Reklama
Ojetiny

Souboj těžkých vah mezi ojetinami: Patriot i chalupář volí Škodu Octavia III, technokrat VW Golf VII

Podobně drahá auta z jednoho koncernu mají často úplně odlišné zákazníky
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Rostoucí ceny nových aut jdou ruku v ruce se stoupajícími cenami těch z druhé ruky. Přesně v duchu poučky o tom, že "všechna dobrá auta už byla vyrobena" lidé dnes rádi sahají po několikaletých modelech oblíbených značek, které slibují ještě dostatečně dlouhý "druhý život" bez nadměrných servisních komplikací. Asi nejtypičtějšími zástupci tohoto trendu jsou Škoda Octavia a Volkswagen Golf předchozích generací.

České stříbro

Fakt, že každé desáté nové auto na českých silnicích se jmenuje Škoda Octavia, zaručuje velice dobrou nabídku ojetin, mezi kterými si zájemce může pořádně vybírat. Přetlak ojetých Octavií také tlačí ceny dolů. 

O třetí generaci Octavie se mluvilo hlavně v souvislosti s větším šetřením při její výrobě. Vzadu mají všechny běžné motorizace obyčejnou vlečenou nápravu. Víceprvková náprava byla dopřána jen čtyřkolkám nebo motorizacím s výkonem nad 150 k. Pro běžného spotřebitele tohle ale prakticky nic neznamená. Třetí Octavia jezdí pořád velice dobře a na kvalitní silnici je pohodlná a tichá.

Co se Octavii upřít nedá v žádném případě, to je velice přátelská ergonomie. Jednoduchý a strohý interiér řidiče neruší a rozvržení ovládacích prvků je přirozené. Přístroje jsou přehledné a třeba možnosti nastavení volantu a sedačky jsou téměř neomezené. O gigantickém kufru v základní i rozložené konfiguraci se snad ani není nutné rozšiřovat.

Motory drží

Doba, kdy byl downsizovaný benzinový motor v Octavii strašák, je pryč. Nyní už nikdo nemusí tápat, jestli jsou rozvody upravené na modernější verzi s pevnějším řetězem, protože motory 1.2 TSI a 1.4 TSI přešly na řemenové rozvody. Výrobce jim říká doživotní, přesto bychom doporučili věnovat jim podle předepsaných intervalů pozornost a případně je nechat vyměnit.

Motor 1.9 TDI sice už pod kapotou "trojky" nenajdete, stále ale platí, že diesel pod kapotu českého bestselleru má rozhodně smysl. Základní motor 1.6 TDI je poměrně robustní, systém EGR u ní už neselhává každé dva roky a ani vstřikovače už nejsou tak citlivé na kvalitu paliva. Ani o DPF nekolují nějaké katastrofické historky a kdo se o motor aspoň trochu stará, tomu vydrží statisíce kilometrů.

Větší nafťák 2.0 TDI je do trojkové Octavie naproti tomu snad až zbytečně luxusním pohonem. Samozřejmě jede dobře, naložený kombík s ním nebude mít ani v táhlém dálničním stoupání problém v levém pruhu zrychlit. Spotřeba se vejde do šesti litrů nafty a udržovaná auta nezlobí.

Pozor na sedmistupňové převodovky DSG! Dvouspojka není hydrodynamický měnič, se kterým můžete v koloně popojíždět prostým pouštěním brzdy. Takový styl courání spojky nesmírně namáhá a přehřívají se (mokrému 6DSG se spojkami v oleji to tolik nevadí). Většinou se pak spojková sada nedožije ani 100 000 km.
Reklama

Vládnou kombíky s dieselem

Ze statistik společnosti CEBIA vyplývají ohledně mladých octavií zajímavá fakta. Celkem u nás bylo zaregistrováno více než 700 000 kusů třetí generace z toho 60 % s benzinovým motorem, 24 % vozidel dovezených ze zahraničí jako ojetá vozidla a 76 % bylo zakoupených jako nových v ČR. Průměrný pokles ceny za 4 roky činí v průměru 45 %.

Pouze 5 % vozidel Škoda Octavia v českém registru má s automatickou převodovku. Nejčastěji prodávaná verze čtyřleté Škoda Octavie je stále v provedení kombi s dieselovým motorem, ale výrazně lépe vybavená než v předchozí letech. Nejde pouze o lepší výbavové stupně, které v případě modelu Škoda Octavia rozezná pouhým okem i lajk, ale právě i o automatické převodovky.

Nejlepší Golf ze všech?

Stálicí mezi nejžádanějšími ojetými auty nižší střední třídy je také Volkswagen Golf, který si dlouhá léta buduje image kvalitního, spolehlivého a především naprosto dostatečného auta. Šestá generace některými zlobivými motory sice pověst tohoto jinak velmi dobrého vozu trochu pošramotila, ale Volkswagen rychle všechno napravil a následující sedmá generace, která byla na trhu od roku 2012  zase pověst napravila. 

Techniku Volkswagenu Golf známe dobře právě ze Škody Octavia, jakkoliv stejná konstrukční platforma ještě neznamená úplně stejný podvozek. Octavia má třeba delší rozvor a jiné naladění odpružení. Golf na oplátku zase rozmazluje majitele propracovanějším šasi u slabších motorizací, ale zájemcům o spolehlivou ojetinu bude stejně jako u škodovky nejspíš jedno, jakou mají vzadu nápravu. Naopak praxe servisů ukazuje, že klasické řešení s vlečenou nápravou, kterou měl Golf jen u základních motorizací, je spolehlivější než složitější víceprvek.
Reklama

Jednadvojka stačí

Základní verze Golfu s motory 1.2 TSI a 1.6 TDI jsou na trhu ojetin většinou velmi skromně vybavené. Klimatizaci a další nezbytnosti samozřejmě dostanete vždy, ale zapomeňte na propracovaný infotainment, sportovní sedačky, adaptivní podvozek a další luxusní prvky. Pro ty musíte auto opravdu pečlivě hledat a zpravidla nepůjde o dostupnou fleetovou verzi.

Motor 1.2 TSI už v Golfu nezlobí a je to naprosto dostatečná motorizace. Lepší svezení je s motorem 1.4 TSI a spolehlivost už je také ukázková. Motor 1.8 TSI ve verzi Alltrack je složitá zbytečnost, ale když už na něj náhodou narazíte, zakazovat vám ho nebudeme. Lepší je každopádně diesel, který bude servisně stejně náročný a aspoň si na sebe vydělá spotřebou kolem 6 litrů na 100 km.

O jednotce 1.6 TDI zde platí to samé co u Octavie, tedy že je zásadě spolehlivá, ale při nájezdu přes 200 000 km na natažené servisní intervaly už nebude tenhle motor představovat moc velkou bezproblémovou perspektivu. U jednotky 1.6 TDI s vysokým nájezdem také občas skučí převodovka. Také v Golfu je 2.0 TDI možná zbytečný luxus, ale pokud budete mít štěstí třeba na kombíka s nízkým nájezdem, proč ne. Navíc k dieselu 2.0 TDI se dával jediný slušný automat, a sice šestistupňové DSG, které má spojky v ještě oleji a vydrží víc než sedmistupňové. 

Na korozi Golf VII netrpí a podvozek většinou vydrží poměrně dost. Maximálně pětileté auto s nájezdem do 100 000 km bude vždy slušná koupě a jediné, co bude zájemce čekat, je pravidelný servis. Pro zcela bezproblémový provoz je ale nejlepší volit nějakou civilní verzi bez adaptivního podvozku, se skromnou výbavou a s manuálem. Motorizace 1.2 TSI vychází ve všech ohledech jako naprosto nejbezpečnější volba.

Nejčastěji holota v dieselu

Golfů sedmé generace bylo v ČR pod údajů CEBIe zaregistrovánovíce než 133.000 z toho 70 % v dieselovém provedení. 66 % vozidel bylo dovezených ze zahraničí, pouze třetina zakoupena jako nová v ČR. Po čtyřech letech docházelo k poklesu ceny průměrně o 42 %.

Pouze 10 % vozidel VW Golf VII v CZ registru je s automatickou převodovkou. V minulosti byl VW Golf vnímán jako benzinový hatchback pro mladé řidiče a méně aktivní řidiče, čtyřletý VW Golf však už také nejčastěji najdeme v provedení kombi s dieselovým motorem. V porovnání s modelem Škoda Octavia je však méně vybavený, většinou v základním výbavovém stupni.

Kdo chce kam...

Oba respondenti ojetinového srovnání nemají výraznějších slabin. Stejně jako jinde platí, že nezáleží tolik na kilometrovém proběhu jako spíš na reálném stavu konkrétního kusu. Doproručujeme také vystříhání se dražších verzí, např. s adaptivním podvozkem a jinými systémy. Škodu Octavia určitě více ocení praktičtšji založení motoristé, kteří by vzápětí zjistili, že hezčí Golf jim v podstatě úplně stačí. 
Reklama

Diskuze

Martin - 19.09.2022 20:24:17
Měl jsem 3 Octavii a teď mám 7 Golfa. Octavia je praktičtější ale s Golfem je lepší svezení. Měl jsem oba 1,6TDI. Výše zmíněné vozy jsou sice dražší, ale vydrží bez větších investic a ve slušném stavu přes 350tis km. Korejci, Italové a Francouzi ne.
jks - 19.09.2021 12:29:00
Škodovka je jak ODS, drahá a k ničemu.

Zahraniční novináři hodnotí Škodu Fabia. Němci ji srovnávají s Golfem, Britové radí, čemu se vyhnout

Je větší, komfortnější, dobře vybavená, ale přesto má své mouchy
26.08.2021 08:25
|
6
Reklama

Test Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45: Jízdně nejlepší předokolka současnosti, ale ten interiér

Speciální edice oslavuje 45 let od uvedení první generace Golfu GTI na trh. Úpravy jsou drobné
20.08.2021 11:15
|
3
Reklama

Octavia už není na českém trhu s novými auty královnou. Češi jsou nuceni kupovat menší škodovky

Prodej ovlivňují chybějící součástky do automobilů. Malé vozy jsou na tom lépe než ty velké
06.08.2021 07:40
|
7

Na český trh míří nová verze Škody Octavia. Genezi výbavy Sportline zahájil už v roce 1992 Favorit

Sportovní vzhled si budou moct dovolit i zájemci o Octavii bez větších sportovních ambicí
28.05.2021 12:07
|
2

Posádka Autosalonu navštívila s elektromobilem stadiony Eura v Německu. Kilometr vyšel na 3,75 Kč

Drtivou většinu trasy jel Hyundai Kona Electric N-Line po dálnici v rychlostech až 172 km/hod
12.06.2024 15:16
|
0

Kopa zábavy v jednom stroji. Lukáš Pešek otestoval novou Ducati Hypermotard

Je plná elektroniky a má motor plnící Euro 5. Je to ale pořádná pumpa na adrenalin
12.06.2024 08:33
|
1
Reklama

Pepovi dali čínské auto, aby se v něm projel. Stalo se nemožné, pochválil ho

Dongfeng U Tour je rodinný křižník se sedmi místy k sezení a velmi zajímavou cenovkou
11.06.2024 12:00
|
0

Jak jezdí čínský luxus pro rodinu nebo ojetá Tesla Model 3? Nový Autosalon bude hodně nabitý

Čeká vás také test ostrého motocyklu Ducati Hypermotard i rady na cestu za Eurem 2024
10.06.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV