obětí neférového jednání. „To je naprosto nepřijatelné. Nakupování v bazaru už dnes opravdu nedává smysl,“ dodává Šulta.

Každý, kdo má v plánu koupit ojetiny, by měl podobný test auta absolvovat. Kontrola servisní historie třeba právě pomocí Cebie by pak měla být samozřejmostí.


Diskuze

PICHAV - 01.10.2021 19:14:35
NIKDY NEPOCHOPIM !!!!! PROC CHLAPI NEBEROU JEN NOVOTY !!!! A PANNY !!!! VZDYT JICH JE DOSTATEK !!!!! TO MUSI BYT NEJAKA UCHYLKA !!!! NA OJETINY !!!!! TAK AT VAS PEKNE POHOUPOU HOUPACKY VE ZNAKU !!!!! AAA KOLOTOCARI
Martin - 01.10.2021 20:38:45
Článek o ničem - koupil jsem 24 let staré Mitsubishi s nájezdem kolem 300 000 a po důkladné prohlídce byla nalezena jediná závada a to nefunkční vyhřívání zadního skla. I na STK technik žasl nad stavem vozu.

Tyto vozy psaly historii elektromobility. BMW i3 a Nissan LEAF obsadily i bazary

Je lepší jako ojetina futurističtější „bavorák“ nebo civilnější „japončík“?
29.09.2021 15:17
|
0
Reklama

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
14

Souboj těžkých vah mezi ojetinami: Patriot i chalupář volí Škodu Octavia III, technokrat VW Golf VII

Podobně drahá auta z jednoho koncernu mají často úplně odlišné zákazníky
15.09.2021 19:12
|
4

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
10
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV